Romány

Vyhnanie Gerty Schnirch (Kateřina Tučková)

Domov nie je tam, kde človek vyrástol. Domov je tam, kde ťa vítajú, keď vstúpiš.

Nedávno som vám v recenzii predstavila knihu Žítkovské bohyne, ktorú napísala Kateřina Tučková. Tento rok prišlo vydavateľstvo Tatran do kníhkupectiev aj s druhou knihou tejto skvelej českej autorky. Titul Vyhnanie Gerty Schnirch bol ocenený cenou čitateľov Magnesia Litera 2010. Môžem s čitateľmi iba súhlasiť a cena knihe určite patrí.

DSC_0447

Gerta Schnirch je spolovice Češka po matke a spolovice Nemka po otcovi. Tak ako aj jej brat Friedrich. V Brne boli takto zmiešané manželstvá bežné a všetko bolo v poriadku až do momentu, keď prišla 2. Svetová vojna. Otec podporoval Hitlera a bol nesmierne pyšný aj na mladého Friedricha, v ktorom toto nadšenie rástlo tiež. Gerta o vojnové dianie nemala záujem. Pre podporu Nemecka robila iba to, čo bolo nutné. Jej životu robilo radosť kreslenie a jej priateľka Januška. Vojnu začala vnímať až v momente, keď jej kamarátka povedala, že sa s ňou nesmie zhovárať. Preto, že je Nemka. A patrí k tým, čo zavinili vojnu. Po skončení vojny Gerta dúfala v lepší život, v ktorom by bola len ona a jej dcéra Barbora. Osud to však zariadil inak. Gerta sa musela z hodiny na hodinu vysťahovať zo svojho bytu a spolu s malou dcérou sa peši vydali na pochod ku rakúskym hraniciam. Dostali sa do tábora v Pohořliciach, kde každý deň umierali stovky ľudí. Šťastím v nešťastí sa dostala Gerta do Pernej, kde pracovala pre hospodára Šenka. Veľkú časť života prežila práve tam. Hoci jej srdce sa stále chcelo vrátiť späť do Brna. Podarí sa Gerte vrátiť domov?

„Najstrašnejšie bolo, že to nemalo nijakú logiku. Dialo sa to bez pravidiel a bez možnosti niečo ovplyvniť. Platilo jediné – padni komu padni. Viete si predstaviť, že váš život závisí od náhody? Neviete. Nikto to nevie. S tým sa totiž nedá žiť….“

Veľa ľudí by povedalo, že kníh s témou Druhej svetovej vojny je už veľa. Väčšina z nich vypovedá o osudoch židov, ktorí sa buď skrývali alebo prežili koncentračný tábor. Táto kniha je tiež z obdobia vojny. Tentokrát však ide o úplne iný pohľad ako sme zvyknutí. Hlavná postava Gerta to mala počas vojny jednoduché, pretože bola Nemka. Po vojne však Česi vzali spravodlivosť do svojich rúk a Nemcov z Brna vyhnali. Väčšina z nich pochod neprežila. Tí, čo prežili, však boli stále pod útlakom. A ani po obnovení občianstva na české sa necítili byť plnohodnotnými občanmi.

DSC_0451

Po dlhých piatich rokoch sa pozrela na seba cudzími očami a uvidela zanedbanú ženu od kráv, ktorá sa každý deň prebúdza plná vďačnosti za ponižujúcu prácu. Otrok, čo si zvykol na svoje okovy.

Okrem povojnovej témy sa autorka venuje aj vzťahu matky a dcéry. Gerta sa snaží Barboru všemožne chrániť a robiť všetko pre jej lepší život. Jediné, čo by však Barbore stačilo, je milujúca matka. Nie tvrdá a chladná žena. Nedokáže si vysvetliť, prečo sa k nej matka správa chladne. Tajomstvo z minulosti o Barborinom pôvode si Gerta uchová pre seba až do smrti.

DSC_0452

Obdivujem autorku, že v relatívne mladom veku dokázala napísať román s tak náročnou témou. Navyše spôsobom, ktorý je zrozumiteľný, hoci sa nečíta ľahko. Po celý čas som prežívala ťažký osud Gerty spolu s ňou. Každou stranou som verila, že sa jej začne dariť, že bude šťastná. Knihu odporúčam ženám, ktoré majú radi príbehy so silnými osudmi. Chcem vás však upozorniť, že na ňu treba mať náladu. Nečíta sa ľahko, treba sa nad ňou zamýšľať. Za seba však môžem iba povedať, že je to skvelá kniha, ktorá vo mne zanechala úplne iný pohľad na Druhú svetovú vojnu. Alebo na to, čo nastalo po nej.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran

Titul: Vyhnanie Gerty Schnirch

Originálny názov: Vyhnání Gerty Schnirch

Autor: Kateřina Tučková

Počet strán: 364

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Vyhnanie Gerty Schnirch (Kateřina Tučková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: