Detská literatúra

Hmyzí hotel (Helena Haraštová, Petra Bartíková, Markéta Nováková)

Rovno sa môžem priznať, že hmyz nemám rada. Keď cítim, že niečo po mne lezie, tak ma zachváti panika. Ale aj napriek mojej fóbii sme si v záhrade spravili hotel pre hmyz. Akosi som mala potrebu im oplatiť moju neznášanlivosť. Lebo hmyz predsa nemôže za to, že je hmyz. Nesmierne ma potešilo, keď prišiel Albatros s knihou Hmyzí hotel, ktorú majú na svedomí tri ženy (Helena Haraštová, Petra Bartíková, Markéta Nováková). Je veľmi fascinujúce zistiť, akých nájomníkov môžeme v našom hoteli očakávať.

DSC_0201

Kniha je už na prvý pohľad lákavá. Prvá stránka je rozkladacia. Po otvorení môžu detičky nazrieť do prierezu izbičiek v hmyzom hoteli. Uvidia, ktorý chrobáčik usilovne posilňuje, ktorá chrobáčica sa chystá na večer a určite neprehliadnu ani zamilovanú dvojicu vo výťahu. Ak si chcete vy a vaše deti precvičiť fantáziu, tak práve tento plagátik je ideálny na vymýšľanie príbehov pre jednotlivé izbičky.

DSC_0204

Ďalšie stránky už prinášajú malému čitateľovi množstvo zaujímavých informácií o živote hmyzu. Hneď v úvode sa dozvedia, čo to vlastne hmyzí hotel je, kto a kedy sa do neho sťahuje a prečo vrátnik neprijme do hotela križiaka.

DSC_0207

Každá ďalšia dvojstrana sa venuje inému priestoru v hoteli. Začína sa na recepcii, kde vás privíta lienka sedembodková. Vedeli ste, že sa jej vtáci vyhýbajú, pretože je horká a navyše jedovatá? Kto cestou do hotela vyhladol, môže sa pozrieť na ďalšiu stránku. V jedálni sa totiž podáva obed. Máte chuť na zemiaky, vošky alebo krv? Všetko je tu dostupné. Dokonca aj med, ktorý zozbieral mravec medonos. Ale pozor, zhromažďuje ho vo svojom zadočku.

DSC_0208

Zrejme sa ani nemusím pýtať, či viete, kto obsadil kráľovský apartmán. Máte pravdu, včelia kráľovná. Na tejto dvojstránke sa deti dočítajú aj o funkcie robotnice či trúda. Ale pozor, v hoteli sa nachádza ešte jedna kráľovná. Osia. Našťastie ona je so svojimi poddanými v osom klube. A hoci osy nezbierajú peľ a ani nevyrábajú medík, tak by nám, v záhrade nemali prekážať. Lovia muchy a nepríjemný malý hmyz.

DSC_0209

Okrem apartmánov je v hoteli aj bazén, posilňovňa či dokonca bowling, kinosála a pre nočných tvorov aj diskotéka. Tam si na svoje príde hlavne svetluška. Vedeli ste, že dievčatká svetlušky vedia svietiť jasnejšie? Lákajú tak totiž svojich ženíchov.

DSC_0210

Hoci nie som milovník hmyzu, kniha sa mi veľmi páčila . Možno preto, že hmyz v nej nie je živý. Ilustrácie sú však krásne. Veselé a vtipné. Deti sa v knihe dozvedia veľa zaujímavosti a počas pobytu vonku môžu hľadať chrobáčiky, ktoré poznajú z knihy. Všetky sú totiž známe a žijúce u nás. Verím, že táto kniha bude aj veľkou inšpiráciu na postavenie hmyzieho hotela u vás. Či už v záhrade alebo vo vašom okolí na sídlisku. 

Zalistujte si v knihe na stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21804743/hmyzi-hotel/

Titul: Hmyzí hotel

Autor: Helena Haraštová, Petra Bartíková, Markéta Nováková

Počet strán: 32

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

 

0 comments on “Hmyzí hotel (Helena Haraštová, Petra Bartíková, Markéta Nováková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: