Novela

Chlapec, ktorý patril moru (Denis Thériault)

Autor Denis Thériault je v našich končinách známy vďaka knihe Podivuhodný život osamelého poštára. Priznám sa, že som tú knihu nečítala, ale počula som na ňu iba samé chvály. Preto ma potešilo, keď vo vydavateľstve Lindeni vyšla debutová kniha tohto kanadského autora. Chlapec, ktorý patril moru je útla kniha s neskutočne krásnou obálkou.

DSC_0624

Anotácia:

V Kanade, na severe zálivu svätého Vavrinca, kde vietor prečesáva lesy, vzdúva morské vlny a v zime prikrýva krajinu hlboký sneh, vzniká veľké priateľstvo dvoch osamelých chlapcov. Spoločne unikajú do magického podmorského sveta, snívajúc o mieste, kam skutočne patria, ktoré zahojí ich žiaľ zo straty rodičov. Postupne však pre jedného z nich hranica medzi fantáziou a realitou začína miznúť a jeho priateľa vystaví ťažkej skúške: zachovať kamarátovi vernosť na ceste, ktorá nevyhnutne speje do tragédie.

Mal som vznešenejšie ciele, aj keď musím priznať, že som si vedome pripustil niekoľko neškodných zlozvykov ako napríklad čítanie. Viac než panensky zasnežené diaľavy ma lákali v mojich očiach vzrušujúcejšie stránky kníh, a kým sa rodičia zabávali na Sibíri, ja som si vychutnával hororový príbeh a napchával sa horúcimi buchtami v starkinej arkierovej obývačke. (str.17)

Tentokrát som vám nepísala vlastný obsah, pretože som sa bála, že by som napísala niečo, čo by vám neskôr mohlo pokaziť čitateľský zážitok. Ako som už spomínala vyššie, kniha je útla. Nič to však nemení na fakte, že v sebe ukrýva obrovský príbeh. Príbeh o priateľstve dvoch chlapcov, ktorých spája tragédia z minulosti a strach, ktorý neustále pretrváva. Je to príbeh plný detskej fantázie, ktorý vám predstaví podmorský svet, o akom ste nikdy nepočuli. Príbeh o odhodlaní zachrániť jeden druhého. Či dokonca splniť aj to posledné želanie.

DSC_0627

Odväzuje kotvy. S týmto svetom je ešte spojený lanom priateľstva, ktoré sme spolu uplietli, ale vidím v jeho prázdnom pohľade, že ani naše spojenectvo ho tu už nedokáže dlho udržať. (str.179)

Kniha je napísaná nádherne a poeticky. Cítiť, že každé jedno slovo bolo napísané premyslene a z nejakého dôvodu. Preto musím veľmi pochváliť prekladateľku Kristínu Hečkovú, ktorá sa s týmto textom dokonale vyhrala.

DSC_0631

Mne sa kniha páčila a uvažujem o tom, že si zaobstarám aj zvyšné autorove knihy (hoci aj v češtine). Pokiaľ máte radi dojímavé príbehy so štipkou fantázie, tak po knihe siahnite. Je menšieho formátu a má do 200 strán. Treba si však na ňu vyhradiť chvíľu pokoja a sústrediť sa na pekne napísaný text a myšlienky. Chlapec, ktorý patril moru vo vás zanechá rôzne emócie, ktoré budú pretrvávať ešte nejaký čas po prečítaní.

Ak sa chcete do knihy začítať, tak môžete na tomto odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/19916094/chlapec-ktory-patril-moru/

Titul: Chlapec, ktorý patril moru

Originálny názov: L’iguane

Autor: Denis Thériault

Počet strán: 200

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Chlapec, ktorý patril moru (Denis Thériault)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: