Romány

Daj každému dňu šancu (Anna Metisová)

Usmej sa na svet a svet sa usmeje na teba.

Mnohokrát som sa sa stretla s ľuďmi, ktorí odmietajú čítať slovenských autorov. Dôvodom má byť to, že knihy nestoja za veľa. Častokrát toto tvrdenie môžem potvrdiť. Občas sa však nájde aj výnimka. Debutová kniha autorky Anny Metisovej s názvom Daj každému dňu šancu ma celkom prekvapila.

DSC_0211

Hana vo svojej minulosti prežila obrovskú traumu a prišla o veľmi blízkeho človeka. Nemá chuť žiť a tak iba prežíva. Každý deň sa núti do toho, aby nejako prežila. To všetko robí len preto, že nechce ublížiť svojim blízkym. Rozhodne sa postaviť na vlastné nohy a tak si nájde prácu aj bývanie v inom meste. Snaží sa byť nenápadná a nechce sa s nikým zblížiť. To sa jej však nepodarí. Najskôr je do života vstúpi otravný sused a potom sympatický džentlmen Simon. V práci taktiež nechcela nadväzovať zbytočné priateľstvá, ale aj tak si našla skvelé kamarátky. Nikto však nevie, čo vo svojom živote prežila. Jej minulosť sa jej vracia v nočných morách. Podarí sa Hane popasovať s démonmi z minulosti a užiť si každý deň s úsmevom?

DSC_0218

Autorka vo svojej knihe spracováva ťažkú tému. Trauma z minulosti, ktorá prenasleduje Hanu, sa postupne odkrýva. Dominantná je strata niekoho blízkeho. Až ku koncu knihy sa dozviete o koho ide, hoci počas čítania už máte tušenie. Čitateľ sleduje, ako sa dá alebo nedá vyrovnať s ťažkým osudom. Nájsť oporu vo svojich najbližších nie je vždy samozrejmosť. Naopak, niekedy vás podržia práve ľudia, o ktorých by ste si to nemysleli.

Musím sa priznať, že zo začiatku sa mi kniha čítala o niečo ťažšie. Hlavná hrdinka Hana ma občas poriadne nahnevala za svoje správanie. Neustále ľutovanie sa, smútok a iba prežívanie ma neskutočne vytáčalo. A to nevravím o niektorých rozhodnutiach, ktoré spravila. To som už priam kričala, že to snáď nemyslí vážne. Postupne som však zistila, prečo je to tak a ku koncu knihy som si Hanu aj vcelku obľúbila.

DSC_0222

Počas čítania som mala občas pocit zmätku. Plietlo sa tam meno Hana, Anna a Johana. Mala som to už v poznámke ako výčitku. Aj táto vec s menami sa však v knihe vysvetlila a potom to celé začalo dávať zmysel. Kniha ako taká sa čítala ľahko. Aj napriek ťažkej téme sa pri nej občas zasmejete. Ku koncu si pripravte aj vreckovky. Niekoľkokrát mi zvlhli oči. Záver bol absolútne nečakaný a hlavne napínavý. To nielen do poslednej strany, ale do posledného slova.

Ako zhrnutie môžem napísať, že kniha sa mi páčila. Autorka sa dobre vyhrala s témou aj osobnosťami postáv. Na to, že ide o debutovú knihu, je to celkom slušné. Hoci zo začiatku som si nebola istá, či sa mi bude páčiť, postupne som chcela vedieť viac a viac. Posledné strany som priam zhltla. Netvrdím, že táto kniha patrí medzi špičku na slovenskej scéne, ale rozhodne je lepšia ako priemer. Keby hodnotím hviezdičkami, tak dostane 4 z 5. Bude sa páčiť ženám, ktoré radi čítajú o ťažkých osudoch a navyše sa zapáči aj mladším babám, keďže hlavná hrdinka má len dvadsaťjeden rokov. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť si ju môžete ako pevnú väzbu alebo e-knihu.

Titul: Daj každému dňu šancu

Autor: Anna Metisová

Počet strán: 336

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Daj každému dňu šancu (Anna Metisová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: