Detská literatúra

Justínka a asistenčný jednorožec (Kateřina Maďarková)

Fantázia je úžasná schopnosť, ktorá z každého dieťaťa v okamihu vyčaruje superhrdinu.

Blíži sa čas Vianoc a na pultoch kníhkupectiev vidieť stále viac a viac detských kníh. Každá jedna z nich je nádherná. Zopár tipov prinesiem aj ja. Tentokrát je to kniha Justínka a asistenčný jednorožec, ktorú napísala Kateřina Maďarková. Teraz prichádza moje skromné priznanie: zamilovala som sa do nej na prvé prečítanie.

Keď niekto nevidí, tak dostane vodiaceho psíka. Ale čo ak dieťa nemá fantáziu? Tak ako napríklad hlavná hrdinka Justínka? Jej mamička už bola z toho nešťastná a tak prišla po radu ku doktorovi Dulíkovi. Ten už vedel, čo Justínka potrebuje a dal mamičke recept do lekárne. Hoci tá očakávala mastičky alebo kvapky, lekárnička je odovzdala jednorožca. Myslíte, že pomohol Justínke s jej problémom? Samozrejme, že áno, veď sme predsa v rozprávke. Justínka s jednorožcom Hubertom prežije veľa dobrodružstva. Pôjdu spolu k tajomnej rieke slov, ale navštívia aj Hubertovu rodnú planétu Fantázia. Alebo si predstavte, že by ste sa mohli ocitnúť vo vami na maľovanom výkrese. To všetko môže deti prežiť spolu s Justínkou.

„Zlatko, pamätáš, ako tu s nami štrnásť dní bývala tvoja matka?“ spýtal sa nakoniec ocko mamičky.

„Keď sme to prežili vtedy, zvládneme i šesť dní s jednorožcom,“ vyhlásil odhodlane. Odviazal Huberta a odviedol ho do domu.

Príbeh o Justínke je napísaný veľmi pútavo. Zaujme nielen deti, ale aj dospelých. Možno sa bude zdať, že opäť niekto píše o nedostatku detskej fantázie, ako napríklad v knihe Majstríka a Krasomilka. Ale dovolím si tvrdiť, že stále je takých kníh málo. Namiesto vyfarbovania a kreslenia sa deti hrajú s mobilmi alebo pozerajú televízor. Ich fantáziu môžeme rozvíjať aj cez knihu. Tento príbeh však ukrýva oveľa viac. Ukazuje deťom nezmysly, ktoré sú na našej planéte bežné. Prečítajte si úryvok:

„Na vašej planéte sami páči. Veľmi mi to tu pripomína Prales nezmyslov,“ dodal so smiechom Hubert.

Justínku to trochu popudilo. Aké nezmysly má asi Hubert na mysli?

Jednorožec akoby vytušil, čo Justínke behá hlavou, a pokračoval v rozprávaní: „Napríklad vy ľudia. Nakúpite plno jedla a potom ho pokazené vyhadzujete, pretože ste ho nestihli zjesť. Máte plno vynálezov, čo vám šetria čas, ale potom ho strácate vynálezmi, ktoré vám ho zase berú. Keď potrebujete vedieť, aké je počasie, pozriete sa do telefónu, miesto toho, aby ste otvorili okno. Vyrubujete zdravé pralesy, aby ste vyrábali nezdravé jedlo. A takých nezmyslov je tu na vašej planéte plno. Len je hlúpe, že zatiaľ čo na našej planéte je Prales nezmyslov veľmi vzácne a prísne ohraničené územie, u vás sú zasa vzácne tie miesta, kde sa nezmysly nevyskytujú.“ (str.59)

Čo myslíte? Niečo na tom bude, však?

Okrem toho, že kniha je poučná a má naozaj krásne posolstvo je aj veľmi vtipná a napísaná veľmi peknými slovami. Občas sa bojím, že preklad z českého jazyka sa nevydarí, ale v tejto knihe to rozhodne nehrozí. Slovenčina vyznieva krásne a používa rôzne ľubozvučné slovíčka.

To, čo knihe dodáva úplne iný rozmer sú úchvatné ilustrácie. Krásne farebné maľby korešpondujú s tým, čo deti čítajú a určite rozprúdia ich fantáziu na maximum. Ilustrátorka odviedla v tomto prípade kus dobrej práce.

Ak sa rozhodujete, čo deťom ako darček (nielen na Vianoce), túto knihu odporúčam. Myslím, že poteší skôr dievčatká. Predsa len je hlavnou hrdinkou Justínka a jednorožcov obdivujú viac oni ako chlapci. To však neznamená, že ak si ju budú čítať súrodenci spolu, budú sa chlapci nudiť. Možno aj im pomôže Hubert s fantáziou.

Za recenzný výtlačok tejto krásnej knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros. Zalistovať v knihe si môžete aj priamo na ich stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/20792518/justinka-a-asistencny-jednorozec/

Titul: Justínka a asistenčný jednorožec

Originálny názov: Justýnka a asistenční jednorožec

Autor: Kateřina Maďarková

Ilustrácie: Léna Brauner

Počet strán: 96

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

1 comment on “Justínka a asistenčný jednorožec (Kateřina Maďarková)

  1. Spätné upozornenie: Čo sa skrýva pod zemou (Charlotte Guillainová, Yuval Zommer) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: