Detská literatúra

Čo sa skrýva pod zemou (Charlotte Guillainová, Yuval Zommer)

Rozmýšľali ste niekedy o tom, čo sa nachádza pod vašimi nohami, keď idete po ulici alebo v lese? Existuje vôbec nejaký podzemný život? Odpovede na tieto otázky nájdete v knihe Čo sa skrýva pod zemou autorky Charlotte Guillain a ilustrátora Yuval Zommer.

DSC_0327

Na mieste by mohol byť aj podnadpis „Čo skrýva táto kniha“. Knihu som si vyberala na internete a tak som netušila, akým spôsobom je zostavená. Kniha prišla, na prvý pohľad vyzerala ako každá iná. Potom som ju otvorila a zostala som v nemom úžase. Jej stránky sa nedajú pretáčať, ale kniha sa dá postupne odokrývať, ako leporelo. Len je  vytlačená na tenšom papieri ako klasické detské leporelá. Prvá strana je nalepená na tvrdých doskách obalu. Keď knihu otvárate, máte pocit, že je nekonečná.

DSC_0330

Nielen dizajnom je však kniha skvelá. Je určená pre deti od 5 rokov. Rozkladaním strán sa dostávate stále viac a viac pod povrch zeme. Nakoniec prídete až k samotnému jadru. Kniha je rozdelená na dve časti. Prvá vás prevedie pod povrchom v meste. Natrafíte na potrubia, káble, rozvody či kanále. Cestou k jadru zeme nájdete aj skameneliny a vydáte sa do bane. Keď už budete v jadre zeme, ktoré je najhorúcejšie miesto planéty, tak sa druhou stranou knihy môžete vydať späť. Tentokrát preskúmate nerasty, zastavíte sa pri dinosauroch a na konci cesty nájdete aj podzemné domovy zvierat, či už sú to líšky alebo zajace. Svoju púť neukončíte na tom istom mieste ako ste začínali. Rušné mesto vystrieda pokojný les.

DSC_0332

V každej úrovni nájdu deti zaujímavé informácie. Kniha ich bude určite baviť hlavne preto, akým spôsobom sa rozkladá. Pripravte sa, že ju budete mať rozloženú po celej izbe. Ďalším plusom sú ilustrácie. Tie v detských knihách vedia urobiť zázraky. Výnimkou nie je ani táto. Verné znázornenie každej úrovne deti nadchne. Spolu s nimi môžete hľadať chrobáky alebo skameneliny.

DSC_0331

Keď som v nedávnej recenzií spomínala, že kniha o Justínke je skôr pre dievčatká, tak pri tejto by som povedala opak. Hoci informácie poslúžia aj dievčatkám, chlapcov zrejme viac zaujme život pod zemou. Predsa len chrobáčiky, potkany a dinosaury sú výsadou chlapcov. Vzhľadom k tomu, že je kniha trochu náchylnejšia na roztrhnutie, tak treba deťom pri čítaní pomôcť. Určite to bude zábava aj pre rodičov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros. Nazrite na ich stránku, nájdete tam viac obrázkov:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/19702153/co-sa-skryva-pod-zemou/

Titul: Čo sa skrýva pod zemou

Originálny názov: The street beneath my feet

Autor: Charlotte Guillain

Ilustrácie: Yuval Zommer

Počet strán: 24

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Fragment

Foto: Drominička

0 comments on “Čo sa skrýva pod zemou (Charlotte Guillainová, Yuval Zommer)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: