Romány

Átman (Miroslav Detko)

Na ceste za pravdou možno spoznáš kopu lží,
Získaš mnoho predstáv o predstavách Boha…
Chvíľu určite ťa bude baviť
Hra na chudobných,
Kým jedného dňa pochopíš,
Že Boha si chudobou nemožno kúpiť,
tak ako bohatstvom Ho nejde stratiť…

Pokiaľ patríte k čitateľom duchovnej a filozofickej literatúry, tak ste sa určite stretli s menom Miroslav Detko. Vydal už niekoľko kníh s poéziou a románov. Jeho ostatná kniha vyšla len nedávno a má podmanivý názov Átman. Už samotná obálka napovedá, že pôjde o knihu pre dušu. A toto zdanie rozhodne neklame.

DSC_0528

Príbeh sa začína cestou k lekárovi. Úspešná podnikateľka Lillian sa dozvedá zdrvujúcu správu o nádore, ktorý jej predurčuje už len niekoľko mesiacov života. Lillian sa tak naplno venuje tomu, čo miluje – poézia, maľovanie a samozrejme jej úžasnej rodine. Všetko to pozoruje anjel. Ktorého môžeme nazvať aj anjelom smrti. Čaká na ten správny moment, aby vzal Lillian dušu a vložil ju do už pripravenej schránky pre ďalší život. Niečo sa však skomplikuje. V krátkosti na to sa začne ďalší príbeh. Tentokrát spoznáme osud Gomfréna. Nebohého manžela Lillian. Jeho príbeh je pozoruhodný. Jeho životná cesta je plná nástrah a poznania. Viac už si musíte prečítať v knihe.

Preto pamätaj, že jediná správna cesta spočíva v pochopení, že neexistuje jediná správna cesta.

Hoci sa môže na začiatku zdať, že príbeh bude práve o Lillian, tak bol to práve Gomfén, ktorý vo svojom živote prešiel obrovskú cestu. Svojimi skúsenosťami sa podelí nielen s Lillian, ale aj s množstvom ďalších úžasných ľudí. Gomfi prešiel rôznymi duchovnými fázami. Počas svojho putovania zažil veľa zlého aj dobrého. Stretol sa s ponížením, ale aj s pomocou. Nechal sa ohúriť krásnou ženou a neskôr spoznal svoju naivitu. Vedel, aké je to mať všetko, ale spoznal aj stav, keď stojíte pred svetom úplne nahý, bez jediného materiálneho statku. Zistil, aké to je, keď ste slávny, ale vedel aj s pokorou prijať svoje chyby. To všetko vám Gomfrén vyrozpráva vo svojom príbehu.

DSC_0529

Kniha je písaná veľmi príjemne a poeticky. Ale čo je na nej najlepšie, sú myšlienky, ktoré sa nám autor snaží sprostredkovať. Bežne si pri čítaní lepím štítky na mieste, kde je niečo zaujímavé a čo si chcem ešte raz prečítať alebo použiť v recenzii. Tu som použila toľko štítkov, že len ťažko sa mi vyberá zopár krásnych a pravdivých myšlienok. Autor počas písania oslovuje Najvyššieho. Vždy je spomínaný tak, že je na začiatku veľké písmeno a dáva mu tak dôležitosť. A je iba na čitateľovi, akého Všemohúceho či Boha si k tomu priradí.

DSC_0530

„Načo je boj o život, ak pri ňom zabúdame žiť,“ zvykla vravieť Lillian.

Pokiaľ patríte k čitateľom, ktorí majú radi duchovné a trochu aj filozofické knihy, tak Átman určite patrí do vašej knižnice. Je dôležité mať na knihu správnu náladu. Občas sa mi stalo, že som od knihy potrebovala chvíľu kľud. Samozrejme, nie v zlom zmysle. Ale musela som si utriediť myšlienky. Popremýšľať, čo z čítania bol sen a ilúzia a čo vlastne skutočnosť. Preto treba mať na knihu čistú myseľ a chuť čítať. Je to aj písané v prológu ku knihe. Či už budete čítať knihu týždeň alebo rok, tak v nej nájdete niečo, čo vám v živote pomôže. Popremýšľate nad vlastnou cestou alebo si jednoducho prečítate zopár strán o mužovi, ktorý prešiel vo svojom živote takmer všetkým. Ako píše autor: „Je to príbeh o tých, ktorí sa naučili, že v každej vôni ruže sa skrývajú pichľavé tŕne a v každom čiernom uhlí čaká priezračný diamant na svoje objavenie.“ A ak v tejto chvíli tápate v tomto svete, tak pre vás je kniha skvelým spôsobom na prehodnotenie svojho života a možno vám pomôže nájsť sa.

DSC_0533

Za knihu ďakujem autorovi. Cením si jeho dôveru. Som presvedčená, že kniha Átman si nájde tých správnych čitateľov.

Knihu kúpiť aj na Martinuse:

Tvrdá väzba

E-kniha

Titul: Átman

Autor: Miroslav Detko

Počet strán: 372

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Hladohlas

Foto: Drominička

0 comments on “Átman (Miroslav Detko)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: