Romány Skutočné príbehy

Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať (Carolina Setterwall)

Sú knihy, na ktoré sa tešíte, pretože viete, že si pri nich naisto oddýchnete. Potom sú knihy, ktoré neustále prekladáte na poličke. Viete totiž, že v sebe ukrývajú ťažký príbeh a na čítanie potrebujete mať náladu. Takou knihou je aj Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať, ktorú napísala Carolina Setterwall.

DSC_0003

V jedno októbrové ráno príde Carolina so synom Ivanom do spálne, kde chcú zobudiť svojho partnera a otca Aksela. Hneď ako Caroline dosadne na posteľ vie, že niečo nie je v poriadku. Aksel leží vo zvláštnej polohe a keď sa dotkne jeho vytŕčajúceho členka vie, že on sa už nikdy nezobudí. V tomto momente sa mení celý jej život.

Naposledy sa ti otočím chrbtom a vyjdem z miestnosti. Myslím si, že zajtra ráno sa opäť uvidíme. To sa však nestane. Už nikdy sa neuvidíme. (str.208)

Viac z obsahu písať nejdem. Autorka vo svojom debutovom románe opisuje pocity od momentu, keď našla svojho partnera mŕtveho. Popritom sa striedavo vracia do minulosti a spomína na spoločné zoznámenie s Akselom a aj na vývin ich vzťahu. Aké boli ich dovolenky, ako si užívali večierky, ako sa zoznámila s jeho rodičmi, ale aj tom, ako do ich sveta vstúpilo dieťa.

DSC_0001

Carolina čitateľom bez prikrášlenia sprostredkuje tie najťažšie chvíle vdovy. Reálne a surovo. Pretože presne taký je život. Poukazuje na neschopnosť zaradiť sa do bežného života. Jediným hnacím motorom v jej živote je syn Ivan. Jemu sa snaží vynahradiť absenciu otca. Neuškodí však malému chlapcovi prehnaná starostlivosť? Našťastie Carolina má vo svojim okolí ľudí, ktorí stoja pri nej a pomáhajú jej. Príde však chvíľa, kedy sa aj oni musia vrátiť do svojich životov. Ako sa dá popasovať so samotou, s výčitkami svedomia a s úzkostlivým synom?

Okolo tejto pohrebnej služby som prešla nespočetne veľakrát a nikdy som sa neodvážila nahliadnuť dovnútra. Obzvlášť, keď dnu niekto sedel. Chrbty otočené k oknu ma zarmucovali a zdalo sa mi vrcholne neúctivé civieť na ne. Len čo mi pohľad zablúdil k oknám tejto spoločnosti, hneď som odvrátila zrak. Dnes, bohužiaľ, takúto možnosť nemám. Dnes sa okoloidúcim naskytne pohľad na môj chrbát. (str.108)

Táto kniha je veľmi ťažký oriešok a už od prvých strán máte slzy v očiach. Je vám všetko ľúto, chce sa vám plakať nad nespravodlivosťou života a uvedomíte si, aký je život krehký. Pre mňa bolo všetko o to ťažšie, že som si veľa z toho vzťahovala na seba. Akoby som sa ja vysporiadala s podobnou situáciou? Radšej si to nechcem predstaviť, ale počas čítania vám napadajú rôzne scenáre.

DSC_0005

Hoci je kniha napísaná veľmi čítavo, tak na jej obsah sa musíte pripraviť. V žiadnom prípade to nie je príjemná oddychovka. Minulý rok som čítala knihu Dobrá matka. Pri tej mi bolo fyzicky zle. Cítila som sa smutná a prenášalo sa to aj do môjho života. Táto kniha vo mne vyvolala podobné pocity. Aj napriek tomu je skvelá. Carolina rozpráva príbeh svojmu partnerovi Akselovi. Celý čas sa mu prihovára, oslovuje ho. Rozpráva sa s ním vo svojich myšlienkach. Je to dojímavé a zároveň depresívne. Napriek tomu knihu odporúčam. Len sa prosím pripravte na to, že nejde o ľahké čítanie a treba na ňu vystihnúť správny moment .

Úryvok z knihy si prečítajte na stránke. Možno vám pomôže pri rozhodovaní, či si knihu zaobstaráte.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/20024565/dufajme-ze-ho-nikdy-nebudes-potrebovat/

Titul: Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať

Originálny názov: Låt oss hoppas på det bästa

Autor: Carolina Setterwall

Počet strán: 368

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

 

0 comments on “Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať (Carolina Setterwall)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: