Young adult

Srdce pre Mirku (Simona Kutišová)

Nedávno ma zarazil fakt, že veľa ľudí už princípu odmieta čítať slovenských autorov, lebo je to vraj strata času. Samozrejme, nie každý autor či autorka na Slovensku patria medzi špičku. Ale prečo hneď odsúdiť niekoho skôr, ako som si niečo prečítal či prečítala? Som rada, že nepatrím do tejto kategórie čitateľov. Keď sa mi do rúk dostala kniha od Simony Kutišovej s názvom Srdce pre Mirku, tak som neváhala. A to ani vekom nepatrím k cieľovej skupine čitateľov.

DSC_0426

Mirka je mladé osemnásťročné dievča, ktoré náhle stratí tú najbližšiu osobu. Nečakaná smrť jej matky začne rúcať všetky doterajšie istoty. Život, ktorý bol plný smiechu, hudby a lásky sa mení na beznádej a temnotu a nekonečný smútok. Keď už je so silami na konci, tak jej do života vstúpi možnosť pomôcť niekomu inému. Jej život začne naberať iný a snáď už lepší smer.

Teta pokrútila hlavou a vyriekla osudné slová, spolu s ktorými zo mňa unikli život, plány a nádeje. V tej chvíli zastal svet. Hodiny prestali tikať, ľudia prestali dýchať. Vtáci už nikdy nemali zaspievať jedinú pieseň, stromy už nikdy neotvoria jediný puk. Smiech zmizol zo zeme a nahradili ho bolesť, prázdno a plač. Zostala som len ja, nevoľnosť v žalúdku a ničivá bolesť v mojom vnútri, ktorá mi na okamih ochromila myseľ i telo. Moja mama tu už viac nebola. Odišla bez rozlúčky, bez bozku, bez pekného slova. Odišla nečakane. A najmä… navždy.

Od začiatku až do konca je kniha napísaná veľmi pútavo. Príbeh je písaný ako rozprávanie hlavnej hrdinky Mirky. Hoci značná časť knihy sa odohráva v jej mysli, tak kniha nebola napriek úvahám či opisom nudná. Oceňujem aj množstvo dialógov, ktoré vám pomáhajú v deji napredovať. A ani sa nenazdáte a ste na konci knihy.

DSC_0428

Autorka veľmi citlivo píše o tom, aké je stratiť milovanú osobu. Snaží sa čitateľom ukázať, ako sa dá s touto ťažkou traumou vysporiadať. To, ako vykresľuje situácie, ktoré sa dejú Mirke, sú až príliš reálne a neraz sa mi stalo, že mi bolo do plaču. Žiadne dieťa by nemalo stratiť svojich rodičov a hlavne nie v mladom veku. Na druhej strane v príbehu vidíme aj paradox, keď rodičia žijú, ale o dieťa záujem nemajú. Mňa ako matku to iba uistilo v tom, že všetok čas, ktorý mám, chcem stráviť so svojim dieťaťom.

DSC_0427

Ďalšou kľúčovou témou v príbehu je priateľstvo. Komu sa dá v tomto zraniteľnom veku dôverovať? Stačí mať kamarátku, o ktorej viete, že jej jediným dôvodom na priateľstvo je to, že jej dáte opísať testy? Autorka poukazuje na dôležitosť, ale aj zraniteľnosť priateľstva. Niekedy si myslíme, že sme našli spriaznenú dušu a neskôr nás zabolí, že nás zradila. V živote mladých ľudí je to na dennom poriadku a tak je ťažké nájsť skutočne dobrého kamaráta.

Nie každý si nájde svojho anjela. Prehliadne ho, odmietne. A nie vždy je to práve náš partner, naša láska. Ja som získala aj tento bonus. Lásku skvelého chlapca, ktorý je odhodlaný stáť pri mne aj v tých najťažších situáciach.

DSC_0435

 

Musím rovno napísať, že kniha ma veľmi milo prekvapila. A ani v najmenšom neľutujem, že som si prečítala knihu od slovenskej autorky. Naopak, teším sa, že sa mi dostala do rúk. Odteraz budem mať Simonu Kutišovú zafixovanú ako autorku, ktorú sa oplatí prečítať. Kniha je určená pre dievčatá od 16 rokov a som si istá, že sa im kniha bude páčiť. Je v nej totiž všetko, čo v dievčenskom románe má byť. Láska, sklamanie, priateľstvo aj dobrodružstvo. Pri knihe som bola dojatá aj smutná, ale viackrát som sa aj schuti zasmiala. Pre mňa príjemná oddychovka, ktorá nie je prvoplánová a povrchná. Ukrýva v sebe viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Za knihu veľmi pekne ďakujem autorke a držím jej palce pri ďalšom písaní.

Knihu si môžete kúpiť napríklad aj na Martinuse:

Tvrdá väzba

E-kniha

Titul: Srdce pre Mirku

Autor: Simona Kutišová

Počet strán: 232

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Maxim

Foto: Drominička

0 comments on “Srdce pre Mirku (Simona Kutišová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: