Trilery

Dievča s cudzím srdcom (Alex Dahl)

Alex Dahl sa na našom knižnom trhu predstavila knihou Chlapec pri dverách ktorá bola ponurá, ale skvelá. Slovenský spisovateľ prináša slovenským čitateľom aj jej druhý knižný počin. Dievča s cudzím srdcom. Obálka knihy pôsobí depresívne, anotácia znie skvelo. Ideálne čítanie na jeseň?

Päťročná Amalie sa utopí a jej matka Alison sa s tým nevie zmieriť. Nepomáha ani psychiatrička, ani lieky. Jej manželstvo je v ohrození. Jej život stráca zmysel. Potom sa však dozvie, že srdce jej nebohej dcéry bije v tele niekoho iného. Dievčatka menom Kaia. Alison sa rozhodne s rodinou stretnúť. Nepovie im však svoj pravý dôvod. Jej posadnutosť sa však začne meniť na hrozbu.

Vníma srdce, ktoré v nej bije, vníma jeho pravidelné údery? Uvedomuje si, ako neuveriteľne vytrvalo pracuje, celé jej telo zásobuje krvou, a tak umožňuje každý jej pohyb? Myslí niekedy na to, odkiaľ ho má? Na to, že v skutočnosti patrí niekomu inému?

Autorka si vybrala veľmi zaujímavú tému, ktorá sa na psychologický román perfektne hodí. Na jednej strane zdrvená matka, ktorá prišla o svoje jediné dieťa. Na druhej strane matka, ktorej táto tragédia zachránila dcérku. Dva rôzne pohľady na darovanie orgánov. Pre mňa ako matku bolo veľmi ťažké rozhodnúť sa, na ktorú stranu sa prikloniť.

Veľmi som súcitila s Alison. Neviem si ani len predstaviť, že by som prežila podobnú stratu ako ona a pevne verím, že ani neprežijem. Neviem si ani predstaviť, ako sa cíti matka, ktorá vie, že niekde tam vonku žije človek so srdcom jej dieťatka. Musí to byť bolestivé a zničujúce. Preto som mala pochopenie pre konanie Alison. Dokonca som chápala, keď sa vzťah s dievčatkom stal pre ňu posadnutosťou. Veď na čo iné sa má upnúť zlomená žena, ktorá v dievčatku vidí záblesky svojej vlastnej dcéry.

Kniha sa čítala takmer sama. Niektoré kapitoly boli z pohľadu Alison a iné rozprávala Iselin, Kaina matka. Netreba v knihe čakať zbytočné drámy a príliš veľa rozruchu. Dej plynie síce svižne, ale predvídavo. Nie však predvídavo v zlom zmysle. Viete, kam to všetko speje, ale nevadí vám to. To čítanie ma jednoducho bavilo.

Chlapec pri dverách sa mi páčil. Bolo to temné a chladné. Ale Dievča s cudzím srdcom ma bavilo ešte viac. Hoci príbeh sa vyvíja pomaly, bez zbytočných drám a presne viete kam smeruje, tak knihu neviete odložiť. Dokonalé na pochmúrne jesenné či zimné čítanie. Ideálne niekde pod dekou  s horúcim nápojom. Už teraz sa teším na ďalšiu knihu tejto autorky.

Knihu si už môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Dievča s cudzím srdcom

Originálny názov: The Heart Keeper

Autor: Alex Dahl

Preklad: Lenka Cinková

Počet strán: 368

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

2 comments on “Dievča s cudzím srdcom (Alex Dahl)

  1. Spätné upozornenie: Smrtiaca posadnutosť (Alex Dahl) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Nevinná hra (Alex Dahl) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: