Detská literatúra

Prieskumník oceánu (Sabrina Weissová)

Nie je to tak dávno, čo sa na jednom knihomoľskom fóre pýtala mamička na detské knihy, ktoré v sebe ukrývajú posolstvo recyklovania a ochrany prírody. V tom čase som vedela poradiť iba Gerdu. Teraz by som vedela o jednej oveľa vhodnejšej. Prieskumník oceánu s podtitulom Tajomstvá hlbín napísala Sabrina Weissová. Kniha, ktorá si zaslúži pozornosť.

DSC_0415

V tejto knihe sa detičky dozvedia skutočne veľa zaujímavostí. Kniha je rozmerovo dosť veľká, ale muselo sa do nej zmestiť devätnásť poučných kapitol.  Hneď v úvode si môžete prečítať základy o oceáne. Napríklad aj to, prečo je oceán modrý a že vytvára dosť kyslíka na každé druhé nadýchnutie.

DSC_0418

Nezáleží na tom, ako ďaleko žijete od pobrežia, lebo oceán aj tak ovplyvňuje váš život a vy svojím životom ovplyvňujete oceán.

Ďalšie témy v knihy sú rôznorodé, ale každá je veľmi zaujímavá. Mňa bavilo čítať o morských legendách. Ako je to s morskými pannami či Atlantídou? To všetko sa dozviete v knihe. Vďaka nej sa vy a vaše deti môžete vydať do hlbín oceánu a v každej úrovni morskej hladiny sa dozviete rôzne informácie a pikošky a tak isto aj to, aké živočíchy žijú v danej úrovni.  Dostane sa tak z úrovne 0 m až do -11 000 m, kde sa nachádza takzvaná hadálna zóna. Vedeli ste, že aj tu nájdete mnoho druhov živočíchov? Veru áno, rôzne červy, rôznonožky, baktérie a dokonca aj ryby z čeľade Liparidae a podľa výskumov sú to najhlbšie žijúce rybe na svete.

DSC_0419

Ďalej sa kniha venuje podmorským svetom a vysvetľuje ako funguje eko-systém, prevedie vás cez slaniská, mangrovníkové aj chaluhové lesy a nevyhnete sa ani polárnym moriam. Spoznáte najväčšie morské tvory a prečítate si aj o nezvyčajných priateľstvách, ktoré pod hladinou oceánu fungujú.

Vďaka pôvabne sa vlniacim chápadlám a širokej palete farieb sa sasankám zvykne hovoriť aj morské kvety. Lenže sasanky ani zďaleka nie sú rastliny. Sú to mäsožravé živočíchy, ktoré sa živia rybami, krevetami a medúzami.

DSC_0420

Najdôležitejšou časťou v knihe je podľa mňa jej záver. Oceán v ohrozeníAko chrániť oceán. Tieto kapitoly sú podstatné a je nutné, aby sa deti o závažností znečisťovania oceánu dozvedeli hravou formou. Prečítajú si, ako na oceán pôsobia klimatické zmeny a ako tým trpia napríklad koraly. A nechýba ani dvojstránka o tom, ako škodia plasty. Na knihe sa mi páči aj to, že sa v nej nepíše iba o tom, čo sa deje, ale aj o tom, ako sa pred tým chrániť. Záver knihy nabáda deti k tomu, ako pomôcť životnému prostrediu. A verte mi, aj mnohí dospelí by sa mohli priučiť.

DSC_0421

Kniha je spracovaná naozaj krásne a pútavo. Neobsahuje zbytočné informácie, naopak, nájdete tu množstvo zaujímavostí, ktoré si deti budú pamätať. To čo ju robí krásnou, sú samozrejme aj ilustrácie. Tie má na svedomí Giulia De Amicisová a sú skvelé. Deťom, aj dospelákom sa budú páčiť.

DSC_0422

Prieskumník oceánu je kniha, ktorá by mala prejsť rukami každého dieťaťa, pretože v sebe ukrýva viac ako len knihu o oceáne. Vhodná je pre deti na druhom stupni základnej školy. Mladšie deti určite potešia obrázky, ale tie staršie pochopia súvislosti.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada.

https://www.grada.sk/prieskumnik-oceanu-100001/

Na mojom instagrame bude prebiehať do 12.5.2019 aj súťaž o túto krásnu knihu.

Titul: Prieskumník oceánu: Tajomstvá hlbín

Originálny názov: Ocean: Secrets of the Deep

Autor: Sabrina Weiss

Ilustrácie: Giulia De Amicis

Počet strán: 72

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Prieskumník oceánu (Sabrina Weissová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: