Detská literatúra

S ockom sa nebojím (Soosh)

„S ockom po mojom boku nie je nič nemožné,“ povedalo dievčatko.

V obchodoch nájdete obrovské množstvo kníh pre deti. O zvieratkách, o princeznách či strašidlách, o dopravných prostriedkoch či povolaniach. Bezpochyby je každá krásna a deťom dá veľa. Potom je tu však kniha S ockom sa nebojím, ktorú napísala a ilustrovala Soosh. Táto je jednoducho iná.

DSC_0178

Možno si poviete, v čom iná? Má obrázky, trochu textu, tak je ako každá kniha pre deti. Možno máte pravdu. Ja však v tejto knihe vidím oveľa viac. Je určená pre deti od troch rokov. Dovolím si však tvrdiť, že nie deti ocenia túto knihu, ale hlavne rodičia. Kniha má v sebe tak nádherné posolstvo, že som pri listovaní mala slzy v očiach. Deti ocenia krásne ilustrácie, ale rodičia v nich budú vidieť oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

DSC_0181

Kniha je venovaná vzťahu medzi otcom a dcérou. Puto, ktoré je neprekonateľné. Pre otca je dievčatko princezná, ktorú treba ochraňovať. Pre dcéru je otec pevnou oporou a hrdinom v každej situácii. Autorkine ilustrácie sú tak precítené láskou a otcovským putom, že máte chuť od dojatia plakať.

DSC_0182

Otec s dcérou sú vyobrazení v tých najbežnejších situáciách. Ako sa spolu hrajú, ako spolu tvoria nové veci, ako sa vedia navzájom utešiť či rozosmiať. Ukazuje jedinečný vzťah, ktorý môže byť iba medzi otcom a dcérou. K tomu všetkému je napísaných iba pár slov. Viac netreba. Tá jedna veta alebo dokonca len jedno slovo vystihuje dokonale obraz, ktorý v tej chvíli vidíte.

DSC_0186

Som si istá, že pre deti bude kniha zaujímavá. Ocenia ju skôr dievčatká. Môžu si povedať „aha, takto sa hráme aj my s ockom“. Alebo uvidia, že aj iný ocko má rád svoju dcérku a vie sa s ňou zahrať alebo odplašiť bubákov spod postele.

Na poslednej strane knihy nájdete aj dojímavú poznámku autorky. Dozviete sa, čo ju viedlo k vydaniu tejto knihy a prečo je otec vykreslený ako obor oproti drobunkému dievčatku. Aj tieto slová ma dojali. Vlastne tak, ako aj celá kniha.

DSC_0190

My doma nemáme malé dievčatko, len synčeka. Preto pevne verím, že príde niekedy aj kniha o vzťahu mamy a syna. Nič to nemení na tom, že mne sa kniha nesmierne páči. Viem si ju predstaviť ako darček pre oteckov od ich dievčatiek. Na sviatok, či Deň otcov. Ale ocenia ju aj ich malé princezné, ktoré sa budú tešiť z úchvatných obrázkov. Pre mňa je kniha dokonalá kvôli jej jednoduchosti. Bude dokonalá aj pre vás?

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Albatros. Nahliadnite do nej na tomto odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21476026/s-ockom-sa-nebojim/

Titul: S ockom sa nebojím

Originálny názov: Dad by My Side

Autor: Soosh

Ilustrácie: Soosh

Počet strán: 40

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Albastros

Foto: Drominička

0 comments on “S ockom sa nebojím (Soosh)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: