Romány

Spolubývajúca (Beth O´Learyová)

Po veľmi depresívnej knihe, ktorú som čítala naposledy, prišiel čas na niečo jednoduchšie. Vybrala som si preto knihu Spolubývajúca od Beth O´Learyovej.  Samotná obálka pôsobí nadmieru optimisticky, anotácia sľubujú príjemnú romantiku.

DSC_0191

Tiffy si po rozchode s priateľom Justinom hľadá ubytovanie. Jej finančná situácie nie je práve najlepšia a tak odpovie na trochu uletený inzerát. Leon hľadá podnájomníka, s ktorým sa bude deliť nielen o byt, ale doslova aj o posteľ. Jediná podmienka je, že potencionálny nájomca bude v byte v noci. Vtedy Leon pracuje. Jemu teda prislúcha byt počas dňa. Preto sa nájomcovia nikdy nemajú stretnúť. Zúfala Tiffy sa rozhodne, že to skúsi. Všetky formality s ňou vybaví Leonova priateľka. Tiffy sa nasťahuje a teší sa z nového bývania. S Leonom si začnú nechávať odkazy. Zo začiatku ide o bežné a praktické informácie, ako napríklad kedy odvážajú smeti. Neskôr sa odkazy stávajú viac a viac osobnejšie a hoci sa Tiffy a Leon nikdy nestretli, tak vznikne nezvyčajné puto. Ako takéto nažívanie nakoniec dopadne?

Odvážne vojdem dnu a priškrtene zakvílim. Vyzerá to tu, ako by to celé niekto povracal dúhou. Každý voľný kúsok zahltili farby, ktoré do prírody rozhodne nepatria. Cez posteľ je prehodená otrasná bavlnená prikrývka, vyzerá ako prežratá od molí. Väčšinu stola zaberá obrovský šijací stroj béžovej farby. A oblečenie… Je všade. (str. 52)

Kniha bola presne taká, ako som dúfala, že bude. Jednoduchá, mierne predvídateľná a plná lásky. Navyše som sa neraz poriadne zasmiala. Tiffy aj Leon sú úžasná dvojica, ktorú si zamilujete. Tiffy svojou svojráznosťou a milou šialenosťou, naopak Leona pre jeho hanblivosť a rozvahu. Hoci od začiatku je jasné, ako to skončí, tak vás to bude baviť.

DSC_0196

V knihe je toho oveľa viac ako len klišé v podobe „love story“. Autorka citlivým spôsobom poukazuje na zneužívanie žien. Nie však fyzické, ale psychické, pri ktorom vami partner manipuluje a citovo vás vydiera. To môže byť niekedy ešte horšie ako fyzické násilie. Navyše mierne zabŕdne aj do fungovania gangov v Londýne.

Kniha sa mi celkom páčila. Nečakala som od nej veľa, ale milo ma prekvapila. Napriek tomu, že má 400 strán, čítala sa rýchlo a ľahko. Aj keď sa niektoré momenty dali ľahko predvídať, vôbec mi to neprekážalo. Dokonca sa mi veľmi páčil námet s delením sa o posteľ a s radosťou som čítala (nielen) vtipné odkazy, ktoré si Tiffy a Leon nechávali.

DSC_0195

Ak teda hľadáte knihu, pri ktorej si zaručene oddýchnete, zasmejete sa a možno aj dojatím poplačete, tak ste ju našli. Spolubývajúca vám toto všetko poskytne. Mne veľmi dobre padla po ťažkej knihe.  Ak tiež týmto spôsobom striedate žánre a ťažké príbehy prekladáte jednoduchšími, táto určite splní svoj účel. Už teraz sa teším, ako ju posuniem kamarátke, ktorá je beznádejná romantička.

Za knihu ďakujem Bux.sk

https://www.bux.sk/knihy/400014-spolubyvajuca.html

button-bux-e1541068323208

Titul: Spolubývajúca

Originálny názov: The Flatshare

Autor: Beth O´Leary

Počet strán: 400

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

1 comment on “Spolubývajúca (Beth O´Learyová)

  1. Spätné upozornenie: Cudzinec z papiera (Ivica Ďuricová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: