Detská literatúra

Príbehy obrazov a sôch, Príbehy stavieb (Štěpánka Sekaninová & Jakub Cenkl)

Stalo sa už aj vám, že ste boli v kníhkupectve v oddelení pre deti a túžili ste sa opäť vrátiť do detstva, aby ste si mohli vychutnať všetky tie krásne knihy? Vrátiť sa v čase už nemôžeme, ale tie úžasné knihy si môžme prečítať, aj keď sme už dospelí.

Dnes vám predstavím knihy, ktoré nie sú o príbehu, ale sú plné informácií. Autorka Štěpánka Sekaninová vytvorila spolu s ilustrátorom Jakubom Cenklom krásne publikácie s názvom Príbehy obrazov a sôch a Príbehy stavieb.

DSC_0290

Najskôr sa pozrieme na knihu Príbehy obrazov a sôch. Hneď na úvod sa zoznámite s mačkou Micou, ktorá kreslí, maľuje aj vytvára sochy. Tento umelecký záujem rozvíja aj u dievčat Jany a Anny. Práve oni vás spoločne prevedú galériami so slávnymi obrazmi a zastavíte sa pozrieť známe sochy.

DSC_0299

Každá dvojstrana knihy sa venuje inému obrazu či soche. Najskôr vám Mica povie pár slov o obraze a popri tom nájdete aj veľa užitočných informácií. Tie sú dosť často vtipné a nechýba ani množstvo pikošiek. Vďaka tomu sa dozviete o záhadnom úsmeve Mony Lízy, zastavíte sa v Osle, kde nazriete na obraz Výkrik, ktorý namaľoval Edvard Munch, v Bruseli navštívite Cikajúceho chlapca. Vedeli ste, že bol už trikrát ukradnutý? Dozviete sa aj to, ako putovala Socha slobody z Francúzska až do USA a prečo už nie je červenej farby.

DSC_0297
Campbellove polievky Andyho Warhola
DSC_0298
Najznámejší cikajúci chlapec

Ak ste už prešli s Micou všetky zastávky, tak sa môžete vydať na ďalšie dobrodružstvo. V knihe Príbehy stavieb vás bude sprevádzať bocian Filip, ktorý hľadá ideálne hniezdo pre svoju družku Helenu. Na cestu sa vydá so svojim kamarátom žabiakom Skokom.

DSC_0295

Cesta okolo celého sveta vám ukáže rôzne architektonické štýly a známe stavby a budovy. Bocian so žabiakom nevynechajú tie najznámejšie ako je Eiffelová veža, ktorú spočiatku umelci ani verejnosť nechceli, Koloseum, ktoré slúžilo na zápasy gladiátorov a otrokov či Pyramídy v Gíze. V knihe však nájdete aj novšie a aj trochu bláznivé budovy.  Dozviete sa dokonca prečo má známa Route 66 práve toto číslo a nie napríklad 60.

DSC_0293

DSC_0294

Tieto knihy sú napísané pútavo a zábavne. Každé dieťa bude chcieť vedieť viac a viac. Nielen vďaka milým postavičkám, ktoré ich knihami sprevádzajú, ale aj vďaka ilustráciám, ktoré deťom hravou formou priblížia to, o čom čítajú. Musím sa priznať, že ani ja som veľa vecí nevedela a zistila som ich práve vďaka týmto knihám. Knihy sú vekovo určené od 6 rokov, ale ani my dospeláci sa nemusíme hanbiť si ich prečítať. Deti vďaka týmto knihám získajú všeobecný (aj trochu pikoškový) prehľad zo sveta umenia a stavieb.

DSC_0303

Za knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros. Na ich stránke môžete do kníh nahliadnuť. Pripájam odkazy:

Príbehy obrazov a sôch

Príbehy stavieb

Titul: Príbehy obrazov a sôch, Príbehy stavieb

Autor: Štěpánka Sekaninová

Ilustrácie: Jakub Cenkl

Počet strán: 64/64

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

1 comment on “Príbehy obrazov a sôch, Príbehy stavieb (Štěpánka Sekaninová & Jakub Cenkl)

  1. Spätné upozornenie: Príbehy veľkých aj malých miest (Štěpánka Sekaninová, Jakub Cenkl) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: