Mysteriózne príbehy Trilery

Smršť (Jozef Karika)

Autora Jozef Kariku netreba (nielen) medzi slovenskými čitateľmi obzvlášť predstavovať. Jeho hororovo – mysteriózna séria je veľmi populárna. Trhlina sa dokonca dostala aj do kín. Minulý rok autor vydal Priepasť, ktorá bola pre mňa veľkým sklamaním. Aj napriek tomu som opäť neodolala jeho novinke. Tentokrát prichádza Smršť. Podarilo sa autorovi napraviť u mňa renomé?

Ničím výnimočný účtovník nájde na odpočívadle autokameru. Rozhodol sa, že si ju vezme. Doma si prešiel záznam, ktorý bol veľmi čudný. Do pátrania po majiteľoch zapojí svoju kamarátku z detstva a jej priateľa policajta. Na povrch vypláva legenda o silnom halnom vetre, ktorý prúdi od Poľska. Jeho vplyvom vraj stúpa počet samovrážd, vrážd a nehôd. Ako to celé súvisí s kamerou? Hrdinovia tohto trileru sa to skúsia zistiť a práve preto zažívajú tú najväčšiu nočnú moru.

Príbeh je rozprávaním hlavnej postavy. Povolaním je účtovník a čitateľovi sa prihovára priamo. Do deja som sa začítala pomerne rýchlo, strany len tak ubiehali jedna za druhou. Myšlienky hlavného hrdinu dopĺňajú dialógy, ktoré dej posúvajú vpred. Niektoré konverzácie mi však pripadali zbytočne „tínedžerské“, hoci som mala pocit, že postavy by mali byť staršie. Možno však ide len o môj zlý úsudok.

Pri čítaní knihy som mala strach. Doslova. Najhoršie je, keď knihu čítate pred spaním a potom sa vám o nej sníva. Ako mne. Je to však presne ten pocit, ktorý som od knihy čakala. Som rada, že sa dostavil, lebo pri Priepasti neprišiel.

Námet knihy bol skvelý. Páči sa mi, ako vie autor spojiť konkrétne miesta s legendami. Nejdem radšej zisťovať, koľko z námetu je výmysel alebo či je na ňom aj zrnko pravdy. Pre môj lepší spánok sa v tom vŕtať nejdem. Ale na mieste Liptákov by som sa asi bála vyjsť na úsek cesty spomínaný v príbehu.

Čo ma na knihe sklamalo je záver. Posledných desať percent knihy je úplná vata. Veľmi nudné. Naťahovanie počtu strán? Toto isté som cítila aj pri Trhline. Záver akoby narýchlo dopísaný, kvôli termínu. Na mňa príliš veľa filozofovania. Takých miest v knihe viac, ale záver ma nepríjemne prekvapil.

Smršť je námetom a spracovaním veľmi podobná Trhline. Momentov, kedy sa mi zastavil dych, bolo niekoľko. Presne to som od knihy očakávala. Podľa mňa však veľmi zlý, nudný záver. Priznám sa, že niektoré vety som už iba preletela očami. Ak sa vám páčila Trhlina a hľadáte niečo podobné, tak odporúčam.

Ja som kupovala e-knihu, v ponuke nájdete aj knihu v pevnej väzbe.

Titul: Smršť

Autor: Jozef Karika

Počet strán: 248

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Smršť (Jozef Karika)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: