Trilery

Priepasť (Jozef Karika)

Keď sa dívaš do priepasti, aj priepasť sa díva do teba.

Vôbec sa netajím faktom, že Jozef Karika patrí medzi mojich obľúbených autorov. V momente, keď som sa dozvedela, že bude ďalšia kniha, nemohla som byť viac vytešená. V deň vydania ma už v čítačke čakala horúca novinka Priepasť.

medium-priepast

 

Vykúpenie ťa nečaká po smrti, ale v okamihu smrti.

Svoj príbeh v nej rozpráva Adam, ktorý pracuje v informačnom centre v Tatrách a trpí obrovskou fóbiou z výšok. Tento strach sa v ňom zakorenil po smrti otca. Skúseného vodcu turistov po Tatrách, ktorý počas bežného sprevádzania turistu zahynul po páde. Pri turistike s kamarátom Mirom, horským záchranárom, objavia telo mŕtveho muža, ktorý podľa všetkého tiež neprežil pád z plošiny. Napriek prvotnému šoku Adam zbadá pri tele GoPro kameru a potajomky si ju schová. Chce aspoň takto sprostredkovane prežiť pád do temnoty. Chce pochopiť posledné sekundy svojho otca.

Po vzhliadnutí posledných chvíľ mladého turistu vie, že niečo nie je v poriadku. Ďalšie dni pátra vo všemožných zdrojoch. Zisťuje skutočnosti, ktoré len veľmi ťažko dokáže pochopiť. Skalnatá plošina v Slavkovskej doline má vraj nadprirodzenú silu, ktorá núti ľudí, aby z nej skočili.

Miro vytiahne Adama na turistiku a rozhodnú sa prísť práve sem. Na miesto, kde prišiel o život mladý turista. Adam tu chce prekonať svoj strach z výšok a Miro je jeho podpora, ktorú potrebuje. Práve vďaka nemu sa mu to podarí. Po prekonaní dvadsiatich deviatich metrov po nenáročnom teréne je Miro aj s Adamom na plošine. Pohltí aj ich duch skoku – sprunggeist?

DSC_0147

Kto prežije a kto neprežije si nechám pre seba, pretože by som pokazila čítanie.

Dokonale šťastným ťa neučiní nič na svete. Ale dokonale nešťastným ťa spraví aj tá najhlúpejšia náhoda.

Knihu som prečítala za dve popoludnia. Hneď od začiatku ma vtiahla do deja.  Pri čítaní sa mi párkrát od strachu zastavilo srdce a myslím, že som aj prestala dýchať. Žiaľ toto sa dialo iba v prvej polovici knihy a potom už iba na konci. Ak niekto čítal moju recenziu na Trhlinu, tak vie, že 80% knihy sa mi páčilo a koniec už bol podľa mňa dosť zmätočný. Počas čítania Priepasti som bohužiaľ tento pomer pociťovala opačne. Zmätok v hlave Adama sa prenášal aj na mňa a veľmi ťažko sa mi v deji orientovalo. Navyše som u tohto autora zvyknutá, že ma dej pohltí počas čítania celej knihy. Tu som sa občas nudila.

Niet démonicky nedočkavejšej náruživosti, ako tá, čo premôže človeka na kraji priepasti, keď rozochvený húta o skoku do hlbiny.

Čo musím vyzdvihnúť a čo naozaj mám na Karikovi rada je jeho cit pre dokonalé vykreslenie miesta. Pevne verím, že miesta, ktoré v knihe opisuje existujú a ľudia ich poznajú. Tak to bolo napríklad aj pri Trhline. Keďže bývam v blízkosti Tríbeču a miesta popísané v nej sú mi dôverne známe,  je mi Trhlina bližšia ako Priepasť. Preto vo mne Trhlina vyvolala skutočný strach.

DSC_0144

Jozef Karika je majster slova, jeho opis atmosféry sa vám dostane pod kožu. To že dokázal napísať knihu, kde sa väčšina deja odohráva na plošine v skale, je obdivuhodné. Určite bolo aj náročné dostať sa do mysle človeka, ktorý je na pokraji síl a zúfalstva a jeho myseľ zastierajú halucinácie a strach. Počas čítania som si zaznačila aj veľké množstvo myšlienok, ktoré stoja za zamyslenie a za to dávam knihe plus.

Jediný spôsob ako objaviť pravdu, ak vôbec nejaká existuje, je postaviť sa na plošinu. Tam, jedine tam, sa ukáže, ako sa veci majú.

Nuž, ako to uzavrieť? Kniha bola pre mňa slabšia, čo som nečakala a veľmi ma to mrzí. Žiaľ autor si ma rozmaznal predchádzajúci knihami. Pre mňa je zatiaľ jeho najlepšou knihou Na smrť (oba diely). Ak ste nečítali odporúčam. Potom nasleduje Trhlina a Čierny rok.

Budem rada, ak mi napíšete váš názor na knihu.

Titul: Priepasť

Autor: Jozef Karika

Počet strán: 272

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

2 comments on “Priepasť (Jozef Karika)

  1. Spätné upozornenie: Smršť (Jozef Karika) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Podstata (Patrik Bodnár) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: