Detská literatúra

Strom (Katarzyna Bajerowiczová)

Keď som si vyberala cez internet knihu Strom , predpokladala som, že mi príde klasické leporelo. Leporelo to svojím spôsobom je, ale určite nie klasické. Poľská autorka Katarzyna Bajerowiczová nám prináša iný rozmer detskej knihy.

DSC_0487

V čom je teda kniha Strom výnimočná? Po otvorení sa vám môže zdať, že strany sú poprehadzované. Pointu knihy som však rýchlo pochopila. Kniha obsahuje 15 tvrdých leporelových strán, ktoré sa dajú odtrhnúť. Po odtrhnutí vám zostanú veľké kartičky. Na jednej strane nájdete zaujímavé fakty či aktivity. Na opačnej strane je obrázok. Teda časť obrázka. Veľký obrázok si môžete postaviť ako puzzle zo všetkých kartičiek. Vtedy vám vznikne obrovský obrázok dubu, kde na vrchole nájdete hniezda rôznych vtákov, nižšie zvieratka, ktoré prebývajú na stromoch alebo v jeho kmeni. Nechýba ani obrázok zvierat, ktoré poznáme z lesa a v neposlednom rade uvidíte aj to, ako to pod obrovským strom vyzerá v zemi. Jednoducho obrovský obraz, na ktorom deti vždy objavia inú drobnosť, ktorá ich bude fascinovať.

DSC_0492

Kartičky s aktivitami a zaujímavosťami sú úžasné. Tu sa napríklad deti dozvedia, ako si môže vypestovať svoj vlastný strom či ako si založiť herbár. Nájdete tu aj ilustrácie listov a plodov niektorých stromov, ktoré rastú na Slovensku. Keď deti pôjdu do lesa, budú vedieť, ako vyzerá list dubu, lipy či javora. Nechýbajú ani kreslené vtáky, hmyz či iné zvieratká.

DSC_0491

Najviac sa mi v knihe páčia aktivity pre deti. Kreslenie pomocou listov, či vytvorenie figúrok zo šišiek, gaštanov aj žaluďov. To všetko krásne vysvetlené aj nakreslené. Deti si tak budú oveľa viac všímať, čo prináša les. Budú si chcieť samé pozbierať plody a listy, ktoré neskôr použijú na tvorenie. Navyše sa postupne naučia rozlišovať jednotlivé plody, listy aj samotné stromy.

DSC_0489

Možno ste si predtým povedali, prečo by ste si mali knihu rozrobiť a odtrhnúť každú stranu, veď to deti stratia. Na to sa pri výrobe knihy  myslelo a obal knihy má aj gumičku. Takže strany (kartičky) si deti môže ľahko schovať a nič nestratia. Navyše myslím, že túto knihu si budú deti radi brať so sebou na prechádzku lesom či parkom. Stačí si vybrať potrebnú kartičku a môžu hľadať, aké stromy nájdu práve tam.

DSC_0495

Pokiaľ sa snažíte viesť deti k láske k prírode, tak túto knihu odporúčam. Je vhodná od troch rokov, ale väčšie deti z nej budú mať viac úžitku. Okrem zaujímavých informácií sa s deťmi aj skvelo zabavíte pri tvorení figúrok alebo kreslení. Pevne verím, že sa stane aj súčasťou každej výpravy do prírody.

Knihu si môžete prelistovať aj na tejto stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21607529/strom/

Titul: Strom

Originálny názov: Drzewo

Autor: Katarzyna Bajerowicz

Počet strán: 16

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Fragment

Foto: Drominička

0 comments on “Strom (Katarzyna Bajerowiczová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: