Prečítané

Milý Edward (Ann Napolitano)

Pri čítaní sa snažím striedať žánre . Po skvelom psychologickom trileri som sa rozhodla siahnuť po niečom miernejšom. Dúfala som, že práve taká bude kniha od Ann Napolitano s názvom Milý Edward.

Dvanásťročný Edward sa sťahuje spolu so svojou rodinou z New Yorku do L.A. Čaká ich šesť hodinový let pod číslom 2977. Lietadlo sa po niekoľkých hodinách zrúti a jediný, kto z trosiek lietadla vyviazne živý je Edward. Okamžite sa o neho strhne záujem verejnosti, ale aj pozostalých z lietadla. On je predsa posledný človek, ktorý mohol ich blízkych vidieť pred smrťou. Zvládne tento nápor dvanásťročný chlapec? Podarí sa mu zblížiť s tetou a strýkom, u ktorých po havárii zostáva žiť?

„Zrejme máš výnimočné schopnosti. Musíš byť zázračný, keď si tú haváriu prežil.“

str. 66

V knihe sa striedajú kapitoly z letu spolu s kapitolami po havárii. Aj vďaka tomuto striedaniu sa kniha číta takmer sama. Bavili ma obe. Ako sa kniha blížila k finále, tak sa kapitoly skracovali a v tom momente už nebolo možné knihu odložiť. Veľmi ste chceli vedieť, čo bolo príčinou havárie a rovnako aj to, ako si so životom poradil Edward.

Témy leteckých nešťastí nie sú v knihách ojedinelé. Spôsob, akým autorka túto tému uchopila, je však jedinečný. Píše o tom, aké to je byť jediným preživším. Prečo je práve Edward tým vyvoleným? Prečo to nebol jeho brat Jordan? Páčia sa mi aj príbehy ostatných cestujúcich. A nesmierne ma zranilo, že ich príbehy sa pádom lietadla skončili. Jediný, ktorý sa píše ďalej je ten Edwardov.

Počas čítania sa z dvanásťročného chlapca stane muž. Vy toto obdobie prežívate s ním. Vidíte, ako sa vyvíja. Zo zraniteľného chlapca, ktorému chýba rodina, sa stáva sebavedomý muž, ktorý je odhodlaný čeliť lepšej budúcnosti.  Autorka poukazuje na traumu, s ktorou sa chlapec musel vysporiadať. Na silu priateľstva, ktoré v najťažších chvíľach našiel u svojej susedky.

Milý Edward je kniha, ktorá vám zlomí srdce. Budete mať pocit, že aj vy ste prišli pri tomto leteckom nešťastí o niekoho blízkeho. Zároveň však príbeh do vášho srdca naleje novú nádej. Táto kniha je o nekonečnom priateľstve a porozumení. O tom, ako sa popasovať s traumatickou udalosťou a o tom ako prežiť. Nielen letecké nešťastie, ale aj život. Oddychové čítanie, ktoré vo vás zanechá množstvo emócií. Vhodné aj pre mladšie ročníky. Navyše s krásnou obálkou, ktorá dokonale korešponduje s príbehom.  Opäť raz veľmi kvalitné dielo z vydavateľstva Tatran.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Milý Edward

Originálny názov: Dear Edward

Autor: Ann Napolitano

Preklad: Marianna Bachledová

Počet strán: 268

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Milý Edward (Ann Napolitano)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: