Romány Životný štýl

Čo by môj syn mal vedieť o svete (Fredrik Backman)

Rok 2018 som ukončila skvelou knihou od autora Fredrika Backmana. Nový rok 2019 som neplánovane začala opäť s týmto autorom. Lepší knižný štart by som však hľadala ťažko. Potom ako som prečítala knihu Muž menom Ove som dostala tip na knihu, ktorú Backman napísal pre svojho syna. Najskôr som si ju chcela odložiť na čas, keď vyjde v slovenčine. Neodolala som a tak som si ju zaobstarala ako e-knihu v českom jazyku. Co by můj syn měl vědět o světě je kniha, ktorá vás chytí za srdce. Hoci od Backmena je to už zvykom.

DSC_0071

 

Fredrik Backman sa rozhodol napísať knihu pre svojho malého syna, ktorý mal mať v tom čase jeden a pol roka. V takom veku sa teraz nachádza aj môj syn. Kniha tak bola pre mňa úplne ideálna a prečítala som ju za jeden deň. Fredrik svojmu synovi vysvetľuje fungovanie života. Dozviete sa tak niečo o futbale, zistíte, prečo je nutné mať kapelu a aj pár dôležitých faktov o Ikei. Zistíte, aké spojenie má Boh a letisko, ale aj prečo nie sú dobré toalety na svetelnú fotobunku. A k tomu všetkému sa dozviete recept na dokonalú bagetu.

Koupím iPad za sedm litrů a hned volám do Mensy, pretože jsi v roce a půl přišel na to, jak se odemyká klávesnice. A ta ženská v telefonu to nerěkne na rovinu. Ale z jejího kontrolovaného dechu sa tak nějak dá vytušit, že se jí chce zařvat: “Je to ZAMYKÁNÍ KLÁVESNICE! Není to genetický kód, ktorý léčí rakovinu prostaty, je to pitomý z-a-m-y-k-á-n-í k-l-a-v-e-s-n-i-c-e. Napadlo vás někdy, že váš kluk není zase takovej génius, jenom vy jste trošku BLBEJ?”

Počas čítania som mala úsmev na perách a zároveň slzy na krajíčku. Opäť sa tu striedajú vtipné pasáže s tými dojímavými, tak ako to je u Backmana zvykom. Táto kniha je však o niečo intímnejšia výpoveď. Práve preto, že je písaná pre jeho dieťa a nejde o príbeh. Dozviete sa tak veľa aj o autorovi. A to mi je veľmi sympatické. Krásne vety sú venované aj jeho manželke. Z čítania cítite nesmiernu lásku ku obom a aj obrovský strach z toho, že sa môže čokoľvek pokaziť. Ale tak to prežívajú asi všetci rodičia.

DSC_0074

Máš její smích a její čarovnou schopnost, ktorá způsobuje, že když vejdeš do místnosti, všichni hned zatouží přistoupit k tobě blíž. Ne jako když já vejdu do místnosti a všichni začnou instiktivně odnášet pekáče na lasagne a krěhké ozdobné prědměty do vedlejšího pokoje.

Okrem rád do života, ktoré sú v niekoľkých kapitolách je kniha doplnená o krátke rozhovory či zamyslenia. Väčšinou ide o konverzáciu Fredrika s manželkou (vždy má navrch práve žena). Pokiaľ už máte dieťa, tak si uvedomíte, že presne takto debatujete so svojim partnerom aj vy. Určite vám odľahne, že v tom nie ste sami. Navyše sa dobre zabavíte.

Počas čítania som si urobila množstvo poznámok, ktoré som chcela v recenzii použiť, ale zistila som, že by som tak prepisovala polovicu knihy. Lebo je ťažké vybrať to najlepšie. Celá kniha je unikátna. Myslím, že malý Backman už v živote nedostane krajší darček ako práve túto knihu. Hoci ide o knihu pre konkrétne dieťa, tak sa dostane pod kožu aj vám. Niektoré rady možno aj vy aplikujete pri výchove svojho syna či dcéry. A keď už nič iné, tak sa aspoň dobre zasmejete.

DSC_0076

Musím sa priznať, že som mala trochu obavu čítať v češtine, lebo mám radšej čítanie v slovenčine. Ale prekvapivo sa mi čítalo skvelo. Preklad bol skvelý a nestratil na vtipe. Prekladateľka Helena Matochová odviedla skvelú prácu. Aj tak ale budem dúfať, že kniha vyjde aj u nás a nájde si tak čo najviac čitateľov. Je to skvelý darček pre budúcich alebo čerstvých rodičov.

Titul: Co by můj syn měl vědet o světe

Originálny názov: Saker min son behöver veta om världen

Autor: Fredrik Backman

Počet strán: 192

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Host

Foto: Drominička, Vydavateľstvo Host

1324

0 comments on “Čo by môj syn mal vedieť o svete (Fredrik Backman)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: