Detská literatúra

Knižná séria: Rok v lese, Rok v čarovnej krajine, Rok v škôlke

Dnes by som vám rada predstavila knihy, ktoré som v kníhkupectve držala veľakrát, ale váhala som, či ich vziať alebo nie. Po jednej recenzii na Instagrame som sa rozhodla, že si knihy objednám. Samozrejme, nie iba jednu. Rovno celú sériu. Ide o detské knihy z vydavateľstva Stonožka a momentálne sú v sérii tri: Rok v lese (Emilia Dziubaková), Rok v čarovnej krajine (Maciej Szymanowicz) a Rok v škôlke (Przemyslaw Liput).

DSC_0002

Ako prvé vás knihy zaujmú svojou veľkosťou. Mňa potešilo, že sú všetky strany tvrdé ako v leporelách. Predsa len, mám ešte menšie dieťa a klasická kniha sa môže ľahko roztrhať. Každá kniha v úvode predstavuje svoje postavičky. V lese sú to zvieratká, v čarovnej krajine sú to zázračné postavičky a v škôlke spoznáme jednu celú triedu. Každá ďalšia dvojstrana už patrí jednému mesiacu v roku a ukazuje tak malému čitateľovi, čo sa v tom ktorom mesiaci deje v škôlke či lese.

DSC_0003

Kniha Rok v lese bola prvá zo série a u detí si získala úspech. Asi všetky deti majú radi zvieratká a výhoda knihy, ktorá je pôvodom z Poľska, je v tom, že zvieratká sú bežné aj u nás. Deti tak budú poznať srnku, lienku, líšku či medveďa. Každý mesiac vidíme život zvierat v lese, či už v dutinách stromov alebo aj pod zemou.

Rok v čarovnej krajine má prekrásne ilustrácie plné farieb a veselých postavičiek. Pri tejto knihe vám to s fantáziou pôjde asi najlepšie. Rozprávky máme v hlave všetci a deťom tak jednoduchšie vymyslíme príbeh s trpaslíkmi, Spiacou kráľovnou alebo napríklad Obrom. S každým mesiacom sa čarovná krajina mení a fantáziu tak môžeme rozvíjať naplno.

Posledná v sérii je kniha Rok v škôlke. Je ideálne pre deti, ktoré sa chystajú do škôlky, prípadne aj tie, ktoré už do nej chodia. Táto kniha v sebe ukrýva najbláznivejšie obrázky plné neporiadku. Deti sa však krásne naučia, ako to v škôlke chodí. Určite sa vďaka príbehom, ktoré pre ne vymyslíte, budú tešiť na nové dobrodružstvá so svojimi spolužiakmi.

Hoci som nad knihami zo začiatku váhala,  som presvedčená, že nemusím ich kúpu ľutovať. Obsahujú v sebe toľko obrázkov, toľko možností na vymyslenie príbehov. V deťoch knihy rozvíjajú vnímanie, postupne sa bude rozširovať slovná zásoba a pri väčších aj fantázia. Detičky si postupne budú vedieť pospájať súvislosti. Knihy sú určené pre deti od 3 rokov. Myslím si, že ich využijete aj oveľa skôr. Náš Matejko má 1 a pol roka a spolu sme si prezerali obrázky a tešil sa, keď spoznal zvieratká. Tieto knihy deti zabavia na dlhší čas. A okrem detí si množstvo zábavy užijete aj vy. Teraz je už iba na vás, po ktorej z nich siahnete. V každom prípade, odporúčam všetky.

Do kníh môžete nazrieť priamo na stránke Bux.sk

https://www.bux.sk/serie/1308-rok-v.html

Titul: Rok v lese, Rok v čarovnej krajine, Rok v škôlke

Originálny názov: Rok w lesie, Rok w krainie czarów, Rok w przedszkolu

Autor: Emilia Dziabaková, Maciej Szymanowicz, Przemyslaw Liput

Počet strán: 28, 28, 28,

Rok vydania: 2018, 2019, 2019

Vydavateľstvo: Ikar – Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Knižná séria: Rok v lese, Rok v čarovnej krajine, Rok v škôlke

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: