Romány

Posledný džentlmen ( Michaela Zamari)

Nie je to tak dávno, čo som recenzovala knihu Zákulisie samovydávania od autorky Michaely Zamari. Práve vďaka nej ma zaujal jej román s názvom Posledný džentlmen. Anotácia bola veľmi lákavá a to nevravím o prekrásnej obálke s kvetmi šafranu. Hoci to nebola autorkina prvotina, pre mňa to bol prvý román z jej pera, ktorý som mala možnosť si prečítať.

DSC_0548

Jennifer má dvadsaťšesť rokov. Je vášnivá cestovateľka, má zabehnutú prácu, užíva si svoj byt. Jej veľkým snom je vydať knihu a na tomto sne intenzívne pracuje. Svoju prvotinu má pripravenú  a pokúša sa o jej vydanie. Popritom sa zapletie so svojím kolegom Jaredom. Ich vzťah je nezáväzný, ale aj napriek tomu k sebe obaja cítia náklonnosť. Ona miluje svoje rodné veľkomesto, on však túži byť opäť vo svojom kľudnejšom rodisku. Ich názory sa veľakrát líšia, ale aj napriek tomu je medzi nimi iskra. Má takýto vzťah budúcnosť? A podarí sa Jennifer vydať knihu?

Námet tejto knihy sa mi nesmierne páčil. Ja ako vášnivý knihomoľ som sa chcela viac dozvedieť o svete vydávania kníh. Aké to je byť začínajúcim autorom na preplnenom trhu. Zažiť popritom nejakú romantiku. Prečo nie?

DSC_0550

Nechcem byť lepšia ako všetci ostatní, stačí mi byť lepšia, než som bola včera. (str.47)

Žiaľ, neviem čím to je, ale kniha mi vôbec nesadla. Začiatok vyzeral sľubne. Aj vďaka téme. Milujem v knihách vložené konverzácie cez e-maily či četovanie. Preto ma kniha spočiatku vcelku vtiahla. Potom som sa však pristihla, že sa nudím. Aj napriek tomu, že som strany otáčala relatívne rýchlo, myšlienky mi stíhali odbiehať inam. Kniha je písaná ako rozprávanie hlavnej hrdinky. Práve jej úvahy ma začali nudiť. Akokoľvek som sa snažila sústrediť, viackrát sa mi stalo, že som prečítala stranu a nič mi to nedalo. Niektoré pasáže podľa mňa boli zbytočné.

Láska je mocná vládkyňa. Ťažko jej odolať a je nemožné zatratiť ju. Ostáva len naučiť sa s ňou žiť a poddať sa jej zákonitostiam. (str.146)

Chýbala mi akási dynamika, viac zvratov, či napätia. Keďže viem, že autorka sa venuje románom s erotickým podtónom, dúfala som, že práve toto knihe dodá pikantnosť. Ale ani erotické pasáže v knihe so mnou nič nespravili. Dokonca v jednej časti sa mi začalo pozdávať vášnivé bozkávanie, všetko šlo ako malo. A vtom hlavná postava začala filozofovať. Vzrušenie ustálo a k vášni sa vrátila asi o stranu ďalej. Čo bola veľká škoda, lebo ja som už medzitým takmer zabudla, že sa schyľuje k milovaniu.

DSC_0551

Posledný džentlmen je pre mňa zásah vedľa. Veľmi oceňujem tému, páčilo sa mi rýchle listovanie vďaka konverzáciám, ale to je žiaľ všetko. Čakala som aspoň v závere nejaký „waw“ efekt, ale to tiež neprišlo. Počula som, že táto kniha je vraj autorkina najslabšia (podľa recenzií). Nečítala som od nej iné romány, ale tento bol pre mňa priemer. Možno o čosi menej viet a úvah by knihe dodalo dynamiku. Na autorku som však nezanevrela. Ostatné knihy sú vraj skvelé. Určite sa jedného dňa rozhodnem zistiť, či je to pravda.

Za knihu ďakujem autorke.

Titul: Posledný džentlmen

Autor: Michaela Zamari

Počet strán: 360

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Michaela Zamari

Foto: Drominička

1 comment on “Posledný džentlmen ( Michaela Zamari)

  1. Spätné upozornenie: Nebol si v pláne (Michaela Zamari) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: