Romány

Malá doba ľadová (Tamara Šimončíková Heribanová)

Kniha Malá doba ľadová bola jedna z mála, ktoré som si priniesla z Bibliotéky. Tamara Šimončíková Heribanová je pre mňa nesmierne inšpirujúca osoba. Už nejaký čas ju „sledujem“ na Instagrame a z jej príspevkov ide nesmierny pokoj a pozitívna energia. Aj preto som sa rozhodla prečítať si konečne aj jej knihu.

DSC_0388

V hlavnej úlohe je Emma a Alex. Emma je mladá žena, ktorá pracuje v kastingovej agentúre. Alex je úspešný podnikateľ, ktorý vlastní najlepšie reštaurácie. Áno, títo dvaja sú do seba zamilovaní, ale nie sú spolu. Počas čítania knihy sa s Emmou vrátite v spomienkach na prvé stretnutie, na prvú dovolenku aj na prvú krízu. Postupne začínate chápať komplikovaný vzťah. Zatiaľ čo ona túži po voľnosti, on ju požiada o ruku. Keď Emma túži po čomsi trvalejšom, on už sa bojí toho, že ho opäť opustí. Obaja sú v bludnom kruhu. Obaja vedia, že sa nesmierne milujú, ale nedokážu byť spolu. Viac z obsahu netreba písať.

Kolegyňa z agentúry, kde pracujem, podvádza manžela, vraj pre nezvládnuteľné hormóny. Kamoška zo strednej dávi v električke, pretože je tehotná. Ibaže nevie celkom s kým. A môj bratranec navštevuje kurzy pre budúcich oteckov, aj keď je gej. Dá sa v takejto spoločnosti nájsť muž, s ktorým by som prepadla miestny obchod v štýle Bonnie a Clyda?

DSC_0393

Nechcem vám pokaziť čitateľský zážitok. Hoci sa kniha môže javiť ako prvoplánová romanca, nie je to tak. Láska hrá v príbehu prím. Ale ten neskončí tak, ako by sme si na začiatku a aj počas celej knihy želali. Práve tento aspekt beriem ako pozitívum. Pretože ani v bežnom živote sa všetko nekončí tak, ako by sme si želali. Láska zraňuje a zanecháva na nás stopy, ktoré sa ťažko dajú zmazať. Okrem vzťahu Emmy a Alexa sledujeme aj vzťah medzi Emmou a jej matkou a sestrami. Tamarka sa v knihe medzi riadkami venuje aj spoločenským otázkam. Všetko však píše s ľahkosťou a nadhľadom a navyše s jemným a láskavým humorom. Záver knihy sa mi zdal zvláštny, ale to len do prečítania poslednej strany, kde som všetko pochopila.

Spôsob, akým autorka píše, mne osobne veľmi vyhovuje. Tamara krásne pracuje so slovenčinou a celkový výsledok určite stojí za to.  Aj napriek tomu, že kniha nemá taký rýchly spád a môže sa zdať rozvláčna, nemala som pocit, že by som sa nudila. Navyše sú v knihe e-maily a sms-ky, ktoré urýchľujú pretáčanie strán a vy sa ani nenazdáte a ste na konci. Čo je na jednej strane škoda, lebo ma kniha bavila, ale na druhej strane sa rýchlejšie prelúskate príbehom.  Pokoj a pokora, ktorú vnímam na Tamare ako osobe som cítila aj v tejto knihe.

DSC_0395

Naša láska chradla z presýtenosti, objatia boleli, bozky dusili.

Čo ešte musím vyzdvihnúť, je obálka. Krásna čierna labuť a k tomu hrubé dosky ako prebal. Pre mňa dokonalosť. Som rada, že som sa ku knihe dostala a prečítala som si ju. Už teraz ma v poličke na čítanie čaká autorkina novinka s názvom Pendleri, na ktorú sa po Malej dobe ľadovej veľmi teším.

Úryvok z knihy si môžete vypočuť na tomto odkaze:

https://www.bux.sk/knihy/215640-mala-doba-ladova.html

Titul: Malá doba ľadová

Autor: Tamara Šimončíková Heribanová

Počet strán: 240

Rok vydania: 2014

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Malá doba ľadová (Tamara Šimončíková Heribanová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: