Detektívky

Kriedové správy (C. J. Tudorová)

O knihe Kriedové správy ste už mnohí určite počuli a predpokladám, že veľa z vás ju už aj čítalo. Keď vyšla, tak sa o nej dosť písalo. Hlavne v Čechách bol „Křídak“ dosť populárny. Ja som knihu dostala už dávnejšie na Vianoce. Dostala som sa k nej až teraz.  Oplatí sa prečítať túto detektívku od C. J. Tudorovej?

DSC_0561

Píše sa rok 1986 a jeden z partie kamarátov dostane na narodeniny vedierko s kriedami. Najskôr si pomyslí, že pre dvanásťročného chalana je to dosť hlúpi darček. Nakoniec si však partia začne nechávať kriedové odkazy. Znaky, ktoré ovládajú len oni a každý z nich používa svoju farbu. Všetko je zábava do momentu, kým ich kriedový panáčik privedie v lese k mŕtvole dievčaťa. O tridsať rokov neskôr Eddie, jeden z partie, dostane list s kriedou. Myslí si, že ide o žart. Lenže keď zistí, že aj ostatní z jeho bývalej partie dostali takýto odkaz, začne sa obávať. Čo však, keď nájdu jedného z partie mŕtveho?

DSC_0563

Táto kniha ma vtiahla do deja hneď od prvej strany a musím priznať, že ma držala v hrsti až do samotného záveru. Mám veľmi rada striedanie minulosti a súčasnosti. Obzvlášť pri detektívkach a trileroch. Aj v tejto knihe to bolo veľmi dobre spracované. Čitateľ má neustále potrebu listovať v knihe ďalej a ďalej. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som knihu prečítala za veľmi krátky čas. Rýchle obracanie listov uľahčili aj dialógy a žiadne zbytočné opisy.

DSC_0565

Páčil sa mi aj námet s kriedovými panáčikmi. Bolo to niečo iné, miestami desivé. Teraz keď si budem so synom kresliť kriedami, tak si určite vždy spomeniem na kriedových panáčikov. Autorka sa dotkla aj dosť citlivých tém. Vzťah mladistvej so starším mužom, potraty či Alzheimerova choroba, ktorá vás alebo vašich blízkych zničí skôr ako samotná smrť.

Ak ste knihu Kriedové správy ešte nečítali a máte radi detektívky, tak určite po nej siahnite. Ide o pútavý príbeh, ktorý vám nedá spať, až pokým nezistíte, kto je za to všetko zodpovedný. Mne sa páčilo postupné odkrývanie tajomstiev a prekvapilo ma, kto všetko to tajomstvo v sebe ukrýval. Skvelý námet knihy, ktorý si viem predstaviť aj ako film (ak teda zatiaľ nie je). Navyše perfektná obálka, ktorá sa ku knihe dokonale hodí.

Knihu kúpite napríklad aj na Martinuse.

Titul: Kriedové správy

Originálny názov: Chalk Man

Autor: C. J. Tudor

Preklad: Jana Seichertová

Počet strán: 352

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

 

0 comments on “Kriedové správy (C. J. Tudorová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: