Detektívky

Neviditeľné mesto (Julia Dahl)

O tom, že vydavateľstvo Lindeni vydáva zaujímavé tituly, niet pochýb. Neviditeľné mesto, ktoré napísala Julia Dahl, patrí ku knihám, ktoré stoja za prečítanie. Tajomný názov a ešte tajomnejšia obálka. Bude tajomný aj obsah?

DSC_0496 – kópia

Čerstvá žurnalistka Rebeka pracuje ako externistka pre denník Tribune. Za úlohu dostala zistiť viac o mŕtvej žene, ktorú našli robotníci šrotoviska v židovskej časti Brooklynu. Rebeka zisťuje, že chasidská komunita má s políciou akúsi dohodu. Ak sa niečo stane v rámci komunity, tak si to aj v komunite vyriešia. Platia si vlastných ochrancov zvaných Šomrin. Rebeku to však k chasidom ťahá o niečo viac. Jej matka patrila k ultra-ortodoxným židom. Opustila ju, keď mala šesť mesiacov. Rebeka podvedome dúfa, že sa možno práve týmto spôsobom dostane k matke bližšie. Alebo aspoň pochopí to, prečo ju opustila. A keďže polícia v prípade mŕtvej ženy nekoná, rozhodne sa zistiť informácie na vlastnú päsť.

DSC_0507

Musím sa priznať, že na začiatku knihy som mala menšie pochybnosti, či ma bude baviť. Chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala v postavách a deji. To trvalo tak jednu až dve kapitoly. Potom som sa do knihy zahryzla tak, že sa nedala odložiť z ruky. Občas sa mi zdali kapitoly trochu dlhšie, ale keďže ma kniha pohltila, tak mi to neprekážalo. Napísaná je pútavo, s množstvom dialógov a opisy neboli nudné. Počas čítania sa vyskytne niekoľko zvratov. Samozrejme koniec je úplne iný, ako by sa dalo čakať.

DSC_0499

Julia Dahl otvára pre čitateľa úplne iný svet. Pokiaľ teda nepatríte k chasidom. Pre mňa to bolo veľmi fascinujúce a v niektorých prípadoch až šokujúce. Väčšinou o Židoch čítame v súvislosti s druhou svetovou vojnou a koncentračných táboroch. Tu sa dozvedáme ako táto silná komunita žije v dnešnej dobe. Izolovane a s vierou na prvom mieste. Pre človeka, ktorý nežije týmto spôsobom, sa to môže zdať  nepredstaviteľné. Mňa však práve tieto informácie veľmi bavili. Niečo nové som sa vďaka tomu dozvedela. Navyše som si po prečítaní knihy aj vyhľadala ďalšie informácie o Borough Park v Brooklyne, kde sa táto komunita nachádza.

Pokiaľ radi čítate detektívky, tak rozhodne si prečítajte aj Neviditeľné mesto. Zaujímavá téma, veľmi dobre spracovaná a „čítavá“. Nazriete do komunity, ktorú u nás nemáte možnosť vidieť. Minimálne nie do takej hĺbky, ako je to v tejto knihe.

Úryvok z knihy si môžete prečítať na tomto odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/20256183/neviditelne-mesto/

Titul: Neviditeľné mesto

Originálny názov: The Invisible City

Autor: Julia Dahl

Počet strán: 296

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Neviditeľné mesto (Julia Dahl)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: