Detská literatúra

Majstrík a Krasomilka (Zuzana Csontosová)

Tiež máte pocit, že dnešné detské knihy sú jednoducho úžasné? Neviem čím to je, ale v kníhkupectvách sa najdlhšie zdržiavam práve v detskom oddelení. Toľko farieb, motívov a obrázkov. Nádhera. Jednou z takýchto krásnych kníh je aj Majstrík a Krasomilka, ktorú napísala Zuzana Csontosová.

DSC_0171

Majstrík a Krasomilka sú škriatkovia z rozprávky. Veľmi dávno ich vymyslel chlapček s dievčatkom, ktorí veľmi radi tvorili. Vždy si želali, aby im počas spánku Majstrík a Krasomilka vnukli skvelé nápady. Hneď, ako sa ráno zobudili, vedeli, čo budú cez deň tvoriť. Aj keď už tieto deti vyrástli, Majstrík s Krasomilkou žili vo svete fantázie.  V novinách sa dočítali veľmi znepokojivú správu. Deti sa už nehrajú tak ako kedysi. Pozerajú iba na monitor a taký domček pre bábiky si už nerobia samé zo škatule, ale kúpia si hotový v hračkárstve. Pre našich škriatkov je to hrozná správa. Pretože ak ich deti nebudú potrebovať, tak sa budú scvrkávať, až sa môžu jedného dňa úplne pominúť. Toto však Majstrík s Krasomilkou nechcú dopustiť a tak sa vybrali do sveta ľudí, kde sa pokúsia zachrániť fantáziu detí a ich chuť sa hrať.

DSC_0175

„Bez detskej fantázie neprežijeme. Budeme tu len dovtedy, pokiaľ nás budú deti poznať,“ nešťastne zhodnotil Majstrík. „Ak prestanú tvoriť, začneme sa zmenšovať, až sa úplne stratíme!“

Kniha je napísaná s veľkým citom. Bohužiaľ odráža dnešnú dobu. Dobu, keď deti majú plnú izbu hračiek, ale ich najväčšia zábava je aj tak televízia alebo tablet. Je to doba, kedy sa deti nevedia spolu hrať vonku. Zabúdajú alebo možno ani nevedia ako sa hrá panák, piškvorky či ako sa skáče guma.

Pomedzi kapitoly s putovaním Majtríka aj Krasomlky sú vložené aj úžasné nápady pre deti. Napríklad ako si urobiť Krasomilkin tvarohový koláč s jahôdkami, návod ako napísať knihu alebo vyrobiť scrapbook. Dokonca sa deti môžu naučiť, ako skákať gumu. Na zadnej strane knihy je hra, ktorú si môžu zahrať s panáčikmi.

DSC_0174

V knihe sa mi veľmi páčia ilustrácie, ktoré namaľovala Jana Nachlingerová. Sú krásne farebné a dokonale dotvárajú význam a posolstvo knihy.

DSC_0172DSC_0173

Kniha je vhodná pre deti od 6 rokov. Odporúčam ju však prečítať hlavne rodičom. Možno si aj vďaka tejto knihe uvedomíme, že lepšie ako pozerať s deťmi rozprávku, je im ju prečítať. Tvoriť s nimi panáčikov z gaštanov, kresliť obrázky, stavať lodičky. Jednoducho byť s deťmi a rozvíjať ich fantáziu. Ak patríte k rodičom, ktorí nemajú kreativitu až tak v génoch, tak vám určite pomôžu a poradia Majstrík a Krasomilka. Verím, že táto kniha vás navnadí na tvorenie. Vydáte sa aj vy na putovanie s Majstríkom a Krasomilkou?

Titul: Majstrík a Krasomilka

Autor: Zuzana Csontosová

Ilustrácie: Jana Nachlingerová

Počet strán: 64

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Albatros Media

Foto: Drominička

Za krásnu knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros Media. Listovanie v knihe v odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/19406600/majstrik-a-krasomilka/

2 comments on “Majstrík a Krasomilka (Zuzana Csontosová)

  1. Spätné upozornenie: Hurá, ide sa na výlet (Zuzana Csontosová) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Justínka a asistenčný jednorožec (Kateřina Maďarková) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: