Young adult

Hraj fér (Enja Rúčková)

Pre projekt Podporujme slovenských autorov som písala už niekoľko recenzií. Tentokrát u mňa skončila kniha s názvom Hraj fér. Autorka Enja Rúčková sa venuje prevažne tvorbe pre mladých čitateľov a táto kniha nie je výnimkou.

DSC_0159

Alexis má devätnásť rokov, keď sa spolu s otcom presťahuje ku starej mame, kde si prerábajú podkrovie, v ktorom plánujú bývať. Na stavbe im okrem iných chlapov z dediny pomáha aj rodinný priateľ starej mamy Jorik. Mladý dvadsaťštyri ročný vojak. Alexis ho má poriadne v zuboch a to nielen kvôli krutej veľkonočnej oblievačke. Postupne však začne na Jorika meniť názor a podľahne jeho čaru. Nie raz jej pomohol v nepríjemnej situácii a okrem toho ju prepaľujú jeho tmavé oči. Hoci Alexis už počuje svadobné zvony, vie, že on je stále uzavretý a odmieta posunúť sa ďalej. Po rokoch odlúčenia sa stretávajú opäť a konečne nastal čas si veľa vecí vysvetliť.

DSC_0160

Kniha je určená pre mladé dievčatá od 15-16 rokov. A som si aj istá, že tejto skupine čitateliek sa bude páčiť. Je písaná ako rozprávanie Alexis. Dostanete sa tak do hlavy mladej hlavnej hrdinky. Mňa osobne občas poriadne vytáčala. Jej naivita a tvrdohlavosť ma rozčuľovala. Keď som sa však nad tým dlhšie zamyslela, tak som si predstavila seba pred 15 rokmi a viem, že som bola takmer rovnaká. Preto si myslím, že veľa mladých dievčat bude mať podobné pocity ako Alexis. Že si ju Jorik nevšíma, že otec aj starká neberú ohľad na to, čo chce. Že je jednoducho celý svet proti nej. Obzvlášť, keď je niekde nová a nikoho nepozná. Navyše nadobudne pocit, že niekto, koho ľúbi, ju iba využíva.

Prečo je to vždy iba on? Zo všetkých ľudí na svete ma Jorik dokáže rozrušiť, vytočiť, prekvapiť a rozochvieť – všetko naraz.

V knihách mám veľmi rada ozvláštnenie v podobe konverzácii z sms, emailov či četov. V tejto knihe toho bolo vcelku dosť a bolo to príjemné spestrenie. Navyše to urýchľuje dej a otáčanie strán. Beriem ako výhodu aj krátke kapitoly, pričom niektoré boli aj len na dve strany.

DSC_0165

Hoci nie som cieľová skupina knihy, tak si viem predstaviť, že mladým dievčatám sa bude páčiť. Aj keď ide v knihe o klišé a už na začiatku máte tušenie, že Jorik a Alexis nakoniec spolu budú, tak tomu predchádza veľa situácií. Je to milá oddychovka a verím, že dievčatám spraví príjemnú spoločnosť napríklad na kúpalisku či počas prázdnin.

DSC_0162

Za knihu na recenziu ďakujem CooBoo.

Zakúpiť ju môžete na Martinuse:

Kniha

E-kniha

Titul: Hraj fér

Autor: Enja Rúčková

Počet strán: 328

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: CooBoo

Foto: Drominička

0 comments on “Hraj fér (Enja Rúčková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: