Detská literatúra Romány

Spočítaj hviezdy (Lois Lowryová)

Vydavateľstvo Tatran prichádza na trh s knihou Spočítaj hviezdy, ktorú napísala autorka Lois Lowryová. Už samotná obálka prezrádza, že pôjde o príbeh z 2. svetovej vojny so židovskou tématikou. Keď sa mi kniha dostala do rúk, prekvapila ma jej útlosť. Pri tejto téme je už čitateľ akosi zvyknutý na dlhé romány. Bude stačiť 136 strán na silný príbeh?

DSC_0222

Annemarie a Ellen sú nerozlučné kamarátky. Bývajú v jednej bytovke v Kodani. Okolo nich zúri vojna a vojaci stoja na každom rohu. Oni si však užívajú detstvo plné hier a naháňačiek. Nebezpečenstvo vojny pocítia až vtedy, keď vojaci začnú prehľadávať židovské domácnosti za účelom ich presídľovania. Inými slovami, transportujú ich  do niektorého z koncentračných táborov. Ellen je židovka a rabín ich pred vojakmi varoval. V tom momente začína boj o záchranu Elleninej rodiny. 

Annemarie uprene hľadela do zeme. Boli dvaja. Čiže dve prilby, dva páry chladných očí zabodnutých do nej a štyri vysoké vyleštené čižmy, pevne vrastené do chodníka medzi ňou a cestou domov. (str.16)

Príbeh, ktorý sa ukrýva v tejto útlej knihe, je nádherný. Hoci ide o neľahkú tému, jej spracovanie je citlivé, jemné, podané očami desaťročného dievčaťa. Spoznáte krutosť nemeckých vojakov, ale aj odvahu obyvateľov Dánska, ktorí sa rozhodli zachrániť toľko židov, koľko len bolo možné. V konečnom dôsledku ich bolo zachránených takmer sedemtisíc.

DSC_0223

Všetko toto – čo predstavovalo ich hrdosť – svetlo sviec na svietniku, knihy, sny o divadle – museli zanechať v Kodani. Nemajú so sebou nič. Majú len šaty od neznámych ľudí, aby nezamrzli, jedlo z Henrikovej farmy, aby prežili, a pred sebou cestu po tmavom chodníku cez lesy, ktorá ich má doviesť k slobode. (str. 99)

Kniha sa dá prečítať na jedno posedenie. Kapitoly nie sú dlhé. Koniec každej z nich vás láka čítať ďalej a ďalej. Kniha je písaná veľmi zrozumiteľne a ocenia ju aj mladší čitatelia. Je totiž zaradená medzi detskú literatúru. Vekovo by som odporúčala pre deti od 10 rokov vyššie. Samozrejme, veľa krásnych myšlienok si v nej nájdu aj starší čitatelia. Určite sa nemusíte báť, dať knihu čítať deťom. Príbeh je v prvom rade o veľkej statočnosti a odvahe. O pomoci blízkym a priateľom. O hrdosti na svoj národ.

DSC_0226 Pre mňa je to jeden z najdojemnejších príbehov, ktoré som o tejto téme čítala. Som si istá, že časom sa k nemu ešte vrátim. Určite príde moment, kedy si knižku prečítam aj so svojím synom. Veľmi oceňujem, že téma druhej svetovej vojny sa ocitla aj v detskej sekcii. Vďaka takýmto príbehom deti lepšie pochopia závažnosť vojny. Za seba môžem knihu len odporúčať. Prinesie veľa nielen deťom, ale aj rodičom.

DSC_0227

… chcem, aby ste si všetci zapamätali, že sa nemusíte vo svojich snoch vracať späť do čias pred vojnou, ale snom vás všetkých, mladých aj starých, musí byť vytvorenie ideálu ľudskej slušnosti, bez obmedzenosti a predsudkov. Po tomto dare najviac dychtí naša krajina, toto očakáva každý jednoduchý chlapec a s potešením cíti, že je toho súčasťou a že sa môže na tom podieľať a bojovať za to. (str.136)

Za nádhernú knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpiť ju môžete ako pevnú väzbu alebo ako e-knihu.

Titul: Spočítaj hviezdy

Originálny názov: Number the Stars

Autor: Lois Lowry

Počet strán: 136

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Spočítaj hviezdy (Lois Lowryová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: