Romány

Žítkovské bohyne (Kateřina Tučková)

Pretože cesta, ktorú bohyne vidia, nie je uzavretá a kolo osudu sa môže každú chvíľu zvrtnúť inam.

Po knihe Žítkovské bohyne som pozerala už veľmi dlhý čas. K čítaniu ma nakopla až novinka od autorky Kateřiny Tučkovej. Chcela som však mať prečítanú najskôr prvú knihu vydanú na Slovensku. Pustila som sa preto do čítania a knihu Žítkovské bohyne, ktorá má takmer 400 strán, som prečítala za pár dní.

DSC_0353

Dora Idesová je etnologička, ktorá sa vo svojom výskume venuje bohyniam z oblasti Bielych Karpát. Tie mali povesť žien, ktoré vedia liečiť a pomáhať ľuďom. Videli do minulosti a predpovedali budúcnosť. Liečili chorých vďaka odvarom z bylín. Odriekaním modlitieb vedeli pomôcť aj pri urieknutí. Dorina teta Surmena bola na Žítkovej veľmi známou bohyňou. Pri skúmaní dokumentov Dora zisťuje, že sa jej teta, Terézia Surmenová, nachádza v zložkách ŠTB. Dorine pátranie po minulosti opäť ožíva. Postupne si skladá čriepky svojho rodokmeňa. Nečakané útržky minulosti začínajú tvoriť jasný obraz. Dozvedá sa o svojej rodine viac ako čakala. Vďaka pátraniu spoznáva aj svoj osud, ktorý nie je práve najpriaznivejší.

DSC_0355

Kniha Žítkovské bohyne je veľmi pútavo napísaný román, ktorý je vystavaný na historických udalostiach. Ženy, ktoré „bohovali“, skutočne existovali a svoje vedomosti si posúvali z matky na dcéru po stáročia. Počas týchto rokov sa museli vyrovnávať s rôznymi problémami. Boli prenasledované, obviňované z bosoráctva, v lepšom prípade skončili pod gilotínou a v tom horšom boli zaživa upálené na hraniciach. V čase socialistického režimu ich sledovali agenti v utajení. Ľudia, ktorým bohyne predtým pomáhali, nemali výčitky ich neskôr udať.

Ich hlavy sa zviezli do pripravovaného koša, krv vystrekla na meter ďaleko a telá sa zmenili na popol ako v rade ďalších čarodejníckych procesov.

Počas čítania si spolu s Dorou prečítate rôzne dokumenty z ŠTB aj z iných archívov. To bolo niečo, čo boli pri čítaní zaujímavé, a hlavne iné. Príbeh, ktorý spolu s ňou rozpletáte, vás vtiahne a nepustí, kým nedočítate. Určite budete tiež horieť zvedavosťou, ako je Dora spojená s postavami, ktoré postupne spoznávate, či už z rozprávania dedinčanov v kopaniciach alebo priamo z archívov.

DSC_0361

Kniha na mňa urobila veľmi dobrý dojem. Je iná ako bežná beletria. Dovolím si ale tvrdiť, že nie je úplne pre každého. Pokiaľ by ste čakali príbeh plný napätia, či rýchleho spádu, tak nie je pre vás. Mne sa práve tá ľahkosť postupného plynutia páčila. Kniha nie je strhujúca, ale má v seba akési čaro. Zrejme čaro bohýň a niečoho mystického. Napriek tomu ma záver knihy zarazil a šokoval. Veľa otázok zostalo nezodpovedaných. Možno práve preto vo mne táto kniha rezonuje aj po dočítaní. Ja som ju čítala v slovenskom preklade. Viem, že veľa ľudí si ju určite radšej prečíta v originálnom českom vydaní. Niektoré výrazy v ňom možno budú vyznievať inak a lepšie. V každom prípade, aj slovenský preklad stojí za prečítanie.

DSC_0362

Veda sa končí tam, kde sa začína ja, spomenula si na tvrdenie z akýchsi skrípt, čo sa jej počas štúdií dostali do rúk. Až teraz pochopila jeho význam.

Pokiaľ máte radi príbehy, ktoré vychádzajú z faktov z minulosti a zaujímajú vás osudy ľudových liečiteliek z kopaníc, tak si knihu prečítajte. Za mňa: určite stojí za prečítanie. Už teraz sa teším na ďalšiu knihu od K. Tučkovej, ktorá vyšla v Tatrane s názvom Vyhnanie Gerty Schnirch. A aby som nezabudla pochváliť krásnu obálku. Tá sa ku knihe nesmierne hodí. Obzvlášť oceňujem textilný poťah, ktorý bol doménou pri starších knihách.

DSC_0360

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpiť na Martinuse:

Tvrdá väzba

E-kniha

Titul: Žítkovské bohyne

Originálny názov: Žítkovské bohyně

Autor: Kateřina Tučková

Počet strán: 364

Rok vydania: 2015

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

1 comment on “Žítkovské bohyne (Kateřina Tučková)

  1. Spätné upozornenie: Vyhnanie Gerty Schnirch (Kateřina Tučková) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: