Novela

Adéle (Leila Slimani)

Vydavateľstvo Inaque je známe tým, že ich tituly nie sú tuctové. Netreba u nich čakať žiadne klišé, ale silné ľudské príbehy. Taká je aj kniha Adéle, ktorú napísala Leila Slimani.

DSC_0558

Adéle je novinárka v Paríži, ktorá trpí sexuálnou závislosťou. Jej manžel Richard nevie, že Adéle ho podvedie vždy, keď sa jej naskytne čo i najmenšia príležitosť. Nemá problém uprednostniť chvíľkové vzrušenie pred návštevou pediatra so svojim synom. Jej závislosť je silnejšia. Doma však pociťuje výčitky a znechutenie zo samej seba. Neraz si povie, že to musí skončiť. Že nesmie podľahnúť túžbe. Podarí sa jej vyliečiť túto závislosť a začať žiť pokojný rodinný život? Alebo už nie je cesty späť?

Útla kniha, ktorá nemá ani dvesto strán, ma vtiahla od samého začiatku. Príbeh ženy, ktorá trpí touto formou závislosti poukazuje na tému, ktorá je stále veľké tabu. Niečo takéto sa možno toleruje u mužov, nie však u žien. Čitateľ sa na postavu hlavnej hrdinky môže pozerať buď ako na odsúdeniahodnú a nemravnú ženu, alebo ako na ženu, ktorá je chorá a ktorej jedinou možnosťou je liečenie. Tak ako by to bolo u narkomanov, alkoholikov či gamblerov.

DSC_0555

Mne bolo miestami Adéle ľúto, inokedy som aj ja voči nej pociťovala odpor. Autorka užasne vykresľuje jej pocity, jej povahu a máte pocit, že Adéle poznáte. Je už iba na vás, či jej chcete pomôcť alebo sa od nej odvrátiť. Negatívne na mňa pôsobila postava Richarda. Z neho som bola občas znechutená ešte viac ako z Adéle.

Chcela, aby sa do nej úplne zbláznili, aby ju milovali tak, že boli ochotní všetkého sa vzdať, ona, ktorá nikdy o nič neprišla. (str.93)

Kniha sa čítala veľmi dobre aj vďaka krátkym kapitolám. Hoci by sa dala prečítať na jedno posedenie, ja som si ju vychutnávala radšej niekoľko dní. Takto sa mi Adéle dostávala viac a viac pod kožu. Jej príbeh ma fascinoval aj odpudzoval zároveň.

DSC_0554

Novela Adéle určite nie je čítanie pre každého. Netreba tu čakať romantiku a dojímavé vyznania. Pripravte sa na realitu, ktorá je bežná, ale nehovorí sa o nej. Adéle je žena, ktorú okolie miluje, pretože netuší, aké tajomstvo v sebe ukrýva. Ona sebou pohŕda a je frustrovaná. Mne sa tento príbeh dostal pod kožu a pokiaľ máte radi „iné“ knihy ako sladkú romancu, tak neváhajte siahnuť po Adéle. Určite vám jej príbeh zostane v hlave dlhšie ako by ste čakali. Musím ešte pochváliť aj dokonalú obálku. V tomto vydavateľstvo Inaque vždy vyniká.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Adéle

Originálny názov: Dans le jardin de l´ogre

Autor: Leila Slimani

Preklad: Aňa Ostrihoňová

Počet strán: 160

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Inaque

Foto: Drominička

0 comments on “Adéle (Leila Slimani)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: