Romány

Obhliadka bytu (Fredrik Backman)

Fredrik Backman je švédsky autor, ktorého mám veľmi rada. Mám prečítané všetky u nás vydané knihy a ani jedna ma nesklamala. Keď som videla, že Ikar prináša ďalšiu knihu práve od neho, bola som šťastím bez seba. A ani novinka s názvom Obhliadka bytu nezaostáva sa predošlými knihami.

DSC_0238

Predposledný deň v roku sa koná v jednom byte obhliadka. V istom momente sa do bytu vrúti lupič a vtedy začína tá najbizarnejšia rukojemnícka dráma, akú toto malé mesto ešte nezažilo. Po veľmi nečakanej požiadavke nakoniec lupič svojich rukojemníkov prepustí. Tí vyjdú v poriadku z bytu, potom počuť výstrel a hneď ako policajti vtrhnú do bytu, lupiča nikde. Teraz už je všetko na policajtoch, ktorí vypočujú všetkých rukojemníkov, ale stále im čosi uniká. Vypátrajú ho?

No a všetci máme internet, na ktorom nás celý svet ustavične bombarduje otázkami: „Aj váš život je takýto dokonalý? Čo odpoviete? Je takýto perfektný? Ak nie, treba to zmeniť!“

Pravda je však inde. Keby ľudia naozaj boli takú šťastní, ako sa tvária na internete, zrejme by tam toľko netrčali, lebo nijaký človek, ktorému sa vydaril deň, nevenuje polovicu času fotografovaniu samého seba. (str. 64)

Och, ako ja milujem jeho knihy. Kto už čítal ktorúkoľvek knihu od tohto autora vie, čo môže čakať. Vždy ide o veľmi príjemný, vtipný a premyslený príbeh. Nebolo to inak ani pri Obhliadke bytu. Autor pre čitateľa pripravil zmes tých najnevšednejších postáv, ktoré spolu musia vydržať, možno aj spolupracovať. Každý z nich ma svoj príbeh, svoj osud. Každá jedna postava vás osloví a myslím, že každú z nich si zamilujete. Až na maklérku, tá mňa vytáčala.

DSC_0242

V tomto príbehu sa autor venuje duševnému zdraviu, vzťahom, rodičovstve a výčitkám, ktoré máme a možno by sme nemali mať. Ako som už spomenula, postavy sú mimoriadne dobre vykreslené. Každá jedna ma v príbehu dôležitú a neodmysliteľnú úlohu a poslanie. Každej z nich sa láskavým spôsobom dostávate pod kožu. Alebo oni sa dostávajú pod kožu vám?

„Nemusíte mať rada všetky deti. Iba jediné. A dieťa nepotrebuje najlepších rodičov na šírom svete, iba svojich vlastných. Budem k vám úprimná – deti často potrebujú iba šoféra.“ (str. 254)

Knihy od Backmana sa čítajú takmer samé. Kratučké kapitoly, spôsob akým píše a dynamika príbehu vám nedovolia knihu odložiť. Jeho humor ma prinútil neraz vyprsknúť do smiechu a moje okolie na mňa pozeralo, či som v poriadku. Jeho myšlienky mi ostávali v hlave ešte nejaký čas. Pri knihách od tohto autora mám vždy pripravené „lepíky“ . Ani tentokrát som neodolala a veľa myšlienok som si poznačila.

DSC_0241

Okrem smiechu som mala aj iné emócie. Najviac som však bola dojatá. Počas celej knihy, keď som viac a viac spoznávala postavy. Vyvrcholilo to samozrejme v závere, kedy už som mala slzy dojatia na krajíčku.

Fredrik Backman je môj najobľúbenejší súčasný autor. Hoci moja najväčšia srdcovka je Muž menom Ove, Obhliadka bytu sa dostáva na popredné priečky môjho súkromného rebríčka „Backmanoviek“. Kniha je plná citu, porozumenia, tolerantnosti a v neposlednom rade láskavého humoru. Po prečítaní tejto knihy nehrozia žiadne úzkostné stavy či depresie. Práve naopak. Kniha vám dodá pozitívnu energiu a začnete veriť v ľudskosť, ktorá už nebýva úplnou samozrejmosťou.

Vypočujte si ukážku na stránke bux.sk

https://www.bux.sk/knihy/441651-obhliadka-bytu.html

button-bux-e1541068323208

Titul: Obhliadka bytu

Originálny názov: Folk Med Angest

Autor: Fredrik Backman

Preklad: Mária Bratová

Počet strán: 336

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Obhliadka bytu (Fredrik Backman)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: