Romány

Cudzinec z papiera (Ivica Ďuricová)

Román Cudzinec z papiera od Ivice Ďuricovej uzrel svetlo sveta v roku 2018 na internete. Už vtedy si získal veľa fanúšikov. Ako tlačená kniha vychádza v roku 2019. Prečo píšem tieto roky? Lebo sú veľmi podstatné. Nedávno som recenzovala knihu Spolubývajúca. Keď som čítala anotáciu ku knihe Cudzinec z papiera, tak bola veľmi podobná práve Spolubývajúcej. Čitatelia by si ľahko mohli myslieť, že autorka ukradla nápad. Nie je to však pravda. Cudzinec koloval po internete skôr. Jediná smola bola, že v tlačenej forme vyšiel o čosi neskôr.

DSC_0070

Liana získava lukratívnu ponuku v Bratislave, kde strávi jeden rok. Na ten čas by rada prenechala niekomu svoj milovaný byt v Trenčíne. Podmienka je, že na víkend musí podnájomník byt opustiť, aby si mohla Liana užiť víkend vo svojom rodnom meste. Kamarátka Nina jej dohodí svojho študenta, ktorý má tiež v Trenčíne pracovnú ponuku na rok. Ideálne načasovanie. Zdieľanie bytu a postele môže začať. Liana si vyhradí striktné pravidlá. Raz si po príchode domov všimne, že jedno z pravidiel bolo porušené. Nechá preto nájomníkovi nahnevaný odkaz. Z krátkych odkazov sa začnú písať listy.  Postupne si pred sebou otvárajú doráňané duše. Zdôverujú sa medzi sebou s citlivými témami, o ktorých s nikým nehovoria. Dá sa z listov cítiť náklonnosť k niekomu, koho ste nikdy nestretli?

DSC_0067

Ak by som sa ešte mala vrátiť k téme, či je kniha podobná Spolubývajúcej, tak by som to zhrnula takto. Námet je podobný – zdieľanie bytu a odkazy. Cudzinec z papiera je však omnoho emotívnejší a citlivejší. Dokonca by som povedala, že táto kniha ma bavila viac. Možno mi bola bližšia. Autorka pochádza z Trenčína. Z knihy je veľmi cítiť ako toto mesto miluje. Trenčín je pre mňa krajské mesto, do ktorého občas zavítam. Po tejto knihe však mám chuť preskúmať ho oveľa viac ako doteraz. Autorka prináša skvelé typy na kaviarne či reštaurácie, ale je miesta, ktoré miluje. Pre mňa to bolo príjemné čítanie, pretože toto mesto poznám. Teraz mám pocit, že ho poznám ešte lepšie.

DSC_0069

Príbeh je skvelý. Hoci je kniha útla a prečítate ju na jeden hlt, je v nej všetko , čo ženská duša potrebuje. Láska, sklamanie, tajomno aj ťažké osudy oboch hrdinov. Veľmi sa mi páčili listy a odkazy v knihe. Vďaka tomu sa čítala takmer sama. Záver knihy bol … proste skvelý. Keď už ste na konci, poviete si, že to takto nemohlo predsa skončiť a máte milión otázok. Neskôr však nájdete v knihe odkaz, kde ešte nájdete jednu kapitolu. To bol pre mňa skvelý ťah a veľmi to oceňujem.

Mne osobne sa kniha páčila. Jej kabelkový formát bude vyhovovať každej žene. Môžete si ju vziať so sebou kamkoľvek. Možno aj na potulky Trenčínom. Je to istým spôsobom malý bedeker. Navyše musím oceniť peknú obálku, kde opäť dominuje Trenčín. Má ju na svedomí Tomáš Kyška,. Ak máte radi romantiku, skúste si prečítať aj túto knihu.

Za knihu a dôveru veľmi pekne ďakujem autorke.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad na Martinuse.

Titul: Cudzinec z papiera

Autor: Ivica Ďuricová

Počet strán: 228

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Adlervia

Foto: Drominička

1 comment on “Cudzinec z papiera (Ivica Ďuricová)

  1. Spätné upozornenie: Cudzinec z papiera (Ivica Ďuricová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: