Romány

Muž menom Ove (Fredrik Backman)

Okrem skvelého nábytku a mäsových guľôčok sa Švédsko môže pochváliť aj úžasným spisovateľom. Fredrik Backman sa u mňa dostáva každou prečítanou knihou vyššie a vyššie v rebríčku autorov. Po knihách Medveďovce a My verzus vy som siahla po jeho debutovej knihe s názvom Muž menom Ove. A začínam mať pocit, že Backman sa už môže pohodlne usadiť na špici v mojom pomyselnom rebríčku.

DSC_0060

Ove má päťdesiatdeväť rokov. V práci mu povedali, že už nemusí chodiť a pred pol rokom mu zomrela manželka. Stále mu chýba, a tak si Ove zmyslí, že je načase pobrať sa za ňou. Ľudia v jeho okolí ho berú ako nevrlého a zatrpknutého muža. On však iba chce, aby sa dodržiavali pravidlá. On je celý život oddaný svojej manželke, práci, zásadám a hlavne značke auta. Jeho život obráti naruby cudzinka s manželom a deťmi, ktorí sa prisťahovali do radovej zástavby. Jeho pokojný odchod zo sveta je v nedohľadne.

Nízka cudzinka vykročila k Ovemu, ktorý si až teraz všimol, že je buď veľmi gravidná, alebo zapadá do kategórie ľudí s veľmi špeciálnym rozložením tuku.

DSC_0062

Tento príbeh ma dostal. Moja prvá poznámka ku knihe bola “Ove – starý hundroš”. Lenže tá už na konci knihy nebola pravdivá. Počas čítania sa dozvedáte viac zo života v tejto štvrti a zo života Oveho. Ako vyrastal, ako sa spoznal so svojou manželkou, aj ako sa pohádal so svojim priateľom kvôli vykurovaciemu systému v obytnej štvrti.

Ľudia vždy tvrdili, že Ove vidí svet iba čierno a bielo. Ona však bola farba. Bola preňho všetkými farbami.

Kniha sa číta takmer sama. Počas čítania som neraz vybuchla do smiechu, ale po pár stranách mi prišlo smutno. Taká je v podstate celá kniha. Je smutná a smiešna zároveň. Je taká reálna, že postavy si ľahko stotožníte s niekým z vášho okolia. Som presvedčená, že každý ma vo svojej blízkosti niekoho ako je Ove. Muž, ktorý sa tvári nedostupne. Pritom má také veľké srdce, že stačí malé gesto a vy viete, že je to ten najúžasnejší človek. Situácie v príbehu vám budú veľmi pripomínať váš bežný život. Pochybujem, že by sa niekomu kniha nepáčila.

DSC_0066

Ove vlastne ani nevedel povedať, či je to pes, alebo kožušinový rukávnik s ušami.

Ani tentokrát som sa pri čítaní neubránila zvlhnutiu očí. Koniec bol dojímavý, ale napriek všetkému som mala po dočítaní príjemný pocit. Príbeh vo mne rezonuje ešte stále. Tak ako pri všetkých doteraz prečítaných knihách od Backmana. Je plná krásnych a pravdivých myšlienok. Myslím si, že každý, kto si prečíta jeho knihu, stane sa jeho fanúšikom. Pretože presne toto je typ knihy, ktorý v dnešnej dobe potrebujeme čítať. Je to kniha, po ktorej v nás zostane pozitívna energia. Aj napriek ťažkým témam. Pre mňa je toto autor, ktorého jednoznačne odporúčam. Som presvedčená, že Ove bude baviť nielen ženy, ale aj mužov.

“Ľúbiť niekoho je ako nasťahovať sa do domu,” povedala raz Sonja. “Spočiatku sa človek zaľúbi do novoty a každé ráno sa budí s údivom, že skutočne patrí jemu, a podvedome sa trochu strachuje, že ktosi pribehne a oznámi, že došlo k obrovskému omylu a taký krásny život nebol určený preňho. No rokmi fasáda opadá, drevo popuká a človek začne svoj dom milovať nie preto, že je dokonalý, ale práve pre jeho nedokonalosť. Naučí sa poznať všetky kúty a zákutia, ako dosiahnuť, aby kľúč nezamŕzal v zámke, keď je vonku chladno, ktoré parkety sa trochu prehýbajú, keď sa na ne stúpi, a ako otvoriť dvere skrine, aby nezavŕzgali. Lebo všetky tieto malé tajomstvá spolu tvoria domov.”

Titul: Muž menom Ove

Originálny názov: En man som heter Ove

Autor: Fredrik Backman

Počet strán: 336

Rok vydania: 2015

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

3 comments on “Muž menom Ove (Fredrik Backman)

  1. Spätné upozornenie: Obhliadka bytu(Fredrik Backman) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Tu žila Britt-Marie (Fredrik Backman) – Drominicka Číta

  3. Spätné upozornenie: Čo by môj syn mal vedieť o svete (Fredrik Backman) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: