Detská literatúra

Čo ak … (Kobi Yamada)

V čase, keď som bola dieťa, nebolo na trhu veľa detských kníh. Niečo také moje deti určite nebudú poznať. V súčasnosti je na knižnom trhu detských kníh neúrekom a väčšina z nich sú ozajstné skvosty. Práve tie skvosty sa snažím svojim deťom zaradiť do knižnice. Nedávno vyšla vo vydavateľstve Tatran kniha Čo ak… od Kobi Yamada a svoje miesto v „skvostnej“ poličke si určite zaslúži.

Niekedy je otázne, kto sa z kníh teší viac. Či ja alebo deti. Kniha Čo ak… je jednou z tých, ktoré zanechajú silnú stopu aj u nás dospelákov. Kniha, ktorá vie povzbudiť a ukázať jedinečnosť každého človeka. Či už mladšieho alebo staršieho.

Nečakajte v nej veľa textu. Na každej strane sa nachádza jedna, maximálne dve vety. Aj napriek tomu vo vás zanechajú viac emócií a dôvodov na premýšľanie ako celé popísané strany. Na začiatku prichádza otázka: „Napadlo ti niekedy, prečo si tu?“. Jednoduchá otázka, ktorá vaše deti , a som si istá, že aj vás, prinúti zamyslieť sa. Každá ďalšia strana podnecuje k premýšľaniu o našom živote. Ukazuje nám, že možno sme na svete, aby sme urobili niečo veľké alebo vymysleli niečo, čo nevymyslel nikto pred nami. Alebo sme tu preto, aby sme ukázali krásy niekomu inému?

Rob všetko s láskou. Nasleduj svoje srdce a uvidíš, kam ťa zavedie.

Ale čo ak sa nám dariť nebude? Aj to je súčasť života a ani na to sa v knihe nezabúda. Netreba sa však báť zlyhania. Možno sa nám to podarí na ďalší raz. Alebo až na ten ďalší. Dôležité je veriť si a skúšať to znova. Toto sú hlavné myšlienky, ktoré sa kniha snaží ukázať deťom a vďaka za to.

Nachádzame sa v dobe, kde si ľudia stále podrážajú nohy a sú zákerní. Kniha Čo ak… ukáže deťom, že keď sa budú usilovne snažiť, tak môžu dosiahnuť čokoľvek. Kniha učí detí k zdravému sebavedomiu. Naučiť sa priznať si chybu a skúsiť svoju chybu napraviť.

Ilustrácie v knihe zohrávajú tiež veľmi dôležitú úlohu. Každá z nich v sebe nesie dodatočné posolstvo. Nie sú ani zďaleka prvoplánové a tuctové. Sú jednoducho prekrásne.

Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto má problém so sebavedomím alebo ho chcete povzbudiť, tak ho obdarujte knihou Čo ak… Hoci je určená deťom, veľa si v nej nájdu aj dospelí, ktorí strácajú dôveru v seba a zmysel života. Silné myšlienky v spojení s nádhernými ilustráciami potešia každého čitateľa. A vzhľadom k malému množstvu textu aj niekoho, kto číta menej. U mňa sa zaraďuje medzi najkrajšie (detské) knihy tohto roka spolu s knihou Chlapec, krtko, líška a kôň. Vydavateľstvo Tatran, tlieskam ďalšiemu skvelému výberu pre slovenských čitateľov.

Knihu kúpite v pevnej väzbe.

Titul: Čo ak …

Originálny názov: Maybe

Autor: Kobi Yamada

Preklad: Lucia Halová

Ilustrácie: Gabriell Barouchová

Počet strán: 48

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Čo ak … (Kobi Yamada)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: