Životný štýl

Tak ma mama naučila (Lucia Chrenko)

Dáma. Prvá dáma rodiny.

Trávila v kuchyni hodiny.

Jej recepty sú indície,

ako zachovať tradície.

Mám svoju domácnosť a som matka, takže varenie sa stalo mojou každodennou súčasťou. A asi ako každý z nás, aj mne občas dochádzajú nápady na varenie. Nepatrím k ľudom, ktorí vedia improvizovať a vymýšľať si recepty. A to je jeden z dôvodov, prečo mám rada kuchárke knihy. Často v nich listujem a snažím sa inšpirovať. Naposledy som si do kuchynskej knižnice kúpila knihu Tak ma mama naučila od Lucie Chrenko.

DSC_0251

Svoje recenzie na kuchárke knihy nerobím len tak podľa obrázkov, ale recepty skúšam. Samozrejme nie všetky, ale vždy aspoň niekoľko z knihy uvarím či upečiem. Inak to nebolo ani pri tejto knihe. Hoci o nej by sa dalo písať aj bez varenia. Kniha Tak ma mama naučila je úžasná. Už na prvý pohľad vyzerá inak ako bežné kuchárky a jej obsah vás zavedie do detstva a spomienok.

DSC_0258

Výrazný žltý obal si musíte v kníhkupectve všimnúť okamžite. A som si istá, že ju minimálne prelistujete. Ja som ju po prelistovaní chcela mať doma. Prečo? Z tejto knihy vyžaruje niečo viac ako len recepty. Niekomu sa kniha nemusí páčiť práve preto, že je tam veľa fotografii. U mňa to bol jeden z dôvodov na jej kúpu.

DSC_0255

Lucka svoju knihu vymyslela veľmi dobre. Do svojej knihy zahrnula jeden bežný rok ich rodiny.   Kategórie sú len štyri, ale úplne stačia. Kniha začína tradičnými receptami, ktoré sa celé roky dedia z matky na dcéru. Najväčším lákadlom je ťahaná štrúdľa, ktorej príprava je v knihe detailne nafotená. Priznám sa, že na jej prípravu som ešte nenašla odvahu. Ale sľubujem, že ju skúsim. Vaše spomienky na detstvo vám určite pripomenú kysnuté koláče, šúľance či mrkvovo-jabĺčkový šalátik. Jednoducho kuchyňa našich babičiek a starých mám.

DSC_0262

Ďalej autorka pridáva recepty, ktorú sú tradičné, ale niečím vylepšené. Z tejto kategórie som už niektoré skúšala a boli vynikajúce. Zaradili sa okamžite medzi naše „naj“ jedlá. Predposledná kategória patrí alchýmii zavárania. V tomto smere som úplne mimo a nikdy som nezavárala a ani nerobila džem. Tento rok by som to chcela zmeniť. Keďže milujem kapiu v oleji, tak by bolo načase si ju aj spraviť. Okrem nej tu je recept aj na marhuľový či višňový džem, ale aj domáci kečup či červenú repu s feniklom. Skvelá výbava do špajze na zimu.

Záver knihy patrí krásnej každodennosti. Recepty, ktoré budete mať radi hocikedy počas týždňa aj víkendu. Lahodné špagety, zemiakový chlieb alebo zeleninové rizoto zo záhradky. Ja som vyskúšala perník a tiež bol fantastický.

To čo je pre mňa pri kuchárskej knihe dôležité, je dostupnosť surovín.  Bývam v malom meste, kde nie je príliš veľa obchodov, ktoré by mali rôzne špeciálne potraviny a pochutiny. V tejto knihe nič také nepotrebujete. Všetko je dostupné. A hlavne sa dá variť sezónne. To na knihe veľmi oceňujem. Čokoľvek som si vybrala na varenie sme mali buď doma alebo sme bez problémov nakúpili.

Okrem receptov a skutočne krásnych fotiek ma úprimne dojali aj slová autorky. To s akou úctou a rešpektom opisuje svoju starú mamu mi pripomenulo tú moju. Navyše pár slov je napísaných aj ku každému receptu a práve tieto malé detaily dávajú knihe iný rozmer. Máte pocit, že patríte do rodiny. Alebo prinajmenšom ju aspoň lepšie poznáte.

DSC_0256

Knihu Tak ma mama naučila jednoznačne odporúčam. Nepoznám vhodnejšiu knihu, ktorú by ste mohli darovať do novej domácnosti neveste, dcére či kamarátke. Alebo ňou potešte sami seba. Vďaka nej sa totiž prenesiete ku svojim starkám a pri pohľade na fotky starých tanierov a pomôcok na varenie si poviete, že toto mala aj moja babička. Možno vám to pripomenie ako ste sa pri nich motali, keď varili. Ako som už spomínala, táto kniha má v sebe čosi viac. Kus srdca a rodinného tajomstva, ktoré Lucka do knihy preniesla.

Titul: Tak ma mama naučila

Autor: Lucia Chrenko

Počet strán: 176

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Inspira publising

Foto: Drominička

4 comments on “Tak ma mama naučila (Lucia Chrenko)

 1. Kúpila som si túto knihu, čakala som od nej viac receptov starých gazdin . Ak by sa dala vrátiť, vrátila by som ju späť. Príde mi to ako fotokniha autora. Žiadne rozumné recepty tam niesu. Viackrát by som ju nekupoval a už vôbec nie za tú cenu, že 25,-€. 😦

  Páči sa mi

  • Mrzí ma, že sa vám kniha nepáčila. Ja za seba musím napísať, že z nej varím a pečiem pravidelne. Dokonca som ju už kupovala ako darček. Je pravda, že kniha nie je iba o receptoch. V tom je však jej unikátnosť.

   Páči sa mi

  • Monika, ak nemáte využitie pre knihu “Tak ma mama naucila” rada ju od Vás odkúpim, prosím dajte mi vedieť.
   Marta

   Páči sa mi

 2. Spätné upozornenie: Bohémky (Lucia Chrenko) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: