Romány

Vlak sirôt (Pam Jenoff)

Mám rada knihy s témou Druhej svetovej vojny. Či už ide o skutočné ľudské výpovede alebo o fikciu, ktorá sa týmto obdobím inšpirovala. Kniha Vlak sirôt od autorky Pam Jenoff patrí do druhej kategórie.

DSC_0212

V knihe sa strieda rozprávanie dvoch postáv. Židovky Astrid a Holanďanky menom Noa. Astrid pochádza zo známej cirkusantskej rodiny. Vydala sa za nemeckého dôstojníka a žila s ním v Berlíne. Prišlo však nariadenie, že nemecký dôstojník nemôže mať za manželku židovku a tak sa Astrid vrátila domov. Ten však už nemala. Ich dom okupovali Nemci a netušila, kde je jej rodina. Prichýlil ju Herr Neuhoff. Kedysi konkurenčný cirkus. Astrid nemala na výber a aj keď mala pocit, že zrádza svoju rodinu, stala sa opäť artistkou.

DSC_0220

Noa je mladé dievča, ktoré vyhnali rodičia z domu, pretože čakala dieťa s nemeckým vojakom. Dostala sa do zariadenia, kde svoje dieťa porodila, ale hneď jej ho vzali. Potom Noa ostala na ulici. Našla si prácu na železničnej stanici, kde upratovala a bývala v malej komôrke. Jedného dňa začula zvláštne zvuky z jedného z vagónov. Po nahliadnutí našla malé bábätká. Niektoré boli už bez života a iné k tomu nemali ďaleko. Načiahla sa po jedno z nich a vzala ho. Rozhodla sa, že toto bábätko zachráni. V hustom snehu sa vydala na cestu cez lesy. Sily jej však nestačili. Vyčerpaná spadla a zaspala aj dieťatkom. Precitla sa až v teple. Bola u pána Neuhoffa. Tu sa spojil osud Astrid a Noi. Ak chcela Noa zostať a mať aspoň akú takú strechu nad hlavou, musela začať pracovať pre cirkus. Stala sa z nej artistka na hrazde pod prísnym dohľadom Astrid.

Hodinár sa na mňa pokojne pozrel. „Nemôžeme zmeniť, kto sme. Skôr či neskôr musíme čeliť sami sebe.“

Musím sa priznať, že obálka knihy vo mne evokovala iný príbeh. Neviem aký, ale iný. Rýchlo som sa však preladila na ten, ktorý som čítala. V prvom momente som si povedala, že cirkusové prostredie nebude nič pre mňa. Opak bol pravdou. Cez tento príbeh môže čitateľ nazrieť, čo všetko znamená rodinný cirkus. Tvrdé každodenné tréningy, naplánovanie turné a celý presun cirkusu. O čo ťažšie to muselo byť počas vojny a obzvlášť, keď medzi účinkujúcimi bola židovka.

DSC_0216

Samotný príbeh cirkusu však nie je dominantný. V popredí knihy je totiž krehkosť priateľstva, dôvera a obeta voči niekomu, na kom vám záleží. Kniha ukazuje na zlo, ktoré sa dialo počas vojny, na zbytočné ľudské obete. Nemôžme dopustiť, aby sa akoukoľvek formou toto zlo vrátilo. Hoci je príbeh fikcia, je spracovaný veľmi presvedčivo.  Príbeh šiel plynule, cez rozprávanie Astrid alebo Noi. Osudy týchto hrdiniek vás chytia za srdce. Počas čítania sa vo mne objavilo viacero emócii. Či už to bol smútok, sklamanie alebo nádej. Stále som chcela vedieť z príbehu viac a viac.

Kniha sa číta ľahko. Odporúčam ju skôr ženám. Mladším aj starším. Hoci sa príbeh odohráva počas vojny, nie je príliš drastický. Bez obáv ho môžu čítať aj ľudia, ktorí sa tejto téme radšej vyhýbajú.

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Albatros Media. Zalistovať si v nej môžete na ich stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/19406374/vlak-sirot/

Titul: Vlak sirôt

Originálny názov: The Orphan´s Tale

Autor: Pam Jenoff

Počet strán: 360

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Vlak sirôt (Pam Jenoff)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: