Ostatné

Zákulisie samovydávania alebo ako si vydať knihu (Michaela Zamari)

Nepatrím k ľuďom, ktorí by mali ambíciu napísať a vydať svoju vlastnú knihu. Obdivujem každého, kto to dokáže. Ja na niečo také nemám fantáziu. Ak sa však pohrávate s myšlienkou nejakú knihu predsa len vydať, mám pre vás skvelý tip , ktorý vám v tom môže pomôcť. Úspešná slovenská autorka Michaela Zamari prináša knihu Zákulisie samovydávania alebo ako si vydať knihu.

DSC_0244

Musím sa hneď na začiatku priznať, že beletriu od tejto autorky som ešte nečítala. Jej meno na slovenskom knižnom trhu však vnímam. Všimla som si, že patrí medzi obľúbené vo svojom žánri. Jej ostatná kniha nie je žiadna romanticko-erotická beletria. Ide o menšieho sprievodcu svetom vydávania kníh.

Hoci nie som autor a ani nikdy nebudem, kniha ma veľmi oslovila. Tým, že čítam dennodenne, je pre mňa fascinujúce zoznámiť sa so svetom vydávania. Premýšľala som, čo všetko sa udeje, kým sa mi kniha dostane do rúk. Tu som sa to dozvedela. Za každou knihou je podstatne viac ako rukopis a pekná obálka.

DSC_0250

Autorka spomína na svoju spoluprácu s vydavateľstvom, v ktorom vyšla jej prvotina. Vysvetľuje, prečo sa neskôr rozhodla knihy vydávať sama. Prináša akýsi návod pre autorov, ktorí sa rozhodli svoju knihu vydať vo vlastnej réžií. Aké to je, keď za vami nestojí veľké a renomované vydavateľstvo? Dá sa to vôbec na slovenskom trhu?

Ako vidíme, tak sa to dá. Samotná autorka je príkladom. Kniha je rozdelená na niekoľko častí a v každej z nich sa dozviete množstvo užitočných informácií aj zaujímavostí. Hneď v úvode vás autorka prevedie základnými pojmami. Potom už postupne rozoberá jednotlivé kroky v procese vydávania kníh. Počnúc korektúrou, zalomením textu, po samotnú tlač.

DSC_0248

Ako veľmi je dôležitý pri samovydávaní marketing? Ako vám môžu pomôcť knižní blogeri, inzercia v tlači či na bilbordoch? Táto kapitola ma veľmi bavila. Aj preto, že sa istým spôsobom týkala aj mňa.  Bolo pre mňa dôležité zistiť, ako mňa ako blogera vníma samotný autor. Prekvapilo ma aj to, že pyramídy v kníhkupectvách nie sú vystavené len tak náhodne.

V knihe sa taktiež dozviete, či vydať alebo nevydať aj e-knihu či audioknihu a ako pri ich vydaní postupovať. Nakoniec sa autorka venuje distribúcii. Pretože nestačí len vydať knihu, ale treba ju dostať aj do rúk čitateľa. Opäť sa dozviete veľa zaujímavostí a užitočných tipov.

DSC_0247

V závere dala autorka priestor aj iným slovenským autorkám a autorom, ktorí svoje knihy vydali bez pomoci vydavateľstva. Michaela Zamari pridala aj niekoľko úryvkov z rozhovorov, ktoré poskytla médiám o svojich knihách. Navnadila som sa na knihu Posledný džentlmen, ktorú si plánujem v budúcnosti prečítať.

Kniha Zákulisie samovydávania je skvelý začiatok pre budúcich autorov. Pomôcť môže ale aj skúsenejším spisovateľom. Je pre každého, kto túži svoj rukopis pretaviť do knihy a všetko chce mať pod palcom. Vďaka tejto knihe budete vedieť, či sa vydať na cestu samovydávania alebo sa rozhodnúť pre spoluprácu s vydavateľstvom. Kniha môže byť užitočná a fascinujúca nielen pre potenciálnych spisovateľov, ale aj pre milovníkov kníh. Rovnako ako bola zaujímavá pre mňa ako knihomoľku. Možno si vďaka nej, keď lepšie pochopíte vynaložené úsilie autorov, budete knihy ešte viac vážiť.

DSC_0252

Titul: Zákulisie samovydávania alebo ako si vydať knihu

Autor: Michaela Zamari

Počet strán: 240

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Michaela Zamari

Foto: Drominička

2 comments on “Zákulisie samovydávania alebo ako si vydať knihu (Michaela Zamari)

  1. Spätné upozornenie: Nebol si v pláne (Michaela Zamari) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Posledný džentlmen ( Michaela Zamari) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: