Detektívky Trilery

Chlapec pri dverách (Alex Dahl)

Nie je to tak dávno, čo som čítala skvelú knihu z vydavateľstva Slovenský spisovateľ Krvavé spomienky. Tá bola výborná a tak som sa rozhodla okúsiť viac z tohto vydavateľstva. Chlapec pri dverách od autorky Alex Dahl ma zaujal nielen obálkou, ale aj anotáciou. Trochu severského vzduchu prišlo celkom vhod počas letných horúčav.

DSC_0615

Cecilia si žije svoj dokonalý život. Má dve krásne dcéry, úspešného manžela, dokonalý dom a prácu, ktorú robí len pre potešenie. Jedného daždivého dňa ju pri odchode z plavárne recepčná poprosí, aby zaviezla chlapca menom menom Tobias domov. Jeho matka si po neho neprišla a Cecilia to má po ceste domov. Keď prídu na adresu, ktorú jej dala recepčná, tak nájdu dom, ktorý je podľa všetkého dosť dlho neobývaný. V celom dome je súvislá vrstva prachu. Tobias ju poprosí, aby mohol u nich zostať jednu noc. Potom sa po neho určite vrátia. Cecilia nemá na výber a tak vezme chlapca k sebe. Jej dokonalý život sa však v tom momente začne rozpadať ako domček z kariet. Kto je Tobias? A ako dokáže jeden malý chlapec narušiť dokonale fungujúcu rodinu?

Je údelom každej ženy, že stále cíti, ako ju posudzujú ostatné matky? U nás v Nórsku máme toľko slobody, až je to obmedzujúce. Môžete mať všetko: pracovať, mať deti, byť rovnocenná svojmu partnerovi, ale za každých okolností to treba urobiť všetko – a bezchybne -, v opačnom prípade skrátka nie ste dosť dobrá. Len nebyť príliš dokonalá, lebo za to sa pyká. (str.66)

Keď som začínala čítať knihu, myslela som si, že pôjde o mrazivý triler. To samozrejme aj bol, ale trochu iný ako som čakala. Premyslenejší. Počas čítania sa dostávate cez množstvo informácií, ktoré vás dovedú až k záveru. Charaktery jednotlivých postáv sú brilantne  spracované. Hlavne postava Cecilia vám dá rozhodne zabrať. Jej život je totiž jedná veľká lož. Budete ju nenávidieť a pýtať sa, prečo?

DSC_0623

Otvoril ústa, akoby chcel ešte niečo dodať, no potom akoby si to rozmyslel a otočil sa k stene. Je to tak, že keď niekomu stále klamete, je menej pravdepodobné, že vás bude podozrievať, lebo nevie, aké to je, keď mu hovoríte pravdu? (str.135)

Kniha pozostáva z viacerých častí. Navyše každá kapitola je z pohľadu niekoho iného. Či už je to rozprávanie Cecilie alebo pohľad malého Tobiasa. To všetko ešte dopĺňajú denníky Anni, ktorá v tomto príbehu zohráva veľkú úlohu. Práve pri tejto postave som mala emočné výkyvy. Nevedela som, či ju mám ľutovať alebo zatracovať. V každom prípade bol príbeh vystavaný naozaj skvelo. Obsahuje množstvo nečakaných zvratov.

DSC_0619

Knihu som čítala o niečo dlhšie, ako som plánovala. Dôvodom bolo viac opisov ako dialógov a tak aj potreba väčšieho sústredenia. Ale určite sa ju oplatilo čítať. Bol to ponurý a chladný príbeh, ale zato skvelý. Rozhodne nešlo o prvoplánovú zápletku, ale dokonale premyslenú sieť klamstiev a prepojenia postáv. Severská literatúra má svoje čaro a postupne jej začínam prichádzať na chuť. Ak máte radi psychologické hry, ktoré si pre vás pripraví autor knihy, tak Chlapec pri dverách sa vám bude páčiť.

DSC_0621

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť si ju môžete aj ako tvrdú väzbu, či e-knihu.

Titul: Chlapec pri dverách

Originálny názov: The Boy at the Door

Autor: Alex Dahl

Počet strán: 384

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

3 comments on “Chlapec pri dverách (Alex Dahl)

  1. Spätné upozornenie: Smrtiaca posadnutosť (Alex Dahl) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Nevinná hra (Alex Dahl) – Drominička Číta

  3. Spätné upozornenie: Dievča s cudzím srdcom (Alex Dahl) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: