Životný štýl

Vzchop sa, dievča (Rachel Hollisová)

Čo si o mne myslí niekto iný, nie je môj problém.

Máte radi motivačné knihy? Ja mám voči tomuto žánru akúsi averziu. Začala som ich čítať niekoľko. Mních, ktorý predal svoje Ferrari, Miluj svoj život, Bohatý otec chudobný otec. Všetky som začala čítať, ale nedostala som sa ďalej ako pár kapitol. Dokonca aj Šlabikár šťastia som počúvala v audio podobe. Dôvodom však bol skôr sexi hlas Mila Krála. Pýtate sa prečo som sa rozhodla zrecenzovať práve motivačnú knihu Vzchop sa, dievča od Rachel Hollis? Priznám sa, že neviem. Keď som si prezerala stránku Tatranu, tak som ju registrovala, viackrát som sa k nej vrátila, aj som si povedala, že toto nebude kniha pre mňa. Neustále som však mala nutkanie si ju prečítať. A tak sa stalo.

DSC_0155

Učiť sa oddychovať je nikdy nekončiaca práca.

Rachel Hollis je v Amerike známy pojem. Vybudovala úspešnú mediálnu firmu, má blog s miliónovou návštevnosťou, kde inšpiruje a radí ženám a taktiež je aj spisovateľka. Ja som o nej netušila, kým som nečítala knihu.

Kniha je určená ženám, o čom svedčí už aj názov. Autorka aj priamo v knihe oslovuje ženy. Je vystavaná z dvadsiatich kapitol. Každá kapitola je iné klamstvo, ktoré si o sebe navrávame alebo nás klamal niekto iný. Napríklad Od zajtra začnem. Verím, že nie som jediná, ktorá pozná túto vetu. Prípadne nejedná mamička si už aspoň raz povedala, že Nie som dobrá mama. Klamstiev v knihe je dosť a každá žena sa v niektorom  z nich nájde. Či sa nám to páči alebo nie. V každej kapitole vysvetľuje, prečo je to klamstvo, priamo na svojom príbehu. Na konci každej kapitoly nájde rady, čo pomohlo práve jej.

Pravdou je, že kamene, ktoré najčastejšie hádžeme do iných, sú tie isté, ktoré ktosi hodil do nás.

DSC_0153

Jej štýl písania je skvelý a máte pocit, že sa rozprávate s kamarátkou na káve či pri pohári vína. Svoj príbeh autorka vyrozprávala veľmi úprimne. Najsilnejší moment je jej spoveď o samovražde brata, ktorého našla práve ona. S veľkým sklamaním opisuje aj adopčný systém v Amerike. Každá jedna kapitola má v sebe posolstvo. Každé autorkine sklamanie v živote ukazuje, že je normálna žena ako ktorákoľvek z nás. S obavami, s traumami a s ranami na duši. Len možno na rozdiel od nás, sa s tým naučila bojovať a nenecháva sa tým pohltiť.  Naopak, prekonáva stále väčšie a väčšie výzvy. V tejto knihe chce ukázať aj nám, že sa to dá.

Priatelia, nejde o to, aký máte cieľ alebo sen. Ide o to, kým sa na ceste za svojím cieľom stávate.

Ja som si z knihy zaznačila veľké množstvo myšlienok, čo už samé o sebe svedčí o tom, že ma bavila. Naučila som sa napríklad to, že si netreba dávať záväzky, ktoré nás nenapĺňajú a nie sme schopné ich splniť. Lebo potom sme sklamané z toho, že sme zlyhali. V knihe je toho omnoho viac. Nie s každou myšlienkou som sa stotožnila. To ani nie je cieľ knihy. Pri viacerých momentoch som si povedala, že toto je ako o mne.

Prijatie chaosu môže byť cestou za nájdením pokoja.

DSC_0157

Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Dávkovala som si ju po kapitolách. Po každej prečítanej som si dala pauzu na premýšľanie a utriedenie myšlienok. Pre mňa je toto zatiaľ jediná motivačná kniha, ktorú som dočítala do konca. Neviem, či mi zmení život radikálne, ale isté uhly pohľadu v mojom myslení sa zmenili. Navyše mám zapísanú jednu stranu myšlienkami a citátmi ku ktorým sa budem rada vracať. Dokonca som už navštívila aj autorkin blog a sledujem ju aj na Instagrame.

DSC_0161

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran. Na ich stránke nájdete aj úryvok z knihy.

Ukážka z knihy

 

Titul: Vzchop sa, dievča

Originálny názov: Girl, wash your face

Autor: Rachel Hollis

Počet strán: 212

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Vzchop sa, dievča (Rachel Hollisová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: