Detská literatúra

Zberný dvor (Branislav Jobus)

Kniha Zberný dvor od Braňa Jobusa bola u mňa dlho očakávaná. A myslím, že nielen u mňa. Viackrát som na čitateľských diskusiách natrafila na problém, že nie je veľa detských kníh, ktoré poukazujú na nutnosť triedenia odpadu a vplyvu na životné prostredie. Práve kniha Zberný dvor mala tento problém vyriešiť.

DSC_0601

Celá kniha začína tým, ako je jednoduché čokoľvek nepotrebné vziať a vyhodiť do smetí. Pre väčšinu ľudí to tým aj končí. V tomto príbehu však život odpadkov pokračuje v Zbernom dvore. Miesto, kde sa zvážajú všetky odpadky z mesta, miesto, kde sa triedia a posúvajú ďalej. Lenže čo sa stane s odpadom, ktorý sa dostane na kôpku „nezaradené“? O to, aby aj tieto veci našli svoje ďalšie poslanie sa postará Odpadkový fantóm. Ten sa rozhodne dať Zberný dvor do poriadku. A nielen ten. Pokúsi sa zaštopkať ozónovú dieru, ale aj poučiť lapaja Joachima ako správne triediť odpad. S Odpadkovým fantómom sa nerado zahrávať.

DSC_0611

O tejto knihe by stačilo napísať, že je úžasná a je potrebné, aby ju prečítalo nielen každé dieťa, ale aj dospelák. Pretože niekedy mám pocit, že deti vedia o triedení viac ako ich rodičia. Autor Branislav Jobus odviedol kus dobrej práce a som nesmierne šťastná, že to bol práve on, kto sa rozhodol napísať tento typ knihy. Jeho knihy sú zábavné a ľahko čitateľné. A práve vďaka tej jednoduchosti a vtipu sa posolstvo z knihy ľahko dostane do podvedomia detí.

Izolačná páska sa tak rozohnila, až sa začala pomaly odlepovať.

Vďaka tejto knihe sa deti naučia obrovské množstvo užitočných informácii o odpade. Nielen to, ako ho triediť, ale napríklad aj to, čo zo separovaného odpadu môže vzniknúť. Ďalej sa venuje problematike ozónovej diery, ale aj znečistení riek a jazier. Veľmi vtipným spôsobom autor opísal aj problém nelegálnych skládok. Trest, aký vymyslel Odpadkový fantóm na človeka, ktorý takúto skládku zakladal, je jednoducho brilantný a možno by sa mal použiť aj v praxi. Navyše deti zistia aj to, prečo nepatria lieky či farby do bežného odpadu.

DSC_0605

„Každá tona recyklovaného papiera ušetrí sedemnásť stromov!“ hrdo zahlásila fantómovi šťastná Etelka, ktorá ihneď po obede letela zo školy na zberný dvor, podeliť sa s radosťou z víťazstva.

Ako to už pri knihách Braňa Jobusa býva, ani tu nesmeli chýbať vtipné mená a tak sa môžete spolu s deťmi zasmiať na čajke Desibola alebo na neschopnom triedičovi odpadu s menom Tadeáš Nemtavý.  A to, čo nesmiem zabudnúť spomenúť, sú ilustrácie. Tie sú trefné a samozrejme tiež vtipné. Ilustrátor Filip Horník úžasne dotvoril celú knihu. A keď už ide o knihu o odpade, tak obálka je kartónová s 3D efektom a je to jednoducho TOPka.

DSC_0604DSC_0603DSC_0602

Myslím, že z recenzie je cítiť moje nadšenie. To preto, že nadšená som. Kniha sa mi veľmi páči. Je určená pre deti od 8 – 12 rokov. Určite ju však môžete čítať deťom aj skôr. Dovolím si tvrdiť, že aj 5 až 6 ročné deti pochopia posolstvo knihy. Minimálne by ju mohli pochopiť ich rodičia a deti viesť k triedeniu odpadu. Táto kniha má veľký potenciál a pevne verím, že sa dostane do rúk čo najviac detí. Možno by nebolo zlé ju zaradiť k povinnému čítaniu.

DSC_0609

 

Pokiaľ by ste si chceli prečítať úryvok z knihy, tak môžete napríklad na Martinuse

Titul: Zberný dvor

Autor: Branislav Jobus

Ilustrácie: Filip Horník

Počet strán: 106

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

2 comments on “Zberný dvor (Branislav Jobus)

  1. Spätné upozornenie: Odpadkový fantóm (Branislav Jobus) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Chráňme našu planétu (Jess Frenchová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: