Reportážna literatúra

Všetky Larine vojny (Wojciech Jagielski)

Knihy z edície Prekliati reportéri vydavateľstva Absynt sú zárukou kvalitného čítania. O tom niet pochýb. Z každého jedného príbehu ide sila a častokrát hrôza. Ja som práve dočítala knihu Všetky Larine vojny reportéra a novinára Wojciecha Jagielskiho.

DSC_0278

Autor rozpráva príbeh ženy a hlavne matky menom Lara. Tá vo svojom živote urobila všetko preto, aby uchránila svojich dvoch synov. Šamíla a Rašída. Či už to bol útek pred vojnou v Groznij. Odišla od svojho manžela späť k rodičom do doliny, kde mala pocit bezpečia. O svojom mužovi nemala odvtedy žiadne správy. Až raz sa jej ohlásil, že žije v Európe a chce tam vziať aj svojich synov. Lara vedela, že musí synov poslať za ním. V Gruzínsku sa o vojne hovorilo stále a chcela uchrániť svojich synov. Bála sa totiž, že by sa chceli pridať k partizánom. Navyše svoj čas trávili stále viac a viac v mešite a ich názory sa začínali meniť. Po ich odchode stále dúfala, že urobila dobre.

„Túžby nie sú na to, aby sa plnili. Veď v momente splnenia umierajú,“ odpovedala. „ Sny sú na to, aby nás nikdy neprešla chuť žiť, a na to, aby nám to neustále pripomínali.“

So svojimi synmi sa skontaktovala až po dlhých piatich rokoch. Ich prvý rozhovor po tak dlhom čase bol cez videohovor. Lara na začiatku pocítila priepasť, ktorá bola medzi nimi. Postupne si však na seba znovu zvykli a ich rozhovory patrili k pravidelnej činnosti.

DSC_0279

Po dlhom čase ju synovia navštívili a pre Laru to bol splnený sen. Mala ich doma. Vo svojej doline. Pod svojou strechou. To, čo Laru znepokojovalo bol spôsob, akým sa začali venovať náboženstvu. Boli moslimovia a veľa času trávili v mešite. Ich odovzdanosť bohu narastala. Až jedného dňa zistila, že jej starší syn Šamíl je v Sýrií a bojuje za mesto Allepo. Rozhodla sa ísť za ním s jediným cieľom. Dostať ho domov.

Spomenula si na otcove slová: „Ani si nevšimneš, ako ti chlapcov preonačia na partizánov, na Arabov. Vezmú ti ich do sveta, na vojnu, a späť sa vrátia až vtedy, keď ich bude treba odprevadiť na onen svet. Až vtedy ich znovu uvidíš.“

Kniha Všetky Larine vojny je nesmierne silná. Príbeh je napísaný tak citlivo, že občas máte pocit, že je to iba príbeh. Vymyslený príbeh. Žiaľ to tak nie je. Príbeh je skutočný (hoci so zmenenými menami). Je to príbeh, ktorý vidíme často správach. Vojny v arabských krajinách či vojny Čečenov. Každá jedná má svoje obete. Nikdy vám však nenapadne pozrieť sa na to zo strany matky. Ako prežíva matka fakt, že jej syn sa rozhodol stať mučeníkom, šahídom? Aké zúfalstvo musí prežívať, keď nedokáže presvedčiť svojho syna, aby sa s ňou vrátil domov? Pre mňa je to nepredstaviteľné a naozaj mi nikdy nenapadlo pozrieť sa na vojnu a prívržencov Islamského štátu z pohľadu matky.

Opäť je to jedna z kníh, ktoré by si mal prečítať každý. Na veľa udalostí získate iný pohľad. Ja som sa neorientovala v konfliktoch na východe a v Sýrii. Hoci občas som zachytila niečo v spravodajstve. Táto kniha vám to priblíži. Hneď na začiatku nájdete mapku. Mne dosť pomohla a často som sa k nej počas čítania vracala. Na konci knihy nájdete zhrnutie nepokojov, ktoré sú spomínané aj v príbehu. Pre mňa, ako laika, to bolo veľmi užitočné.

DSC_0281

Táto žena rozpovedala svoj životný príbeh na tom najzvláštnejšom mieste. V McDonalde. Nič to však nemení na tom, že vás chytí za srdce a pokiaľ máte deti, tak o niečo viac. Knihu odporúčam, tak ako všetky knihy, ktoré som doteraz mala možnosť z Absyntu čítať. Lebo toto nie sú obyčajné vymyslené príbehy. Toto sú príbehy, ktoré píše život. A neraz by ani najlepší spisovateľ nemal toľko fantázie, koľko dokážu prežiť obyčajní ľudia. Pre mňa veľmi silný príbeh, ktorý vo mne bude rezonovať ešte dlhú dobu.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Absynt

https://www.absynt.sk/vsetky-larine-vojny

Titul: Všetky Larine vojny

Originálny názov: Wszytkie wojny Lary

Autor: Wojciech Jagielski

Počet strán: 216

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Absynt

Foto: Drominička

0 comments on “Všetky Larine vojny (Wojciech Jagielski)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: