Trilery

Cukor a bič (Jo Jakeman)

Cukor a bič je názov debutovej knihy autorky Jo Jakeman. Anotácia knihy sľubuje napínavý psychologický triler plný zvratov. Bude to naozaj tak?

DSC_0439

Imogen sa práve nachádza v rozvodovom procese so svojím (ešte stále) manželom Phillipom. Keďže Imogen vie, aký môže byť jej manžel, snaží sa všetko vyriešiť s pokojom. Najväčším dôvodom je jej syn, ktorého chce ochrániť od zbytočného stresu. Phillip však nemá chuť spolupracovať, ba čo viac, chce Imogen a ich syna pripraviť o dom. V jednej chvíli však Imogen využije šancu a situáciu vezme do vlastných rúk. Prvýkrát v živote má prevahu nad svojim manželom. Náhodou sa jej do cesty pripletie aj Phillova súčasná priateľka Naomi a aj bývalá manželka Ruby. Každá z nich má na Philla ťažké srdce, ale každá pre niečo iné. Podarí sa Imogen zachrániť syna a pomstiť dlhé roky trápenia?

DSC_0440

Prvá kapitola knihy opisovala deň Phillovho pohrebu. Každá ďalšia odratúvala dni do tohto dňa. S napätím ste tak čítali, ako sa blížil jeho koniec a čo mu predchádzalo. Záver každej kapitoly vás nútil začať čítať tú nasledujúcu.

Jeseň vždy bola pre Imogen tým najsmutnejším obdobím. Hrozne ľutovala hnedé a zvädnuté listy. Ktohovie, či tušia, že sa blížia ku koncu svojho života a postačí jeden silný závan vetra a ich svetielko úplne zhasne.

Musím sa priznať, že od knihy som očakávala niečo viac. Na zadnej strane prebalu píše C.J Tudor, že ide o silný zážitok, ktorý v sebe ukrýva niečo zábavné, no zároveň dojemné a emotívne a plné napätia a nečakaných zvratov. S týmto tvrdením môžem súhlasiť tak na päťdesiat percent. Kniha je napínavá, ale tých nečakaných zvratov tam nie je toľko, že by som si mohla povedať waw. S čím naopak súhlasím je, že kniha bola dojemná. Hoci v prvom rade ide v knihe o pomstu, tak sa mi páčilo, ako sa tri zranené a sklamané ženy vedeli spojiť a navzájom bojovať proti tyranii a zlu. Vo veľkej miere v knihe dominuje dôvera. Tá sa vie v jednej sekunde rozletieť na malé kúsky.

DSC_0442

V knihe ma iritovala ešte jedna drobnosť. Bolo to slovo “sputnaný” miesto spútaný. V prvom momente som si myslela, že ide o preklep, čo by mi nevadilo, lebo to sa stať môže. Ale keď už toto slovo bolo použité viackrát, tak som si bola istá, že o omyl nejde. Dokonca som si pozrela slovník, či náhodou iba neviem, že toto slovo sa bežne používa. Výsledok bol taký, že slovo síce existuje, ale patrí už iba k historickým výrazom. Netuším preto, aký dôvod mala prekladateľka používať ho v súčasnej beletrii.

Keby som mala knihu ohodnotiť, tak by som dala 3,5 z 5. Nebol to najhorší ženský psychologicky triler, ale nepatrí ani medzi špičku v tomto žánri. Je to ten typ knihy, ktorú prečítate, ale nezanechá vo vás žiadne špeciálne emócie. Čo na druhej strane môže byť výhoda, pokiaľ hľadáte knihu na oddych.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Lindeni. Na odkaze nižšie si môžete prečítať úryvok:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/19205664/cukor-a-bic/

Titul: Cukor a bič

Originálny názov: Sticks and Stones

Autor: Jo Jakeman

Počet strán: 320

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Cukor a bič (Jo Jakeman)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: