Romány

Tu žila Britt-Marie (Fredrik Backman)

Moje tohtoročné knižné predsavzatie bolo prečítať všetky knihy od Fredrika Backmana, ktoré vyšli v slovenčine. Knihou Tu žila Britt-Marie je moje želanie splnené. A ja sa z toho nesmierne teším. Backman je totiž skvelý autor.

DSC_0212

Postavu Britt-Marie si môžete pamätať z knihy Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa. Tentokrát sa príbeh točí okolo nej. Má niečo po šesťdesiatke a jej manžel prekonal infarkt. Problém je, že z nemocnice jej zavolala ONA. Jeho známosť. Britt-Marie sa teda rozhodne odísť. Keďže sa bojí, že zomrie sama a nikto to nebude vedieť, nájde si prácu. Veď predsa len, ak nepríde do práce, tak si to niekto všimne. Po dlhom naliehaní získa prácu v Borgu ako správkyňa mládežníckeho centra. Treba spomenúť, že Borg je dedina, kde už zostali iba vytrvalci a takmer nikto nemá prácu. Britt-Marie ani nevie ako, ale zrazu je z nej trénerka futbalového družstva. Aj napriek tomu, že futbal nesleduje a neovláda pravidlá. Dovedie Britt-Marie tento tím k výhre?

Nie že by nemala vlastné sny, ale Kentove boli väčšie, a ten, kto má väčšie sny, v tomto svete vyhráva. (str.61)

Ako každá kniha od tohto autora, aj toto je balzam na dušu. Backman svoje príbehy podáva s ľahkosťou, vtipom a nevyhýba sa ťažkým témam. Postava Britt-Marie je veľmi svojrázna. Ako ju nazýva jej manžel „spoločensky nekompetentná“. Zo začiatku mi jej spôsoby išli poriadne na nervy. Postupne však odkrývala svoju ubolenú dušu.  Nakoniec som si povedala, že by z nej mohla byť celkom fajn susedka. Keď cíti úzkosť, smútok alebo hnev, tak upratuje.

DSC_0214

Kniha však nie je iba o nej. Deti, ktoré hrajú futbal, prežívajú rôzne osudy. Rôzne trápenia. Navzájom si však pomáhajú a pri futbale zabúdajú na všetky problémy. Neprekáža im ani že nemajú ihrisko. Namiesto bránok im stačia plechovky na parkovisku pred pizzeriou. Najdôležitejšie je, že hrajú.

“Raz som kdesi počul toto: Láska k futbalovej lopte pramení z inštinktu. Ak sa prikotúľa k človeku na ulici, kopne do nej. Lebo ju má rád z toho istého dôvodu, ako sa zaľubuje. Lebo nevie, ako s tým prestať. (str.116)

To, čo mám na Backmanovkách rada, je ako pri sebe vždy stojí komunita, o ktorej autor píše. Či už to bola ulica, na ktorej žil Ove, bytovka odkiaľ pochádza Britt-Marie alebo obyvatelia Borgu či Medveďoviec. Backman je majster v opisovaní medziľudských vzťahov. Je nádherné, ako dokážu pri sebe všetci stáť. Najmä v ťažkých chvíľach. Vždy ma to privádza k myšlienkam, či aj u nás by si ľudia takto pomohli. Pevne verím, že áno.

DSC_0211

Nesmiem zabudnúť spomenúť, že v príbehu sa ľudia delili podľa toho, akému futbalovému tímu fandia. Bolo to skutočne prepracované.

Ak by som mala knihu porovnať s Muž menom Ove, tak sa mi páčila o kúsoček menej. Zatiaľ čo Ovemu by som dala 6 hviezdičiek z 5, tak pri Britt-Marie by to bolo asi „len“ 4,5 hviezdičky. Čo samozrejme ani zďaleka nie je málo. Možno to bude aj tým, že Oveho som čítala skôr a zamilovala som si ho. Aj táto kniha však bola skvelá. Dojemná, vtipná a po jej prečítaní som mala príjemný pocit. Kto má rád Backmana, tak vie, čo môže čakať. Ak ste jeho knihy ešte nečítali, tak neváhajte.

Knihu kúpite v tvrdej väzbe s prebalom alebo ako e-knihu.

Ukážku si môžete vypočuť na Buxe

https://www.bux.sk/knihy/292839-tu-zila-britt-marie.html

Titul: Tu žila Britt-Marie

Originálny názov: Britt-Marie var här

Autor: Fredrik Backman

Počet strán: 360

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Tu žila Britt-Marie (Fredrik Backman)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: