Detektívky

Dievča v ľade (Robert Bryndza)

Knihu Dievča v ľade od Roberta Bryndzu som už raz začala čítať. Bolo to pred vyše rokom a knihu som vyhrala v súťaži. Veľmi som sa na ňu tešila. Nedočítala som asi ani prvú kapitolu, pretože preklad bol príšerný. Teraz sa kniha ku mne dostala opäť. Tentokrát s opraveným prekladom. Pustila som sa teda do čítania.

dsc_0077

Erika Fosterová sa dostáva na miesto hlavnej vyšetrovateľky v prípade vraždy mladého dievčaťa menom Andrea. Tá je nájdená pod ľadom jazera v parku Hornimanského múzea. Andrea pochádza z bohatej rodiny. Kontakty jej otca siahajú až do vládneho kabinetu. Policajné oddelenie je pod obrovským tlakom. Pátranie po vrahovi je tak priorita číslo jeden. Kto môže za jej smrť? A je Andrea jediná obeť? Alebo ide o sériového vraha?

Samozrejme nejdem písať, kto je vrah. Ako v každej dobrej detektívke, aj tu sa postupne odkrývajú nové a nové skutočnosti. Tak si môžete spolu s Erikou vytvárať obraz o vrahovi a postupne rozuzlovať prepletenosť postáv. Príbeh nie je prvoplánový a je veľmi dobre vystavaný. A aj napriek tomu, že ide o viac ako štyristo stranovú knihu, nemala som pocit, že je tam niečo navyše alebo zbytočné. Práve naopak. Kniha bola napínavá a napätie sa stupňovalo. Od polovice knihy sa ani nedalo prestať čítať. Kapitoly sa skracovali a to vás burcovalo čítať viac. Autor píše svižne a bez zbytočných „omáčok“.

dsc_0079

Čitateľom bude určite sympatické aj to, že Erika je pôvodom z Nitry a tak nás Slovákov určite poteší, že taký náročný prípad vyriešila práve Slovenka. Mne osobne bolo navyše sympatické aj to, že autor pridal do knihy aj vzťahy rovnakého pohlavia, ktoré sú, priznajme sa, u nás stále dosť tabu. Navyše poukazuje na to, ako ľahko je možné ovplyvniť smer vyšetrovania, pokiaľ poznáte správnych ľudí.

Pre mňa je táto kniha jedna z lepších detektívok, ktoré som čítala a naozaj ma veľmi mrzí, že prvé vydanie pokazil preklad. Je totiž možné, že množstvo ľudí odradilo čítať knihu znovu po náprave. Pevne však verím, že vydavateľstvo sa z tejto katastrofy poučilo a amatérske preklady v podobe „google prekladača“ sa už opakovať nebudú. Ak ste knihu ešte nečítali, tak rozhodne odporúčam. Ja sa už teraz chystám na čítanie ďalších dvoch dielov, ktoré u nás vyšli. Pokračovanie príbehu Eriky si rozhodne nenechám ujsť.

Úryvok z knihy si môžete prečítať na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/dievca-v-l-ade-9989/

Titul: Dievča v ľade

Originálny názov: The girl in the ice

Autor: Robert Bryndza

Počet strán: 448

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Grada

Foto: Drominička

3 comments on “Dievča v ľade (Robert Bryndza)

  1. Spätné upozornenie: Do posledného dychu (Robert Bryndza) – Drominicka Číta

  2. Spätné upozornenie: Temné hlbiny (Robert Bryndza) – Drominicka Číta

  3. Spätné upozornenie: Nočný lov (Robert Bryndza) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: