Trilery

Podaj mi ruku (Tove Alsterdal)

Musím sa priznať, že severské krimi a trilery som ešte nečítala a tak už prišiel konečne rad aj tento žáner. Vydavateľstvo Lindeni prišlo s novinkou Podaj mi ruku od Tove Alsterdal. Anotácia znela lákavo a obálka vyzerá veľmi záhadne. Na začiatok celkom dobrá kombinácia.

DSC_0346

Charlie vypadne počas noci z okna z jedenásteho poschodia. Polícia po prešetrení jej bytu uzavrie jej prípad ako samovraždu. Aj preto, že Charlie si už niekoľkokrát na život neúspešne siahla.  Jej sestra Helen sa s Charlie veľmi nevídala. Aj napriek tomu ju jej smrť zasiahne a na vlastnú päsť začne hľadať dôvod jej smrti. Pátraním sa dostáva stále viac a viac do minulosti. Prečo bola Charlie mesiac pred smrťou v Buenos Aires? Súvisí to s jej smrťou? To sa dozviete pri čítaní.

Na začiatku knihy som sa cítila trochu stratená. Mala som pocit, že je v nej veľmi veľa udalostí a postáv. Po dvadsiatich stranách som začínala mať obavu, či ma kniha bude baviť. Našťastie som v čítaní pokračovala a do deja som sa dostala a už som nevedela knihu odložiť. Príbeh sa rozbehol a napätie sa tiahlo až do konca.

Tvrdí sa, že krv sa pri šoku zastaví, ale stal sa opak, uvoľnila sa v ňom zátka a spustila sa záplava.

V deji sa strieda súčasnosť aj minulosť. Príbeh vás zavedie až do roku 1977 do Argentíny, kde sa práve chystá revolúcia. Autorka sa dotkne témy gerily a aj kokaínovej mafie v Bogote. Všetky prepojenia sa postupne odrývajú a vy s napätím čítate, ako sa to všetko skončí. Vďaka autorke prežijete obrovskú zradu, sklamanie, ale aj vášeň a oddanosť či odhodlanie. Hlavná postava Helen ma občas privádzala do šialenstva, že sa rozhodla pátrať sama. Bez toho, aby o tom vedel jej manžel či otec. Na druhej strane som obdivovala, ako sa snaží so smrťou sestry vysporiadať. Dôvodom na zamyslenie je napríklad aj to, ako poznáme niekoho zo svojho okolia. Poznáme svojich blízkych natoľko, že nás nič nezaskočí, keď nás náhle opustia?

DSC_0348

Okrem (pre mňa) rozpačitého a trochu náročného začiatku ma kniha bavila. Nečakala som, že dej bude taký premyslený a zamotaný. A autorka dokázala udržať čitateľa v napätí až do konca. Hoci ten som tak trochu predpokladala, ale na potešení z čítania mi to neubralo.

Ešte jednou nevýhodou pre mňa boli švédske mená a názvy ulíc. Pre našinca sú krkolomné, ale na to som si tiež po pár stranách zvykla a čo som nevedela prečítať, som si dala do svojho znenia alebo preskočila.

DSC_0352

Knihu určite odporúčam, hoci som sa pri nej musela sústrediť o niečo viac ako pri iných trileroch. Na druhej strane som sa dozvedela niečo viac o revolúcii v Buenos Aires či fungovaní presunov peňazí z drogovej činnosti. Kniha bude baviť tak ženy ako aj mužov. Milovníkov severských autorov rozhodne nesklame.

Knihu si môžete prelistovať aj zakúpiť na stránke Albatrosu:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/16552178/podaj-mi-ruku/

Titul: Podaj mi ruku

Originálny názov: Lat mig ta din hand

Autor: Tove Alsterdal

Počet strán: 408

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Podaj mi ruku (Tove Alsterdal)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: