Životný štýl

Kaviareň na konci sveta: Príbeh o zmysle života (John P. Strelecky)

Veľa ľudí v mojom okolí vie, že motivačné knihy nie sú u mňa doménou. Občas sa však stane, že sa mi nejaká do rúk dostane. Ak ide o odporúčanie niekoho, komu dôverujem, tak si rada prečítam aj tento žáner. Takto to bolo aj s knihou Kaviareň na konci sveta, ktorú napísal John P. Strelecky.

DSC_0567

Prečo si tu? Bojíš sa smrti? Vedieš naplnený život?

To sú otázky, ktoré nájde John napísané na jedálnom lístku kaviarne. Dostal sa sem po únavnej ceste a po dlhom blúdení za volantom. Postupne sa dáva do reči s čašníčkou Casey, kuchárom Mikom či zákazníčkou Anne a spolu s nimi začína hľadať odpovede na predošlé otázky. Hoci sa John chcel iba občerstviť a oddýchnuť si po dlhej ceste, nachádza v tomto motoreste omnoho viac, ako by kedy čakal.

Rob čokoľvek, čo chceš, čo napĺňa dôvod, prečo si tu.

Na knihe sa mi veľmi páči, že posolstvo, ktoré sa snaží autor posunúť ďalej, je v podobe príbehu. Spolu s hrdinami príbehu si vypočujete rôzne teórie a na jednoduchých príbehoch vám vysvetlia to, čo potrebujete. Krásny príbeh o rybárovi ma dostal. Pri tom som si uvedomila veľmi veľa vecí. Samozrejme aj pri iných príbehoch, ale tento mi utkvel v pamäti asi najviac.

DSC_0571

Často som si všimol, že sa tu cesta väčšiny ľudí končí. Nazrú cez dierku a uvidia jasne život, po akom túžia, ale z tých či oných dôvodov neotvoria bránu a nevkročia doň.

Hoci má kniha necelých 120 strán a je menšieho formátu, tak mi dala omnoho viac, ako by som čakala. Donútila ma premýšľať nad tým, prečo som tu ja a aký je zmysel bytia. A myslím, že ja som svoju odpoveď našla. Pokiaľ máte vo svojom živote pochybnosti a premýšľate nad tým, čo je vašim poslaním, tak si knihu určite prečítajte. Vďaka rôznym úvahám vás môže správne nasmerovať. Jedna z nich je napríklad tá, prečo drieme v práci, ktorá nás nenapĺňa, s vedomím, že si sporíme na dôchodok a potom si užijeme to, čo nás baví. Namiesto toho, aby sme si to užili už teraz.

DSC_0573

Kniha je zaujímavá nielen svojím obsahom. Keď som ju prvýkrát dostala do rúk, tak som si povedala „waw“. Jej spracovanie je krásne. Obsahuje množstvo ilustrácií, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nepodstatné. Knihe však dodávajú väčší zmysel a hlavne šmrnc. Vďaka tomu máte pocit, že v ruke nedržíte iba obyčajnú knihu o osobnom rozvoji, ale čosi viac.

DSC_0575

Hoci bežne nečítam tento typ literatúry, tak som nesmierne vďačná, že sa mi dostala do rúk. Zrejme to tak zariadil osud a doprial mi tak popremýšľať o živote. Ak aj vy chcete vedieť, ako žiť svoj život, čo najviac naplnený, tak si knihu prečítajte. Vďaka útlemu formátu ju prečítate za krátky čas. Ale doprajte si na ňu dostatok pokoja. Aby vám neunikla žiadna myšlienka.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran. Kúpiť ju môžete tu:

Tvrdá väzba

E-kniha

Titul: Kaviareň na konci sveta

Originálny názov: The Why Café

Autor: John P. Strelecky

Počet strán: 116

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Preklad: Katarína Grozaničová

Foto: Drominička

3 comments on “Kaviareň na konci sveta: Príbeh o zmysle života (John P. Strelecky)

  1. Prosím Vás, pridajte k recenzii aj meno prekladateľa/prekladateľky. Pretože práve on/ona “napísal/a” tú knihu po slovensky, aby si ju mohli slovenskí čitatelia prečítať. Je to cenná informácia o knihe a k recenzii prekladovej literatúry jednoducho patrí. Navyše ak citujete z prekladu, je Vašou povinnosť uviesť autora citácií a tými je práve prekladateľ/prekladateľka.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: