Romány

Kvety pre Algernona (Daniel Keyes)

“Neviem, čo je horšie – nevedieť, kto si, a byť šťastný, alebo sa stať tým, kým si vždy chcel byť, a cítiť sa osamelo.”

Na knihu Kvety pre Algernona som sa veľmi tešila. V momente, keď som ju dostala do rúk, išli všetky knihy bokom. Kultový román, ktorý napísal Daniel Keyes, je považovaný za klasiku americkej literatúry. Kniha sa stala námetom pre film, divadlo aj rozhlas. Je však naozaj taká skvelá?

DSC_0177

Charlie Gordon má IQ 68 a obrovskú túžbu byť múdry. Pracuje v pekárni a navštevuje večernú školu, kde sa snaží naučiť čítať aj písať. Ľuďom vo svojom okolí je na smiech. Charliemu sa naskytne príležitosť stať sa súčasťou experimentu na zvýšenie IQ. A keďže jeho snom je to, aby bol múdry, tak sa experimentu zúčastní. Rovnakú operáciu predtým podstúpil aj myšiak menom Algernon.  Charlie je motivovaný a chce rozumovo presiahnuť myšiaka. Neskôr sa však Algernonov stav začne zhoršovať a začne upadať do letargie, ktorá sa strieda s agresiou. Na mieste je tak obava, či sa tento stav ukáže aj u Charlieho.

Moja inteligencia vrazila klin medzi mňa a všetkých ľudí, ktorých som poznal a ľúbil, vyhnala ma z pekárne. Teraz som osamelejší než predtým. Uvažujem, čo by sa stalo, keby Algernona vrátili do veľkej klietky k ostatným myšiam. Obrátili by sa proti nemu?

Kniha bola vydaná v roku 1966 a je priam zarážajúce, aká je aktuálna aj o pol storočia neskôr. Aj v dnešnej dobe sa totiž stáva, že ľudia, ktorí nie sú dosť inteligentní sa stávajú terčom posmechu a sú považovaní za menejcenných. Počas príbehu sa dostanete do hlavy Charliemu a prežívate s ním všetko. Od chvíle, keď je nadšený z toho, že bude múdry. Tá jeho detská naivita a nadšenie, hoci je dospelý muž, vás chytí za srdce. Máte pocit, že ho potrebujete ochraňovať. Nie sa mu smiať ako jeho kolegovia. Ale pomáhať mu. Lenže keď sa z neho stane muž, ktorý sa vďaka nasávaniu informácií stáva géniom, začnete mať pocit, že už nie je taký ľudský a dobrý ako predtým. Ale povedzme si pravdu, ťažko si niekto vie predstaviť, aké to musí byť, keď sa z hlúpeho zaostalého muža stane génius. Inteligenčne sa Charlie vyvíjal neskutočnou rýchlosťou. Po psychickej stránke však zaostával.

DSC_0193

Musím prestať s týmito detinskými obavami o seba – svoju minulosť a svoju budúcnosť. Musím dať ostatným niečo zo seba. Musím využiť svoje vedomosti a schopnosti na poli zvyšovania ľudskej inteligencie. Kto je na to vhodnejší? Kto iný žil v oboch svetoch?

Kniha je písaná vo forme denníka. Charlie v ňom od začiatku zapisuje svoje pokroky  a svoje myslienky a pocity. Všetko je kvôli experimentu. Po operácii sa mu postupne začnú vracať aj spomienky na detstvo, ktoré mu odhaľujú minulosť, o ktorej nevedel. Spomienky, ktoré potláčal. Aj vďaka nim však spoznáva seba samého. Teraz existujú dve osoby Charlieho. Jeden žil pred operáciou a je vystrašený. Ten druhý dostal možnosť byť lepší ako ostatní, sebavedomejší. Dajú sa však tieto dve osobnosti od seba oddeliť?

DSC_0190

Táto kniha vás chytí za srdce. Je plná emócii, ktoré budete prežívať spolu s Charliem. Jeho osud vám nebude ľahostajný. Budete veriť v dobro. Budete nenávidieť to, ako niekto ubližuje bezbranným. Ale v neposlednom rade sa zamyslíte aj nad svojim osudom. Je to kniha, ktorá vo vás zanechá množstvo otázok. Je lepšie byť nadpriemerne inteligentný alebo stačí byť ľudský?

Dovolím si tvrdiť, že kniha Kvety pre Algernona bude patriť medzi TOP knihy roku 2019, ktoré vychádzajú v slovenčine. Zaslúžene sa dostala medzi americkú klasiku. Odporúčam ju prečítať každému. Je totiž vhodná pre ženy aj pre mužov. Ako pre mladších, tak aj pre starších čitateľov. Nazrite aj vy do mysle retardoveného a zároveň aj geniálneho muža. Ja som si už teraz istá, že knihu budem v budúcnosti čítať znova. A vďaka jej nadčasovosti viem, že bude stále aktuálna. A aby som nezabudla. Obálka je dokonalá. Úžasne vystihuje celú knihu. Klobúk dole pred návrhárom obálky Petrom Považanom.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros Media. Na ich stránke nájdete aj ukážku z knihu.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/20024496/kvety-pre-algernona/

Titul: Kvety pre Algernona

Originálny názov: Flowers for Algernon

Autor: Daniel Keyes

Počet strán: 280

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

 

 

0 comments on “Kvety pre Algernona (Daniel Keyes)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: