Romány

Anjelský chlieb (Tessa Afsharová)

Kresťanská literatúra ma vo svete a aj na Slovensku silnú základňu čitateľov. Po trileroch a ťažkých príbehoch z 2. svetovej vojny, mi celkom vhod padlo aj niečo duchovné. Anjelský chlieb napísala autorka Tessa Afsharová. Prvé, čo ma na knihe zaujalo, bola krásna obálka a celkom lákavá anotácia.

Lýdia je dcérou remeselníka, ktorý je majstrom vo výrobe purpuru. Kvôli zrade od osoby, ktorú začínala milovať, sa je zrúti svet a príde o všetko. O milovaného otca, o domov a dielňu na výrobu purpuru. Jej posledná nádej je odísť do Filíp a začať nový život. Pritom jej pomôže jej priateľka Rebeka. Z ničoho Lýdia vybuduje úspešnú dielňu a jej purpur bude patriť medzi tie najlepšie. Aj napriek tomu, že Lýdia sa stane úspešnou obchodníčkou v oblasti, ktorej dominujú muži, ju neustále prenasleduje strach. Strach o svojich blízkych, strach o to, že niekto prezradí dôvod, prečo odišla zo svojho domova, strach z ďalšej zrady. Do života jej však vstúpi apoštol Pavol a po jeho slovách sa z Lýdie stáva prvá európska kresťanka. Jej život sa zmení a strach začne postupne ustupovať.  A aj keď sa ju snaží zničiť konkurenčný obchodník Antiochus, Lýdia stojí pevne na zemi a podarí sa jej vzoprieť aj proti tomuto protivníkovi.

Eumenes vzal niekoľko klbiek priadze a začal sa s nimi pohrávať, vyhadzovať ich do vzduchu a chytať jednou rukou. „Myslíš si, že chyba je tvoj nepriateľ, niečo, čoho sa treba báť. Ale to nie je pravda. Chyba je tvoja priateľka, tvoja učiteľka. Naučí ťa také vzácne veci, aké víťazstvo nedokáže. Na ceste k úspechu si zvykni na horkú chuť zlyhania.

Knihu s kresťankou tematikou z vydavateľstva Kumran.sk som čítala pred časom. Dielo Majstra bolo skvelé a hoci šlo o náboženskú knihu, nebolo to znej cítiť až tak ako pri knihe Anjelský chlieb. Neberiem to však ako mínus. Príbeh ako taký bol výborný. Pre mňa bola téma výroby purpuru veľmi atraktívna. Tak isto aj staroveké prostredie, kde vládnu Rimania. Počas knihy som prežívala s Lýdiou rôzne emócie. Či už hnev voči zrade, nádej v nový začiatok, strach z vyhrážok, ale aj v vieru v Boha.  V neposlednom rade v knihe nájdete aj lásku. Falošnú a predstieranú, ale aj úprimnú a večnú.

Kniha má krátke kapitoly, ktoré majú v úvode úryvok z Písma. Vždy súvisí s danou kapitolou a preto je celkom zaujímavé sa k nemu vrátiť aj po prečítaní kapitoly a možno slová lepšie pochopíte. Príbeh sa mi čítal dobre. Nie je zbytočne prekombinovaný a všetko má v knihe svoje opodstatnenie. Veľakrát sa má čitateľ dôvod zamyslieť sa. Navyše sa iba utvrdíte v tom, že čestným životom sa dostanete ďalej ako niekto kto klame. Tomu sa jeho správanie skôr či neskôr vráti.

Tento príbeh odporúčam čitateľkám, ktoré sú veriace a chcú si prečítať knihu, ktorá nás dostáva do obdobia, kedy sa kresťanstvo ešte len šírilo po Európe a ľudia začínajú spoznávať Božie slovo a obetu Ježiša.

Knihu si môžete zakúpiť na stránke:

Titul: Anjelský chlieb

Originálny názov: Bread of Angels

Autor: Tessa Afshar

Počet strán: 336

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Kumran.sk

Foto: Drominička

0 comments on “Anjelský chlieb (Tessa Afsharová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: