Starká, čo mala vrtuľu v zadku (Ružena Scherhauferová)

Spisovateľka Ružena Sherhauferová vydala už niekoľko románov. Ten posledný  z nich má trochu netradičný, ale za to nezabudnuteľný názov Starká, čo mala vrtuľu v zadku. Knihu som zaregistrovala na stránke Jaji bloguje. Na prvý pohľad vo mne obálka vyvolávala niečo pozitívne a vtipné. O čom však kniha je?

dsc_0169

Svoj životný príbeh rozpráva Zuzka. Teraz už dôchodkyňa. Cez svoje rozprávanie sa dostáva až do detstva, ktoré nebolo jednoduché. Jej matka ju počala s vojakom, ktorý bol preč skôr ako sa stihol dozvedieť, že čaká dieťa. Od začiatku bola pre matku príťaž a dávala jej jasne najavo, že je nechcená. Zuzkina matka Rela sa vydala a zrejme dúfala, že aj ona aj dieťa sa budú mať dobre. Lenže sa mýlila. Z veľkého gavaliera sa vykľul pijan a násilník, ktorý mlátil nielen Relu, ale aj Zuzanku. Vtedy zasiahli Zuzankini starkí rodičia. Dieťa vzali so sebou a začali sa o úbohú Zuzanku starať. Matka nejavila o malú záujem a časom mala ďalšie deti. Pre Zuzanku boli starí rodičia všetkým a s matkou ju neviazalo žiadne puto. A svoje city k nej sa nezmenili ani po dlhých rokoch. Jej matka Rela sa pokúsila o zmierenie, ale Zuzka vedela, že jej skutočnou mamou bola starká.

dsc_0173

Zo začiatku som mala trochu zvláštny pocit, obavu či ma bude kniha baviť. Autorka využíva rozprávačský štýl. Máte pocit, že Zuzka je pri vás a svoj príbeh vám rozpovedá v kresle a vy v tichosti počúvate. Počas rozprávania používa hovorové výrazy, niektoré by som nazvala možno až archaické. Ja som ako dievča bola každú voľnú chvíľu u starých rodičov na dedine a tak som väčšinu výrazov poznala. Mladšie ročníky a aj tí, čo vyrastali v meste, s tým môžu mať problém. Ale do knihy sa to jednoducho hodí.

Rozprávanie Zuzky si získavalo stále viac a viac mojej pozornosti. Na autorkin spôsob podania príbehu som sa veľmi rýchlo naladila. Kniha neobsahuje skoro žiadne dialógy a aj napriek tomu dej napreduje a nestíhate sa nudiť. So Zuzkou prežívate každé jedno trápenie aj radosti. V istom momente som mala aj slzy na krajíčku.

Starká bola živočíšna, energická a rázna. Nikdy sme si neboli so starkým istí, ako zareaguje.

Zuzka v prvom rade rozpráva o svojom vzťahu so starkou. O tom, ako ju vychovala, ako ju Zuzka mala rada a koľko úcty k nej prechovávala. Svoju starkú vykresľuje ako ráznu ženu s veľkým srdcom. Práve táto žena bola pre ňu mamou a práve ona ju zachránila pred ťažkým detstvom, kde boli na prvom mieste bitky. Vďaka starkej si Zuzka užila nádherné detstvo na dedine.

dsc_0174

Staroba je zrelé a tým obdivuhodné obdobie, že ho každý prijíma s pokorou a úctou jemu danou. Jej príchod – jedinú životnú istotu, ktorá nikoho neobíde a nešetrí – nie je možné zastaviť.

Kniha v sebe ukrýva aj množstvo myšlienok, nad ktorými by sme sa mali pozastaviť. Aká zraniteľná môže byť detská duša a ako sa malé dievčatko môže vyrovnať s bolesťou, keď je odmietané vlastnou krvou. Navyše sa môžeme zamyslieť nad starobou či odpustením na sklonku života.

Príbeh sa mi nakoniec veľmi páčil. Pripomenul mi moje detstvo a mojich starých rodičov. Viem, že čas s nimi si treba vážiť a táto kniha je toho dôkazom. Určite ju odporúčam starším ľuďom, ktorí si zaspomínajú na svoju mladosť a čitateľom, ktorí majú radi silné príbehy, ktoré sú zo života.

Za knihu ďakujem autorke. Veľmi si vážim prejavenú dôveru.

Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť na príklad tu:

http://www.martinus.sk/?uItem=441847

https://www.bux.sk/knihy/426808-starka-co-mala-vrtulu-v-zadku.html

https://www.pantarhei.sk/knihy/beletria/skutocne-pribehy/starka-co-mala-vrtulu-v-zadku.html

Titul: Starká, čo mala vrtuľu v zadku

Autor: Ružena Scherhauferová

Počet strán: 220

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Elist

Foto: Drominička

2 thoughts on “Starká, čo mala vrtuľu v zadku (Ružena Scherhauferová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s