Detská literatúra

Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom (Mary Roe)

Vďaka spolupráci s projektom Podporujme slovenských autorov som mala možnosť čítať knihu, ktorá pochádza z dielne slovenského autora. Mary Roe je Slovenka žijúca vo Veľkej Británii a prináša príbeh  pre deti Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom.

DSC_0155

Aj keď už mám viac ako tridsať rokov, s radosťou som sa vrátila do detstva. Príbeh je o netopierovi Badlym, ktorý žije vo svojej komunite v jaskyni. Kvôli veľkej nehodovosti netopierov je preplnená nemocnica a nemá kto pracovať. Preto starosta zruší dvojročný odklad do zamestnania, ktorý majú mladé netopiere. Podľa tradície by mal byť Badly kamenár. On však chce robiť niečo výnimočné. Pri obyčajnom prelete sa čistou náhodou dostane do rúk MIBatu (Britská letecká netopieria tajná služba).  Týmto momentom začne byť jeho život dobrodružný a občas visí na vlásku.  Spolu s agentkou Lizzie sa pokúsia dolapiť zločineckú skupinu. Podarí sa im to?

Autorkin štýl písania je zaujímavý a určite vtiahne do deja nielen deti. Detailne opisuje každú situáciu aj miesto, čo krásne rozvíja detskú fantáziu. To, čo deti určite ocenia sú moderné prvky v príbehu. Mňa osobne najviac pobavila pani starostová, ktorá predáva svoje výrobky cez eBat alebo ako si potkan pozerá YoutuRat. Nesmiem zabudnúť ani na špeciálne nástroje, ktoré majú agenti vo svojej výbave. Aj James Bond by mohol závidieť.

Vtom začul známe syčanie a z jedných dverí vypadol drevený štvorec.

„Tu som“, ozval sa potkan, keď cezeň prešiel.

„Prečo tak smrdíš?“ zamračil sa Badly.

„Ty si prišiel cez bývalú závodnú kuchyňu. Ja cez bývalé závodné záchody. Tak čo sa čuduješ?“

DSC_0154

Príbeh je veľmi akčný. Okrem vtipných momentov tu deti zažijú aj detektívku a pátranie. Aby sa nezdalo, že je kniha iba pre chlapcov, tak v nej nájdete aj trochu lásky. Deti spoznajú fantastický život v lese, kde majú zvieratka svoj vlastný svet. A tak ako to v detských knihách býva, aj tu sa nájdu myšlienky, ktoré by mali mať posolstvo a ponaučenie. Netreba sa smiať zo sna iných. Veverička mala totiž sen, že bude lietať. Všetci sa jej vysmievali, ale to len do momentu, kým sa jej to skutočne podarilo. Ako? Zistíte v knihe. A pekným príkladom pre deti je aj boj za spravodlivosť a odhodlanie pomôcť priateľovi v núdzi.

Knihu dopĺňajú aj jednoduché, ale za to vtipné a výstižné ilustrácie. Príbeh je rozdelený do viacerých kapitol a tak si čítanie môžete dávkovať postupne.

DSC_0160

Čo ma trochu mrzí, sú chyby v knihe. Na dvoch stranách sa mi podarilo nájsť trochu skomolené vety. Samotnému deju to neškodí. Myslím si však, že by sa v knihách nemali takéto banálne chyby vyskytovať.

Str.36 Agentke viselmala na opasku pištoľ na omamné šípky a putá.

Str.46 V malej opustenej dedinke bol, v stene jednéhoom zo staréhoých domu ov, bol malý otvor v stene.

Str.46 V nej sa nachádzalobolo mnoho starých vecí…

Titul: Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom

Autor: Mary Roe

Počet strán: 112

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Elist

Foto: Drominička

Za knihu ďakujem Vydavateľstvu Elist, ktoré ju poskytlo pre Projekt PSA.

0 comments on “Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom (Mary Roe)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: