Encyklopédie Ostatné

Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky (Adolf Peter Záturecký)

Existujú knihy, ktoré sa mi recenzujú ľahko. Ide väčšinou o beletriu, kde dominuje zaujímavý príbeh. Potom sú knihy, voči ktorým mám rešpekt. Jednou takou je aj kniha Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky, ktoré zozbieral Adolf Peter Záturecký. Ako reedícia vyšla vo vydavateľstve Tatran.

DSC_0222

Za touto jedinečnou knihou je tridsať rokov práce jedného človeka. Adolf Peter Záturecký začal zbierať a zapisovať obsah knihy v roku 1863 a až v roku 1897 vyšla prvá zbierka v Čechách. Dôvodom prečo nevyšla na Slovensku bol zánik Matice slovenskej aj nepriaznivé podmienky na Slovensku.

Je v ňom múdrosti ako v komárovi sadla

Úvod knihy obsahuje rozsiahlu edičnú poznámku, ktorá vám ukáže výnimočnosť tohto diela. Dr. Mária Kosová vysvetľuje, ako sa s dielom pracovalo a akým spôsobom prebiehali úpravy. Reedícia sa prispôsobila dnešnému edičnému hľadisku pri vydávaní prísloví a porekadiel. Zbierka sa vylepšila pre porozumenie dnešného čitateľa. Hoci bolo dielo náročné na editovanie, výsledok určite stojí za to. Dr. Kosová uvádza priamo na príkladoch, akým spôsobom boli príslovia a porekadlá zmenené, prípadne aké slová boli nahradené pre porozumenie súčasného čitateľa.

DSC_0224

Víno, čo ho môže žena desať holbí vypiť a neopije sa

Veľmi náročné pre autora muselo byť aj roztriedenie obsahu. V knihe je teraz dvadsať kapitol (napríklad IX. Povaha, mravy a duševné prejavy). Každá z nich má ďalšie delenie podľa hesiel (napríklad Starosť, šibalstvo, vystatovačnosť,…) a navyše každé heslo je rozdelené na príslovia, úslovia a porekadlá. Za každou kapitolou nájde čitateľ poznámky, kde sa objasňujú reálie doby a niektoré významy. Viete si predstaviť, koľko práce to všetko muselo dať? Táto zbierka navyše obsahuje dodatky BohDobré a zlé mravy, pravda a viera, ktoré nemohli byť v čase skorších vydaní uvádzané.

DSC_0230

Mne sa okrem iného páčila kapitola XIX. Z detského sveta. Obsahuje vyčitavanky pred hrou, výročné vinše aj rečňovačky a dokonca aj cvičenie výslovnosti.

Abeceda skáče, jedla by koláče; koláčov nemáme a chleba nedáme.

Šiby, ryby, mastné ryby, dávaj vajcia do korbáča, a keď nie, daj kus koláča.

Ku koncu knihy si môžete prečítať aj predhovor samotného autora, ktorý píše o náročnej ceste k vydaniu. Ďalším zaujímavým opisom jeho práce prispel Dr. Andrej Melicharčík, ktorý dokonca pridáva aj úryvok z listu Pavla Dobšinského, ktorý písal A. P. Zátureckému.

DSC_0226

Okrem toho, že autor zbieral prioritne príslovia a porekadlá, dlhé roky spisoval aj slovenské ľudové hádanky. Vydal ich pod menom Borovohájsky. Nájdete ich aj v tejto zbierke a je to naozaj skvost. Súčasťou sú samozrejme aj odpovede. Schválne, skúste uhádnuť. Odpoveď nájdete na konci recenzie.

Všetko, čo mám,

kto ku mne príde,

vďačne mu dám;

a trebárs tisícich obohatím,

tým ani máčny mak neutratím.

Dielo Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky je jedinečné. Hoci sa nedá prečítať na jeden dych, je celkom milé v tejto knihe listovať a čítať náhodné príslovia alebo sa zabaviť na hádankách našich predkov. Niektoré sú známe aj dnes, iné sú obrazom dávnych čias. Zbierka si zaiste nájde miesto v knižniciach jazykovedcov, folklóristov či etnológov, ale pevne verím, že aj v poličkách bežných čitateľov, ktorí majú radi slovenské tradície. Je to kniha, ktorá ani časom nestratí na hodnote. Práve naopak. Bude sa dediť po generácie a to nielen pre krásnu obálku, ale jej obsah, ktorý tvorili naši predkovia.

DSC_0227

Ďakujem vydavateľstvu Tatran za dôveru a poskytnutie recenzného výtlačku. Viac o knihe sa dozviete na stránke vydavateľstva:

http://www.slovtatran.sk/knihy/novinky/slovenske-prislovia-porekadla-uslovia-a-hadanky-

Titul: Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky

Autor: Adolf Peter Záturecký

Počet strán: 816

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

Odpoveď na hádanku: Kniha

0 comments on “Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky (Adolf Peter Záturecký)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: